• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
18 Eylül 2011 Pazar

Biz konuşamıyoruz, makineler canlılarla konuşacak

Yurtsan Atakan
Yurtsan Atakan
YAZARIN SAYFASI

Uğur Mumcu'nun 'Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak' özlü sözünün devri geçti. İnternet sayesinde artık fikir sahibi olmak için bilgiye sahip olmak gerekmiyor. İnternet bilgiyi bilgi rahiplerinin tekelinden çıkardı, herkes için ulaşılabilir kıldı.
Bir köşe yazarının fikir dolu bir yazı yazabilmek için gerek duyacağı bilgi artık parmaklarının ucunda. Tek yapması gereken nasıl arayacağını bilerek kısa bir arama zahmetine katlanmak ve ekranına akan enformasyon selini kısa bir zihinsel çabayla bilgiye dönüştürüp, elde ettiği bilgiden de orijinal fikir üretmek. Ancak köşelerde yazılanlara şöyle bir bakınca İnternet çağının Türk medyasına hiç de yaramadığı görülüyor.
Köşeler altı bilgiyle beslenmemiş havada sallanan fikirlerle dolup taşıyor. Kimi balıkların soyunu santimle balık ölçerek kurtaracağına inanmış, kimi GDO'lu gıdalara yel değirmeni gibi saldırıyor, kimi dönemsel kuraklıkları küresel ısınmanın sonucu sanıyor, kimi gıda endüstrisini ya da komünikasyon sektörünü düşman bellemiş. Tek ortak yanları hiçbirinin fikirlerini bilimsel araştırma sonuçlarıyla desteklemeden, kulaktan dolma popülist inançlarla işkembe-i kübradan sallayıp durmaları. Filmlerde sigara içme sahnelerinin mozaiklenmesine, bu sahneler gençleri etkilemez palavrasıyla karşı çıkanlar bile var.
Oysa İnternet orda, bilgi aramak isteyenin parmaklarının ucunda.
Örneğin Bristol Üniversitesi bilim adamlarının 5 binin üzerinde 15 yaşındaki gençle yaptığı araştırmada gençlere vizyondaki 366 filmden rasgele seçilmiş 50 tanesini izleyip, izlemedikleri ve hiç sigara içip içmedikleri sorulmuş. 50 filmin her biri içlerinde ne kadar sigara içme sahnesi barındırdıklarına dair analiz edilmiş. Araştırma sonucunda daha fazla sigara içme sahnesi barındıran filmleri izleyen gençlerin diğer gençlere göre ilerki yaşlarında daha fazla oranda (yüzde 59) sigara bağımlısı oldukları tespit edilmiş.
Merak edip araştırmadan önce filmlerdeki sigara sahnelerinin bu kadar etkili olacağını düşünmediğim için bana da ilginç geldi ama şaşırmadım. Ve bakın bu kısa araştırmayı yaparken çeşitli bilimsel kaynaklarda daha ne gibi ilginç bilgilerle karşılaştım.
Bilim adamları makinelerin canlı organizmalarla konuşmasını sağlayacak yeni bir teknoloji keşfetmiş. Bilgisayarlar dahil tüm elektronik cihazlar ve içlerindeki parçalar enformasyonu elektronlar aracılığıyla gönderip, alıyorlar. İnsanlar ve diğer tüm yaşam biçimlerindeki hücreler ise iyonlar ve protonlar aracılığıyla birbirleriyle haberleşiyorlar. Elektronik cihazlarla, canlı organizmaların birbirleriyle konuşabilmesi bu nedenle mümkün olamıyor.
Washington Üniversitesi materyal bilimcileri elektronlar yerine protonları kullanan bir transistör geliştirerek bu engeli ortadan kaldırmaya yönelik önemli bir adım atmışlar. Nature Communications İnternet sitesinde yayınlanan araştırma sonuçları, elektronik cihazlarla canlı organizmaların arada bir çevirmen olmadan direkt haberleşeceği günlerin yakın olduğunu müjdeliyor.
Bir diğer yeni araştırma sonuçları ise bizim iflah olmaz 'doğal yaşam' aşıklarını sevindirecek nitelikte. Üstelik bu sefer bilimsel dayanakları da olacak açacakları yeni Haçlı seferinde.
Yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre günlük hayatımıza sezdirmeden sızan nano teknolojinin balıkların beyninde hasara yol açtığı tespit edilmiş. Plymouth Üniversitesi bilim adamlarınca gerçekleştirilen araştırma nano parçacıkların bir canlının beyninde hasara yol açtığını gösteren ilk bilimsel araştırma.
Araştırmacılar alabalıkları boya, kozmetik ve gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan titanyum oksit nano parçacıklarına maruz bırakmışlar. Ve sürpriz, günlük hayatımıza hızla sızmaya başlayan bu parçacılar balıkların beyinleri ve merkezi sinir sistemlerinde kalıcı zararlara yol açmış. Bilgiler benden olsun bu kez, fikirleri bekliyorum...

Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com - www.twitter.com/yurtsan

<p>Okurlarından gelen 'Kullanmış olduğunuz dil, çoğu kez 'ağdalı ve anlaşılması güç' noktasında gele

'Türkçenin inceliklerini kullanmazsak yok olup gidecek'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Balıkçıların buz tutan nehirdeki zorlu mücadelesi

Akrep ve fare karşı karşıya gelirse... İlk kez görüntülendi!