• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
5 Aralık 2010 Pazar

Dünyada bulunsa da uzayda yaşamın kanıtı

NASA'nın açıklaması, tarihin en büyük buluşlarından biri olmasına rağmen layık olduğu ilgiyi yakalayamadı. Açıklama günü gelip NASA'nın buluşunun sıra dışı bir bakteri olduğu anlaşılınca hayal kırıklığına uğrayanlar çok oldu ama aslında NASA'nın dünyada bulduğu yeni yaşam türü uzayda da yaşamın olduğunu kanıtlayacak kadar önemliydi.
Evet, belki dünya dışı bir yaşam türü bulmuş değiliz ancak bulunan bakterinin özellikleri, dünya dışında da farklı yaşam türlerinin olma olasılığının istatistiki olarak neredeyse yüzde 100 olduğunu kanıtlıyor.
Elimizdeki bilgilerle bugüne kadar dünya dışındaki yaşamın da ancak dünyadakine benzer olacağını tahmin edebiliyorduk. NASA'nın son buluşuna kadar elde edilen bilimsel veriler, yaşamın ancak altı temel elementin, 'karbon, hidrojen, azot, oksijen, fosfor ve kükürt'ün bulunduğu ortamlarda yeşerebileceğini gösteriyordu. Bu da dünya koşullarından önemli ölçüde farklı koşullara sahip gezegenlerin yaşam için uygun olmadığı tezini güçlendiriyordu.
Yani bir başka deyişle, evrende yaşam olabilecek gezegenlerin sayısı dünya benzeri koşullara sahip olanlarla sınırlıydı. NASA'nın buluşuyla üzerinde yaşam olabilecek gezegenlerin sayısı bir anda neredeyse sonsuza vardı.
NASA'nın keşfettiği bakterinin bugüne kadar bilinen yaşam biçimleri için zehirli özellik taşıyan arsenik zengin bir ortamda yaşaması ve bu zehirli maddeyi DNA'sının yapı maddesi olarak kullanması buluşun önemini daha da artırıyor. Bu buluş bugüne kadar yaşam için kesinlikle elverişsiz kabul edilen koşullarda bile yaşam olabileceğini gösteriyor.

İki yeni restoran
Geçen hafta İstanbul'un iki yeni, önemli restoranında art arda iki akşam yemeğine davetliydim.
Frederic's, İstanbul W Hotel'de büyük tantanalarla açılan ve çok geçmeden kapanan Spice Market'ın yerinde Emre Ergani tarafından açıldı. ABD'de 90'larda çok moda olan ıstakoz ve bifteği mönünün baş köşesine oturtan 'surf'n'turf' tarzı restoranların modernleştirilmiş versiyonu. Şef Tolga Atalay çok zengin çeşitli bir mönü hazırlamış ve başköşeye de ıstakozla bifteği oturtmuş. Armanyak ve kremalı ıstakoz çektirmesini tadan herkes beğendi. Kuru dinlendirilmiş kontrafilem de mükemmeldi. Mönüsünün biraz fazla zengin çeşitten oluştuğunu düşünsem de, daha tadacak çok enteresan yemek olduğundan önümüzdeki haftalarda sık sık ziyaret edeceğim bir mekan olacak sanırım. Ertesi akşam ise Pera Palas'ın yeni restoranı Agatha'daydık. Agatha'nın şefi Max'in yemeklerine, restoranında harikalar yarattığı Mövenpick'ten ayrıldıktan sonra aylardır hasrettim. Davet için hazırladığı özel tadım mönüsünü görünce, arada kalan ayları boşa geçirmediği, yenilikçi yemeklerin yaratılması için kullandığı anlaşıldı. Max, Türk mutfağı ile Fransız mutfağı arasında sentez yapmaya meraklıdır. Bu merakını yeni yemeklerinde de sergilemiş. Ördek üçlemesinde yer alan Şeftali Pestiline Sarılı Ördek Kebabı ile Karadeniz'e özgü adıyla mönüye koyduğu hamsi ile kaplanmış kalkan balığı tipik Max yaratıcılıklarıydı. Özellikle ördek kebabı harikaydı. Öküz kuyruğu ve morel mantarlı ravioli de damakta bayram yaptırıyordu.
Agatha'nın bir başka sürprizi ise Sunset ve Topaz'dan tanıdığımız başarılı somalye Alain Würsching'di. Hoş geldin Max, hoş geldin Alain, hoş geldin Pera Palas.

İstanbul'a biftek yağıyor
Kulağıma gelen bilgilere göre, İstanbul yemek sahnesine yabancıların ilgisi artmış. Ünlü şef Alain Senderens ile işletmeci Jeremie Trigano geçenlerde ayrı ayrı İstanbul'dalarmış.   Birincisi, İstiklal Caddesi'nde Demirörenler'in yaptığı alışveriş merkezinde açılacak French Steakhouse için, ikincisi ise ünlü bir Türk yatırım grubuyla Fransız Mama Shelter otelcilik grubunun Nişantaşı'nda birlikte açacağı BLT Steakhouse'un hazırlıklarını yapmak içinmiş. İstanbul'a biftek yağıyor anlayacağınız...

Yeni Sosyal Medya  www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı