• $16,5978
  • €17,5773
  • 973.307
  • 2529.26
28 Mart 2012 Çarşamba

Bonomo yalanı da yalan olmasın?

Can Bonomo'nun Eurovision'dan çıkarıldığı yalanının, üniversite ödevi olduğunun da bir yalan olmadığının garantisi var mı?
Medyamızın birinci yalan haberde olduğu gibi yeni bir yalanın tuzağına düşmediği ne malum? Yalan haber uydurduğunu itiraf eden Gülin Topaç'ın medyamızı ikinci bir yalan haberle kazıklamadığı nereden belli? İlk yalanı sorup, sorgulamadan haber yapan medyamızdan, ikinci haberi Gülin Topaç'ın üniversite hocasından doğrulatarak yayınlayan çıktı mı ki, yalan haber uydurduğunu kendi ağzıyla itiraf etmiş bir kaynağın sözlerine güvenelim?
İspanya'da Autonoma Üniversitesi'nde 'İnteraktif Stratejiler ve Yaratıcılık Bölümü'nde master yapan (daha doğrusu yaptığını iddia eden) Gülin Topaç, Bonomo haberini Twitter'da 'Trending Topic' yaratma ödevi için uydurduğunu söylüyor. Twitter'da 'hakkında en çok konuşulan konular listesi'ne girebilmek için bir blog açmış ve Bonomo Eurovision'dan çıkartıldı haberini, ciddi bir haber görüntüsü verecek şekilde yayınlamış.
'Sosyal medyanın bu haber karşısında tepkisiz kalmayacağına adım gibi emindim', demiş Topaç, 'TRT ise konuya nasılsa açıklık getirir, kimseye zarar vermeden ödevi başarıyla tamamlarım diye düşündüm. Birkaç gazetecinin ve ünlünün açtığım bloğu Twitter'da paylaşmasıyla olanlar oldu'. Sosyal medyada hızla yayılan haber gazetelere ve TV haber bültenlerine kadar çıkmış.
Topaç'ın iddiasına göre 30 kişilik sınıfta bir tek onun projesi başarılı olmuş. Topaç'ın öğretmeninin yerinde olsam bırakın tebrik etmeyi, Topaç'ı sınıfta bırakırdım.
Tabii projesinin başarılı bulunduğunu yine Topaç'ın kendi ifadesinden dinliyoruz. Barselona'da bir reklam ajansında yaratıcı direktör olarak da çalışan hocasının (ismini bile bilmiyoruz bu arada), Topaç'ın projesi karşısında küçük dilini yutup yutmadığını bilemiyoruz.
Aklı başında hiçbir iletişim hocasının yalana dayalı bir haberin yarattığı etkiyi başarılı bulması mümkün değil yoksa... Hani ödevin konusu 'Sosyal Medya'nın güvenilmez bir mecra olduğunu kanıtlamak olsa anlayacağım. Öyle olsa bile yalanın, başkalarına zarar vermeyecek şekilde, gerçek kişi veya kurumları olayın öznesi yapmayacak şekilde kurgulanması gerekirdi.
Yoksa Twitter da dahil olmak üzere sosyal medyanın ünlü bir kişi ile ilgili ortaya atılan yalanların kolayca yayıldığı mecralar olduğunu göstermek malumun ilanından ibaret. Türk medyasının bu tür haberlere balıklama atlaması da hiç şaşırtıcı değil.
Küçüklüğümden beri neredeyse her yıl bir başka gazeteye konu olan bir asparagas bilirim. Profiterolün mucidi İstiklal Caddesi'ndeki bir Türk pastanesiymiş. Kökeninin İtalyan olduğu sanılan, Fransız mutfağının tuzlusu da olan bu ünlü hamur işinin tarihi 16. yüzyıla kadar uzanır. Ama pastanemizin sahipleri önüne çıkan gazeteciye profiterolün 1900'lerin başında, pastanenin o zamanlardaki sahibi tarafından keşfedildiği hikayesini anlatır ve gazetelerimiz de bu hikayeyi sorup, sorgulama gereği duymadan yıllardır basar durur.
Hal böyleyken yalan haber ürettiğini kendi ağzıyla beyan eden bir kaynağın aktardıklarından ibaret bir habere ben nasıl güveneyim? Sosyal medyada yazılanlara itibar etmeyin diye öğüt veren gazete yazarlarına mı itibar edeyim?

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını