• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
9 Haziran 2011 Perşembe

CHP'nin Bilgi Toplumu Projesi

CHP'nin çılgın projesi 'Bilgi Toplumuna Doğru' bütünleşik stratejisine gelirsek... Böyle bir raporun hazırlanmış olması, içindeki stratejiler tamamen yanlış olsa dahi, bir siyasi partinin Bilgi Toplumu hedefini ne kadar önemsediğini göstermesi açısından hiç kuşkusuz çok önemli. Kaldı ki rapor çok iyi hazırlanmış ve birazdan değineceğim bazı eksikleri dışında çok doğru stratejiler sunuyor.
Raporda, hazırlanma çalışmalarına benim de aktif olarak katıldığım 1999 TUENA, 2002 ve 2004 Türkiye Bilişim Şuraları ışığında ortaya konulan amaçlar çerçevesinde 2006'da tamamlanan Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na da atıfta bulunulmuş. 111 eylem planından sadece yüzde 20'sinin gerçekleştirilmiş olması eleştirilmiş. Daha sonraki bölümde ise Bilgi Toplumu'na ulaşmaya yönelik çözümler detaylı bir biçimde ele alınmış.
Stratejilerin hepsine büyük oranda katılıyorum. Ancak rapordaki eksik, Bilgi Toplumu ile ilgili biraz önce sözünü ettiğim genel yanlış algının izlerini taşıması. Yani Bilgi Toplumu'na bilişim teknolojilerini kullanmayı bilen toplum penceresinden bakmak yerine bilişim teknolojilerini üreten bir toplum gözüyle bakması. Daha doğrusu bakarken doğru bakılmış ama çözümler daha çok bilişim sektörüne odaklı olmuş.
Oysa bilişim sektörü geçiş çağı olan Enformasyon Toplumu'nun önceliği. Bir sanayi kolu olarak tek ayağı Sanayi Çağı'nda, bilgi üretimine yönelik yanıyla da diğer ayağı Bilgi Çağı'nda olan bir çağın önceliği. Ve bu çağ bitiyor artık. Enformasyon Çağı'nın ileri ülkelerinden biri olabilmek için zamanımız kalmadı. Enformasyon Çağı'nda, Sanayi Çağı kadar gerilerde kalmamış olmamız avuntu kaynağımız olabilir belki ama o tren kaçtı artık. Şimdi yapmamız gereken Enformasyon Çağı'nın bize sunduğu olanakları kullanarak, Bilgi Çağı'nda diğerlerinden nasıl daha hızlı ilerleriz onun yolunu aramak.
Bir benzetmek yapmak gerekirse rallici gibi görebiliriz kendimizi. İyi bir otomobil üretme şansını kaçırdık ama en doğru aracı seçip, iyi bir sürücü olmayı başarabilirsek, başkalarının ürettiği otomobille rallide dereceye girebilir, hatta birinci bile olabiliriz.
Kısacası AK Parti'nin her öğrenciye e.kitap vaadi, Bilgi Toplumu olma yarışında seçilebilecek en iyi araçlardan biri olması açısından önemli. CHP'nin Bilgi Toplumu'na Doğru stratejisi ise aynı yarışta çok iyi bir sürücü yetiştirebilecek çok iyi bir antrenör sunması açısından... Sürücüleri ise biz kendi aramızdan çıkartacağız.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kampanya, İtalyanca dilinden Türkçe'mize geçerek dilimize  zengi

KAMPANYA KELİMESİ NASIL TELAFFUZ EDİLİR?

Dünyanın en saçma binasının yüzde 70'i yıkıldı, 270 ton hurda geri dönüştürüldü

Başkan Erdoğan, ''Kusursuz kulak'' Bager'e gönderdi! Bestelerini artık onunla yapıyor

Mehmetçik'e yeni güç geliyor! İşte ''Askeri Taktik Operasyon Kiti (ATOK)'' ve özellikleri