• $8,2999
  • €10,0955
  • 490.073
  • 1444.87
30 Mart 2011 Çarşamba

Dinlenmeden izlenmeden haberleşmek

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Geçen günkü yazımda cep telefonlarının dinlendiği, e.posta yazışmalarının okunduğu günümüz ortamında, davetsiz kulak misafirlerinden kurtulmanın yolunu araştırmıştık. Gmail ya da Hotmail gibi Web üzerinden güvenli bağlantı seçeneği veren e.posta servislerini kullanmanın güvenli bir alternatif olup olmayacağı üzerinde durmuştuk.
Yazıyı neonevar.naberler.com adresi üzerindeki platformu kullanarak sizlerle birlikte yazmıştık. Yazının ardından katkılar gelmeye devam etti. Konunun üzerinde durulacak daha pek çok boyutu var. Bu nedenle devam ediyorum. İşte katkılarınız:

Osman Coşkunoğlu (CHP Milletvekili) Ne yapılabilir? Yanıt kısmen siyasi (12 Haziran) kısmen de sosyo-teknik alanda yatıyor. 12 Haziran'da iktidar değişse de değişmese de, 'derin güç' ile mücadele için yeni teknolojik çözümlere ve yeni toplumsal (sivil) örgütlenmelere/yapılanmalara ihtiyaç olacak. Buradaki 'yeni' kavramı ile eskinin niteliksel ve niceliksel değişimini kastetmiyorum. Bir paradigma ve kültür değişikliğini kastediyorum. Bu değişikliğin en önemli yönünün, hiyerarşik kontrolden yatay ve saydam denetime geçiş olarak görüyorum. Karar ve denetim gücünün dağıtık (distributed) olduğu bir yöne doğru değişmesi olarak görüyorum.

Sosyo-teknik yapılanmada bu paradigma değişikliği uzun vadeli ve biraz ütopik görülebilir. Doğrudur. Ama uzun vadeli olması, siyasetçilerin, toplumbilimcilerin ve teknoloji çevrelerinin bu yöndeki değişimlerin şimdi atılacak adımları üzerine kafa yorması gerektiği gerçeğini değiştirmez. (Somut olarak: 'Bizim Gmail'imiz, bizim Google'ımız gibi lafların iyi niyetine inanmadan, https gibi küçük de olsa önemli konulara odaklanmak gibi...) Bir 'Malkoçoğlu' gelip de bir vuruşta bu değişimi gerçekleştirmeyecek.

Murat Sevgi Şunu unutmamak gerekir: İnternet temel anlamda ABD'nin malıdır. Tüm kurumları ve yapıları ile ABD kurumları eli ile geliştirilmiştir ve yönetilir. Hal böyleyken -özelde- Google, Facebook ya da Hotmail'e karşı bir sızma izolasyonundan söz edilemez.  Ek olarak, yerel iletişimde trafik hiç dış etmenler üzerinden geçmese bile, Echelon gibi çözümleyiciler tarafından takip edilmediğimizi kimse söyleyemez.
Yeni Üye İnternet üzerinden veri transferi yapıyorsanız mutlaka bir iz bırakıyorsunuz demektir. Her ne kadar şifreli alanlar kullanarak işlem yapsanız da, birileri sizi izlemek istiyorsa izleyebilir. Sadece şifreleri çözmek biraz uzun sürebilir, hepsi bu. Elinizin altında yeterli donanımlar olduktan sonra kırılmayacak veya ele geçirilemeyecek şifre yoktur. En güvenli İnternet bankacılığı şifreleri bile başkalarının eline geçebiliyorken, sizi izlemeye niyetlilerse, izlenmeden iletişim kuramazsınız.

Yurtsan Atakan Aslında izlenme ile dinlenmeyi (okunmayı) birbirinden ayırmak gerekir. Doğrudur https protokolü kullansanız bile ardınızda iz bırakıyor olabilirsiniz ve izlenebilirsiniz ancak gerekli tüm önlemleri aldığınız durumda mesajlarınızı kimse okuyamaz, şifrenizi de kimse kolay kolay kıramaz. Basında zaman zaman duyduğumuz 'Gmail hesabım haklandı' yakınmalarının asıl kaynağı kullanıcının dikkatsizlik ve ihmalkarlıklarından ibaret. Bir de önemli bir nokta, sadece kullanıcının değil, yazıştığı kişinin de bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin, yazışılan kişi güvenli https bağlantısı kullanmıyor ve sizin mesajınıza mesajınızın metnini silmeden cevap veriyorsa, eğer onun mesajı arada okunursa, mesajının altında kalan sizin eski mesajınız da davetsiz misafirlerce okunabilir.

Oğuz Gülay (Sakarpiyon) Ne yazık ki günümüzde ülkeleri yönetenler, bazı güvenlik gerekçelerini sunarak her türlü iletişim aracını izlemeye çalışıyor. Bunu yapabilmek için de bin türlü korku belasını, özellikle terör, ulusal güvenlik meselelerini başımıza musallat ediyorlar. 11 Eylül'den sonra, teröristlerin online e.posta sunucularını ortak kullandıkları, ancak e.postaları göndermek yerine taslaklarda sakladıkları ve böylece yakalanmadıkları ortaya çıkmıştı. Yakında eski mektuplaşma yöntemine dönebiliriz! 
Yeni Üye Telefon görüşmeleri için Skype bir çözüm olabilir. Karşı taraf dinlenmiyor ise Skype Out mobil uygulaması ile karşı tarafın mobil veya sabit telefonuna ulaşmanız mümkün. Karşı taraf da dinleniyor ise her iki tarafın da Skype üzerinden online olması yeterli gözüküyor. Eğer söylediğim gerçekten doğru ise (ki Skype tüm konuşmaların şifrelenmiş olduğunu söylüyor) umarım devlet Skype ile de uğraşmaya başlamaz.
------------
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı