• $7,3998
  • €9,0059
  • 442.704
  • 1550.03
14 Eylül 2011 Çarşamba

Cep telefonu devrimi İstanbul'da

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Bugün İstanbul dünya çapında çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Çırağan Sarayı'nda düzenlenen etkinlikte Qualcomm Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan 500'ün üzerinde parlak mühendisi konuk edecek.
Teknoloji sektörüne çok yakın değilseniz Qualcomm ismi size çok şey ifade etmemiş olabilir. Ama emin olun çok kısa bir süre içerisinde Qualcomm'la her yerde karşılaşmaya başlayacaksınız.
Hani bir zamanlar Intel diye dünya devi bir marka vardı. Hatırlar mısınız diyeceğim, şimdilik biraz erken kaçmış olacak. Henüz belki hafızalarımızdan silinmedi Intel ama sahneden sessiz sedasız hızla çekilmeye başladığı da bir gerçek.
Çok değil sadece dört, beş yıl öncesine kadar teknoloji sektörüne yön veren iki lokomotiften biriydi. Her yıl gerçekleştirdiği geliştiriciler formu IDF'i tüm endüstri ile birlikte dört gözle beklerdik. Forumda duyurduğu yenilikler, teknoloji sektörünün irili ufaklı oyuncuları için önlerindeki aylarda ne gibi ürünler geliştirmeleri gerektiği yolunda işaret fişeği görevi görürdü. Bu işaret fişekleri bizim gibi medya mensupları için de geleceği yansıtan bir ayna gibiydi. IDF'in satır aralarını okuyarak endüstrinin nereye doğru gittiğini sezebilir, bir yıl boyunca çıkacak ürünlerde hangi özellileri göreceğimizi tahmin edebilirdim. Epeydir kendi halinde kapalı bir toplantı havasında geçen IDF'te neler oluyor ruhumuz bile duymuyor.
Sektörün diğer lokomotifi ise Microsoft'tu. Microsoft da tıpkı Intel gibi yıldızlar sahnesinden emekli olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı ama bu krizi şimdilik geçiştirmiş görünüyor. Gerek Intel, gerek Microsoft'u sahne arkasına doğru sürükleyen tehdit mobilleşme trendiydi. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar çağının yıldızları Intel ve Microsoft, bilgiişlem gücünün ceplere taşınmaya başladığı mobilleşme dönemini ıskalamıştı. Microsoft son Nokia hamlesi ile mobilleşme trenine, son vagonundan atlamayı başardı. Gerçi bu son vagonun trenle bağlantısındaki cıvatalar da hayli gevşemiş durumda ama Microsoft bu cıvataları sıkılaştırma gücüne hala sahip.
Microsoft'u sarsan, Intel'i ise epey hırpalayan mobilleşme trendinin yarattığı yıldızlar da var tabii ki. Bunlardan biri Apple. İşin ironik yanı Apple'ın yükselişinde birkaç yıl önce Intel çipleri ve Microsoft işletim sistemini desteklemeye başlama kararının kısmen de olsa rolünün olması. Bir başka ironi ise Nokia'nın durumunda. Cep telefonu satışıyla devleşen Nokia, Microsoft'la yapılan işbirliğinin öncesine kadar akıllı cep telefonlarının yükselişiyle başlayan mobilleşme trendinin kurbanı olmak üzereydi. Şimdi kaderi Microsoft'un yeni mobil platformu Windows 8'in başarısına bağlı. Microsoft Windows 8 rakipleri Apple IOS ve Google Android'e göre epey gelişkin özellikler sunmaya hazırlanıyor. Ancak bu güçlü özelliklerin bir bedeli de var. Daha güçlü işlemcilerin kullanılmasını gerektiriyorlar. Bunu da ürettiği rakipsiz çiplerle mobil dünyanın yeni yıldızı Qualcomm sağlıyor.
Qualcomm'u mobil dünyanın yıldızı yapan tek özelliği geliştirdiği güçlü, hafif ve az enerji harcayan çipler değil. Öyle olsaydı tahtını aldığı Intel'den çok bir farkı olmazdı.
Qualcomm aynı zamanda cep telefonu şebekelerinden hızlı mobil İnternet iletişimi kurmamıza olanak tanıyan üçüncü kuşak (3K-3G) teknolojisinin geliştiricisi. Şimdi de daha da hızlı, etkin paylaşılabilir ve güvenilir mobil İnternet anlamına gelen dördüncü kuşak (4K-4G) teknolojileri üzerinde çalışıyor harıl harıl.
İstanbul'da bugün yapılan Qualcomm IQ 2011'in ana teması da 2K'dan 3K'ya ve oradan da 4K'ya geçiş süreci, bu geçişin kullanıcıların yaşamına sokacağı yenilikler ve Qualcomm'un Snapdragon çiplerinin kullanım alanları.
Kısacası geleceğin mobil dünyası şu sıralar İstanbul'da burnumuzun dibinde şekilleniyor.

Yeni Sosyal Medya  neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Samsun'da arazide ağzı tel ile bağlı başıboş eşek kurtarıldı. Eşeğin ağzındaki teli kırarak çıkar

Ağzına demir teli bağlayıp ölüme terk ettiler... Zavallı eşeği, baba ve kızı kurtardı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beyaza bürünen Horma Kanyonu muhteşem manzaralar sunuyor

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler