• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
8 Haziran 2011 Çarşamba

Çılgın proje Bilgi Toplumu

Türkiye rahat bir nefes alacak mı?.. Hedef 2023 mü olmalı?.. Bilmiyorum ama Türkiye'nin birincil hedefinin Bilgi Toplumu olması gerektiği aşikar.
Dünya yaklaşık 20 yıldır büyük bir dönüşüm içinde ve Sanayi Çağı'ndan Bilgi Çağı'na doğru geçişe hazırlanıyor. Yaklaşık 20 yıldır yaşamakta olduğumuz Enformasyon Çağı'nı geride bırakıp Bilgi Çağı'na adım atma aşamasındayız. Ve ne yazık ki bu 20 yılı hiç de iyi kullanamadık.
Peki Türkiye'nin Enformasyon Çağı'ndaki son fırsat yıllarını yönetecek iktidarı belirleyecek seçimlerde, iki büyük parti ne kadar hazırlıklı?
CHP birkaç gün önce 'Bilgi Toplumuna Doğru Bilgi ve İletişim Teknolojileri' başlıklı kapsamlı bir rapor http://j.mp/k240c8 yayınladı. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı öncülüğündeki ekip tarafından hazırlanan raporun amacı, 'Türkiye'nin 21. yüzyılda ulusal bilim ve teknoloji politikalarıyla ve bilişim reformuyla, yenilikçi, yaratıcı ve rekabetçi bir ülke olarak küresel düzlemde yerini alabilmesi' olarak açıklandı.
AK Parti'den ise Bilgi Toplumu'na ulaşmayı hedefleyen stratejileri içeren benzer bir rapor gelmedi. Böyle bir rapor varsa bile tanıtılmadığına, vurgulanmadığına göre parti tarafından da önemsenmeyen bir rapor olmalı. Ancak başta Tayyip Erdoğan ve eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere AK Parti son günlerde çok önemli bir vaadi sık sık gündeme getiriyor. Bu vaat her öğrenciye ücretsiz tablet kitap verileceği yönünde.
İki büyük partinin Bilgi Toplumu'na yönelik bu iki çıkışının ayrıntılarına ulaşmak için İnternet sitelerini ziyaret ettim. AK Parti sitesinde, AK Parti'nin bu çok önemli vaadiyle ilgili en ufak bir bilgi kırıntısına rastlayamadım. Ne ana sayfada, ne 'Hedef 2023' bölümünde, ne 'Gündem' ne de 'Basın Odası' bölümlerinde kayda değer görülmemiş her öğrenciye e.kitap müjdesi.
'Bilgi Toplumuna Doğru' raporu ise CHP İnternet sitesinin manşetindeki ikinci haber. Yani CHP, Bilgi Toplumu'nu gerçekten ciddiye alıyor.
CHP raporuna geçmeden önce, her ne kadar parti resmi sayfasında önemsenmemiş de olsa, AK Parti'nin bence çok ama çok büyük önem taşıyan vaadini es geçmemek lazım. Her öğrenciye bir e.kitap hediye etme projesi, Bilgi Toplumu'na ulaşmaya yönelik bütünsel bir strateji olmasa da eğer hayata geçirilebilirse Türkiye'yi tek başına Bilgi Toplumu'na taşıyabilecek denli güçlü bir adım olacaktır.
Bilgi Toplumu genel kanının aksine bilgi teknolojilerinin üretildiği toplum değil bilgi teknolojilerini kullanmayı bilen toplumdur. Dolayısıyla ellerinde e.kitaplarla büyümüş bir nesil, Türkiye'yi Bilgi Toplumu'na taşıyabilecek en önemli güçlerden biri olabilir. Kısacası e.kitap projesi aslında AK Parti'nin gerçek çılgın projesidir.
Yarın: CHP'nin Bilgi Toplumu Projesi

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak