• $15,8512
  • €16,7155
  • 931.854
  • 2409.37
2 Kasım 2011 Çarşamba

En etkili Türk Orhan Pamuk

Dört Hürriyet yazarı Türkiye'nin en etkili isimlerinin listesini yapmaya çalışmışlar.  Enis Berberoğlu, Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan ve Sedat Ergin önce her biri kendi listelerini oluşturmuş. Dört listenin birleştirilmesiyle de Türkiye'nin en etkili 10 ismi belirlenmiş.
Dört yazarın sübjektif değerlendirmeleri sonucunda çıkan bir liste olduğundan, tartışmaya açık bir liste tabii. Oysa çok daha objektif bir yöntemle de sıralamak mümkün Türkiye'nin en etkili isimlerini. Bu yöntemi kullanarak Türkiye'nin En Etkili Köşe Yazarları listesini yapıp, yayınlamıştım geçtiğimiz yıllarda.
Yöntem basit ama basit olduğu kadar tartışılmaz sonuçlar veriyor. Herkesin tekrarlayıp, doğruluğunu sınayabileceği bir yöntem.
Bu objektif yöntemi kullanıp, Hürriyet yazarlarınca yapılan Türkiye'nin En Etkili 10 İsmi listesinin sağlamasını yaptım. Enteresan sonuçlar çıktı.
Hürriyet'in sübjektif listesine giremeyen Orhan Pamuk, objektif listede birinci sırada yer alıyor. Objektif listenin ikinci ve üçüncü sıralarında da Hürriyet'in sübjektif listesine giremeyen iki isim var: Muhtar Kent ve Muazzez İlmiye Çığ.
Objektif yöntemle yapılsaydı Hürriyet'teki liste şöyle sıralanacaktı (parantez içindeki rakamlar, ismin Hürriyet listesindeki sırasını gösteriyor):

1. (9) Nuri Bilge Ceyhan 860
2. (1) Tayyip Erdoğan 769
3. (3) Abdullah Gül 732
4. (7) Ümit Boyner 696
5. (10) Abdullah Öcalan 689
6. (4) Ahmet Davutoğlu 641
7. (5) Kemal Kılıçdaroğlu 554
8. (8) Aziz Yıldırım 537
9. (2) Fethullah Gülen 497
10. (6) Yaşar Kemal 382

Hürriyet'in asıl listesine giremeyen bazı isimler için de uyguladım objektif yöntemi. Buna göre Türkiye'nin en etkili ismi, Hürriyet'in listesine giremeyen ama Enis Berberoğlu'nun listesinde yer alan Orhan Pamuk, ikinci ise yine sadece Berberoğlu'nun listesinde yer alan Muhtar Kent. İşte Hürriyet'in asıl listesine giremeyen bazı isimlerin etkinlik sonuçları:

Orhan Pamuk 862
Muhtar Kent 814
Muazzez İlmiye Çığ 772
Necdet Özel 669
Fazıl Say 655
Kemal Derviş 643
Bülent Arınç 579
Emine Erdoğan 557
Ajda Pekkan 556
Kıvanç Tatlıtuğ 383

Kullanılan araştırma yöntemi
- Araştırma 1 Kasım 2011 tarihinde google.com sitesinde yapıldı.
- Google'ın arama kutucuğunun hemen yanı başındaki 'Tercihler' bağlantısı tıklanarak 'Her sayfada 100 sonuç göster' ve 'Arama sonuçlarına filtre uygulama' seçenekleri işaretlendi ve tercihler kaydedildi.
- Arama kutucuğuna kişilerin adı ve soyadı tırnak içinde girilip, aratıldı.
- Gelen sonuç listelerinin altındaki sonuç sayfa numaralarının en sonuncularına gidilip, bu sayfaların en dibindeki 'Aradığınıza en yakın sonuçlar için bazı verileri iptal etmek zorunda kaldık', diye başlayan cümlenin içinde geçen rakamlar baz alındı.
- Bu rakam, aratılan kişilerin adına farklı kaynaklarda kaç defa atıfta bulunulduğunu, dublike sonuçları filtre ederek gösteriyor.
- Çıkan sonuçlar aratılan kişinin adına kaç farklı kaynakta atıfta bulunduğunu gösterdiğinden, kişinin ne kadar etkin olduğunun da objektif bir göstergesi.
 
Yeni Sosyal Medya
 twitter.com/yurtsan - friendfe  ed.com/yurtsan - neonebu.com

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı