• $15,8921
  • €16,8537
  • 940.997
  • 2393.61
15 Ekim 2010 Cuma

Evet bu evetten hayır çıkmalı

EVET bu anayasa değişikliği toplumsal mutabakata dayanmıyor.
EVET bu anayasa değişikliği öyle iddia edildiği gibi dişe dokunur bir demokratiklik getirmiyor.
EVET bu anayasa değişikliği Türkiye'nin ekonomik olarak daha gelişmiş ve batıyla daha iç içe olan batı ve güney sahil şehirlerinden Evet alamadı.
EVET bu anayasa değişikliğine Evet diyenlerin yüzdesi eğitim düzeyi düştükçe artıyor.

EVET bu anayasa değişikliği değiştirdiği anayasadan çok daha az halk desteği aldı.
Ama HAYIR tüm bunlar bu anayasa değişikliğinin kıymetini düşürmez.
Referandumun ertesi günü atılan manşetlerden en güzeli AKŞAM'ınkiydi: Hayırlı olsun yüzde 58 Evet!..
EVET bu referandum sonucu meşrudur.
EVET bu referandum sonucu geç de olsa askeri darbelere vurulan bir darbedir.
EVET bu referandum sonucu birinci 12 Eylül döneminin rövanşıdır.
EVET bu referandum sonucu demokratiktir.
EVET evde kimsenin yüzüne bakmadığı bir eski koltuk müzayedede alıcı buluyorsa artık bir kıymeti var demektir. Ev halkı hâlâ burun kıvırsa ve eksper hâlâ değer biçmese bile.
EVET bu referandum sonucu sadece Ak Parti'ye değil, CHP'ye de yeni bir anayasa yazılmasının zamanının geldiğine dair bir mesajdır.
Ama HAYIR bu referandum sonucu Cumhuriyet'in laik kimliğine de hayır anlamında yorumlanmamalıdır.
HAYIR ne Ak Parti ne de iktidara gelecek bir başka parti ya da koalisyon, anayasa değişikliğinin sağladığı Anayasa Mahkemesi'ni kendi sempatizanlarıyla doldurma olanağını partizanca kullanmamalıdır.
HAYIR Ak Parti referandum sonuçlarından aldığı güçle TÜSİAD, YARSAV ya da başka bir Sivil Toplum Kuruluşunu bertaraf etmeye kalkışmamalıdır.
EVET Başbakan Tayyip Erdoğan referandumun hemen ardından söylediği gibi, Evet diyenlerin de Hayır diyenlerin de sandığa gitmeyenlerin de tercihine saygılı olmalıdır.
İşte o zaman bu referandum sonucu gerçekten tüm Türkiye için hayırlı olur.
Devrilen ağaç ve dev şemsiye
13 Eylül tarihli Sabah gazetesinde 13 sayfa arayla yayınlanan iki küçük haber ilk bakışta hiç ilintisiz gözükse de aslında birbirleriyle çok ilintili haberler.
Altıncı sayfadaki haberin başlığı "300 kişilik şemsiye". Adanalı bir kafeterya işletmecisi altına 300 kişinin sığabileceği, 240 metrekarelik dev bir şemsiye yaptırmış. Bununla övünüyor.
On sekizinci sayfadaki haberin başlığı ise "Ağaçları egzoz gazı deviriyor". Hani Gülhane Parkı'nda devrilip Amerikalı bir turistin ölümüne ve iki kişinin yaralanmasına yol açan ağaç var ya... Meğer o ağacı ihmalkârlık, vurdumduymazlık değil egzoz gazı devirmiş. Ulaşım Koordinasyon Merkezi Aralık ayında bir rapor yayınlamış da, Gülhane Parkı'ndaki ağaçların egzoz gazı nedeniyle erken yaşta çürüdüğünü ve şiddetli rüzgarda devrilebileceklerini yazmış.
Haberdeki mantığı verildiği gibi değil de doğru okuyacak olursanız, yetkililerin özrünün kabahatlerinden büyük olduğu anlaşılıyor. Tehlike ta Aralık ayında tespit edilmiş. Peki ne tedbir alınmış. Hiç! Çürüyen ağaçlar araştırılıp, tespit edilmiş mi? Hayır. Çürüdüğü tespit edilen ağaçlar sökülmüş mü hayır. Sonra ilk rüzgarda devrilip can alınca, kader...
Dönelim dev şemsiye ile ilgili birinci habere. Adamın kafeteryasına 240 metrekarelik şemsiye yaptırtıp, diktirdiğini okuyunca aklıma ilk gelen şey güvenliğinin yeterince araştırılıp araştırılmadığı oldu.
O şemsiye aerodinamik hesapları yapılıp mı imal edilmiş, yoksa bir şemsiye ustasının ya da imalathanesinin rekor kırma hevesinin mi eseri? İlk şiddetli rüzgarda yerinden kopup çevresindekilerin, hatta bir evin çatısına düşmemesi için bulunduğu yere dikilirken gerekli mühendislik hesapları yapılmış mı?
Adana Büyükşehir Belediyesi tüm bunları denetlemiş mi, denetlemediyse bu haber üzerine denetleyecek mi? Tüm bunlar muamma. Haberde soruşturulmamış. Sadece Guinness Rekorlar Kitabı'na girip girmeyeceği gibi popüler unsurlar üzerinde durulmuş.
Umarım aklıma gelen bu soruların cevapları olumludur, şemsiye bir mühendislik harikasıdır.
------------------------
Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister