• $16,6253
  • €17,4334
  • 972.729
  • 2401.96
15 Temmuz 2012 Pazar

Çekirge Türk sosyetesi ve Bodrum balık çiftlikleri

Bodrum'un balık çiftliklerinden arındırıldığı palavrasını kaç yıldır yiyoruz farkında mısınız?
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın balık çiftliklerinin tamamının Bodrum'dan taşındığına dair açıklaması üzerinden üç yıl geçti. O günden bugüne medyada artık Bodrum'u, pardon Bodrum'un medyatik koylarını kirleten  balık çiftlikleriyle ilgili yazı ve haberlere rastlamıyoruz.
Çünkü Bodrum'daki balık çiftlikleri gerçekten de taşındılar. Ama Bodrum'dan taşınmadılar, Bodrum içinde yer değiştirdiler sadece. Yaz aylarında Bodrum'u mekan tutan magazin basınının yolunun düşmeyeceği Bodrum koylarına taşındılar.
Güvercinlik çevresindeki koylar balık çiftlikleriyle istila edilmiş durumda. Üstelik eleştirel gözlerden uzak tutulmak için kıyılara iyice yakınlaştırılmış durumdalar. Yani artık koyların iyice içlerine konumlanmış olduklarından denizi daha da büyük bir hızla kirletiyorlar.
Bodrum Güllük Körfezi bütün olarak korunması gereken bir alan. Bir bölümündeki balık çiftliklerini başka bölümlerine taşıyarak korunması mümkün değil. Gözlerden uzak koylara taşınan balık çiftlikleri Bodrum Güllük Körfezi'ni büyük bir hızla kirletmeye devam ediyorlar. Üstelik bu kez daha da kalıcı, sonradan temizlenmesi çok zor olan bir kirlilik söz konusu.
Balık çiftlikleri gözlerden saklanmak için bakir koylara ve kıyıya yakın kuruluyorlar. Yaptıkları kirlilik kapalı koyların içinde çok daha hızlı birikiyor, doğayı çok daha hızla kirletiyor, doğal balıkları çok daha büyük bir hızla yok ediyorlar. Kimbilir ne tür rüşvetlerle, avantalarla, çıkar ilişkileriyle içine saklandıkları bakir koyları hızla kirlettikten sonra sıra Güllük Körfezi'nin tamamına gelecek. Kirlilik kapalı koylardan taşmaya başlayıp sosyetik koylar da dahil tüm Güllük Körfezi'ne bulaşacak.
Gömlek değiştirir gibi mekan değiştiren göçebe Türk sosyetesi için sorun değil tabii. Tüm göçebeler gibi göçmen sosyetenin de, göç ettikleri yeni yerlerin kaynaklarını tüketip sonra başka yerlere göçmekten başka bir kültürleri yoktur. Hurra bir yeri işgal ederler, kaynaklarını sömürüp tüketirler sonra tekmili birden hurra başka fetihlere sefere çıkarlar. Kaynaklarını kolay kolay tüketemeyecekleri kadar zengin bir yerle nadiren karşılaştıklarında da orayı başkentleri ilan eder, medeniyet yani şehirlileşme adına hiçbir şey katmadan sömürmeye devam ederler. Ta ki işgal etikleri zengin medeniyet de zulmlerine dayanamayıp yaşanılır bir yer olmaktan çıkana dek.
Bodrum göçebe Türk sosyetesi için bu türden bir mekan.  Sahip olduğu zenginlikle çekirge sürüsünün istilasına gururla dayanıyor.
Ancak balık çiftliklerinin ters yönden saldırısı, Bodrum'un bu kaynaklarını yakında yok edecek. Ve göçebe Türk sosyetesi tabii ki hemen yeni bir yer keşfedip, orayı istila edecek. Bodrumlular da tahrip edilmiş doğalarıyla cıscıplak ortada kalacak.
Peki bu gidişatın asıl sorumlusu kim. Tabii ki öncelikle Bodrumlular. Kıyılarını ve eşsiz doğalarını İl Özel İdaresi'nin kimbilir ne tür çıkar ilişkileriyle izin verdiği balık çiftliklerine karşı duramayışları. Birilerinin çıkıp Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın gözyumduğu İl Özel İdaresi avantalarının hesabını sorması gerekiyor.
twitter.com/yurtsan - onkapak.com/yurtsan

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...