• $15,9539
  • €16,8924
  • 946.744
  • 2372.35
23 Ekim 2011 Pazar

Blogcular teröre ne diyor

Türkiye, Çukurca katliamı ve PKK terörü ile yatıp kalkıyor birkaç gündür. Köşe yazarlarının düşüncelerini öğrendik. Öte yandan köşe yazarlarına taş çıkartacak yazılar da yazılıyor blog dünyasında.
Onpunto.com döneminden biliyorum. Her gün herhangi bir gazetede köşe yazısı olarak yayınlasan kimsenin yadırgamayacağı kalitede yüzlerce yazı yağardı blogculardan. Hürriyet bu yazılardan birini, kendine ait Onpunto platformunda yazan blogculardan birince yazıldığının farkında olmadan gazetenin manşetinde kullanmış, Hürriyet yönetimi de ironik bir şekilde dünya medya tarihinde bir ilke imza attığı o gün kapatmıştı Onpunto'yu.
Onpunto blogcularının, yeni katılan blogcularla birlikte birer ikişer toplanmaya başladıkları gündem tartışma platformu Naberler.com'dan birkaç blog alıntısı yapacağım. Bakın blog dünyası neler düşünüyor gündemle ilgili...
Canok Abisel: TSK'nın Güneydoğu'da yaptığı bir kara harekatının haberinin mesela 'Bölgeye Unimog kamyonlar sevk edildi' biçiminde verildiğini işittiniz mi? Fakat günde belki on kere 'Cobra' ve 'Sikorsky' markalarını duyuyoruz. Yediden yetmişe ezberledik. Bunlara sadece helikopter demek yasak mı yoksa? Nasıl iş?
Mehmet Emin Kınacı: Çözüm önerenler bugün hapiste. Legal siyaset yürütenleri sen içeri tıkarsan karşında silahlı güç kalır. Onlar da en iyi bildikleri işi yapıyorlar ve sen başarısız oldun. Niye kızıyorsun? (...) Eğer hükümetsen bu işi çözecek olan sensin. Sen çözümünü bir ortaya koy önce, halk bunu bir tartışsın, bir şeyler ortaya çıkacaktır..
Korkut Eşrefoğlu: (...) Kürt, Alevi, demokrat 'Darbe gerekçesi' yapıldı. Darbe 'kimlikleri ezdi!' O derin ilişkili devlet farklı dili, dini, mezhebi, hele hele ırkı, kökeni hiç kabul etmedi! Kürt de, Alevi de, Solcu da, Demokrat da mutlak iktidarlarında yok sayıldı!..
Dışlanan çoğunluğun sesi olanlar, faili meçhul cinayetlerin üzerine gidenler, yolsuzluğa geçit vermeyenler, mazlumun yanında duranlar, mağrurun karşısına çıkanlar, tek tek yok edildiler! (...)
İnsan olmak zor! İnsanı koruyan, etrafını kollayan, haksızlığı sorgulayan, vahşetten hesap soran, zalime karşı çıkan olmak zor! Duygu, yürek ve akıl!.. Bir de iki damla gözyaşı! Galiba insan olmandan geriye kalan bu!..
Osman Coşkunoğlu: Aydıntaşbaş'ın yazısı (http://bit.ly/nFMaBM ), bugünkü durumda yapılabilecek en yerinde ve önemli yorumları içeriyor. 'Kral çıplak' diyebilmiş. Ülke içerisinde AKP'nin başarıyla uyguladığı kabadayılık ve takiyye yaklaşımı, uluslararası politikada işlemedi ve işlemez. 'Komşularla sıfır sorun' da tam bir fiyasko olmuştur. Fakat ilginç olan, Kadri Gürsel'in 17 Ekim'de Milliyet'teki köşesinde yazdığı gibi, 'çözüm sunma açısından birer fiyasko olan açılımları, AKP'nin reel siyasi başarı hanesine yazmak gerekiyor.'
Aydoğan Umay: (...) Böyle bir dünyada tek tip toplumlara ve ideolojilere yer yok. Böyle bir dünyada birlikte yaşayabilen insan topluluklarına sahip toplumlar kazanır. Çatışan toplumlar ise hep birlikte kaybetmeye mahkumdur.
1930'larda ulusalcılık önemli bir değerdi. (...) Günümüzde ise ulusalcılık bir birleştiren değil bir bölen, hatta devletler için stratejik bir güvenlik açığı.

Yeni Sosyal Medya    neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak