• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
4 Mart 2012 Pazar

F klavye zorunlu olmak zorunda

F klavyeden sonra sıra 'ş' ve 'ğ' gibi Türkçe'ye has harflere gelmiş. Yeni Şafak'tan Fazlı Şahan'ın haberine göre Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Türkçe'ye özel harflerin İnternet'te ve mobil cihazlarda kullanılmasındaki zorluklara çözüm bulmak için girişimlere başlamış.
Ekrem Erdem'i, başta Emre Kongar, Emre Aköz ve Doğan Hızlan'la birlikte bayraktarlığını yaptığımız F klavye mücadelesine verdiği eşsiz destekten tanıyorum. TBMM'de başkanlığını yaptığı Meclis Araştırma Komisyonu'nda teknolojinin toplumsal etkileriyle sahipsiz kalan Türkçe alfabenin korunması açısından F klavye standardının uygulanmasının önemini anlatmıştım. Çalışmaları bittiğinde komisyon raporunda F klavye standardı önemli bir yer tutmuştu. Okullarda F klavyenin kullanılması ve cep telefonlarına Türkçe karakterleri destekleme zorunluluğunun getirilmesinde Ekrem
Erdem'in büyük etkisi olmuştu.
F klavye standardının zorunlu olması konusunu özellikle genç kuşaklar tarafından yanlış anlaşıldığı için özetlemeye çalışayım.
Teknolojinin karmaşa yaratmadan, en verimli şekilde kullanılması için ülke standartlarının olması çok önemlidir. Bu standartlar duruma göre bazen ülkenin özel koşullarına, bazen de uluslararası kullanıma uygun yapılıp, uygulanır. Örneğin tren raylarının genişliği genellikle her ülkede aynıdır, ülke genelinde kullanılan voltaj, elektrik prizi şekli, TV yayın sistemi gibi standartlar ise ülkeden ülkeye değişir.
Alfabe de bir standarttır ve ülkeler arasında en fazla farklılık bu standartta görülür. Her ülkenin resmi dili farklı olduğu için kendi diline uygun bir alfabeyi benimsemesi doğaldır. Tıpkı alfabe gibi klavye dizilişleri de ülkelerin kullandığı alfabeye göre değişiklik gösterir. Sanıldığı gibi Q klavye dizilişi evrensel değildir. Türkçe'ye uygun olarak İhsan Yener'in bilimsel araştırmaları sonucunda geliştirilen F klavye dizilişi de bizim standardımızdır. Ancak bilinçsiz teknoloji kullanımı ve bu standarda devlet tarafından yıllarca sahip çıkılmaması nedeniyle uyduruk bir dizilime sahip Q klavye Türkiye'de yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.
Yine benzer nedenlerden dolayı Türkiye'ye ithal edilen cep telefonlarına Türkçe alfabeyi destekleme zorunluluğu getirilmediği için de genç nesil mesajlaşırken Türkçe karakterleri kullanmama alışkanlığını edinmiştir.
F klavyenin ve Türkçe karakter desteğinin zorunlu standart haline getirilmesi bu nedenle çok önemli. Zorunlu standarttan kasıt, Q klavye satılmayacak, Türkçe alfabeyi destekleyen telefonlarda 'x', 'q' gibi harfler olmayacak gibi bir saçmalık değil.
Ekrem Erdem'in çabalarının sonuçlarından biri de cep telefonlarına Türkçe karakter zorunluluğunun getirilmesiydi. Ancak standardın denetleyicisi BTK işini savsaklayarak yaptığı için Türkçe karakterler cep telefonlarında kullanılması pratik olmayan bir şekilde desteklendi. 'ş', 'ğ', 'ı' gibi harfleri yazmak için kullanıcının türlü canbazlıklar yapması gerekiyor.
Yapılması gereken cep telefonlarına sadece Türkçe karakterleri destekleme zorunluluğu değil, F klavye dizilişi zorunluluğu da getirilmesidir.
Öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarlara da F klavye zorunluluğu getirilmelidir ve klavye dizilişi seçimi öğrencilerin seçimine bırakılmamalıdır.
Ekrem Erdem'in alfabemizi korumaya yönelik eşsiz çabalarının mutlak başarıya ulaşması için konunun BTK gibi kurumların inisiyatifine bırakılmaması şart.
Not: Sony, şu anda piyasada olan Xperia S ve sonrasındaki tüm Xperia akıllı cep telefonlarında F klavye desteği veren ilk cep telefonu üreticisi oldu. Umarız diğer cep teleonu markaları da Sony'nin Türk tüketicisine olan saygısını örnek alırlar.

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!