• $15,7069
  • €16,7892
  • 936.728
  • 2368.85
20 Temmuz 2011 Çarşamba

Bir şeyler yap Met*

Beni hatırlayınız', demiş 10. yıl nutkunun taslağında. 'Bu söylediklerim hakikat olduğu gün, senden ve bütün medeni beşeriyetten dileğim şudur:
Beni hatırlayınız!'
Sonra üzerini çizmiş. Ardında bırakacağı dev esere rağmen, her asil ruhun en insani son arzusunu o da mırıldanmış:
'Beni hatırlayınız'.
Belki de ortaya koymak istediği dev eseri tamamlamaya insan ömrünün yetmeyeceğini bildiği için endişe ediyordu. Temellerini attığı eser, onun ardından yine onun ulusunca tamamlandığında hatırlanmak istiyordu.
Her büyük eserin ardındaki hatırlanma arzusunu Cem Karaca da, 'Bak o zaman resmime' alçakgönüllülüğü ile dışa vurmuş unutulmaz eserlerinden birinde:
Benden sana son kalan
Bir küçük resim şimdi
Cevap veremez ama
Ağlar yalnızlığına (...)
Bir gün belki hayattan
Geçmişteki günlerden
Bir teselli ararsın
Bak o zaman resmime
Gör akan o yaşları
MÖ 64-MS 21 yılları arasında yaşayan Yunanlı coğrafyacı Strabo ise 'Hayal gücünün görebildikleri asla yok edilemez' diyerek cesurca çıkmış ölümün karşısına.
Bugün hala hatırlıyorsak sözlerini, haksız mı sayılır?
Hayallerdir dünyanın yuvarlak olduğunu keşfeden, azgın okyanusları aşıp Amerika'ya ulaşan, uzayın bilinmez boşluğuna dalıp Ay'a ayak basan, dünya üzerinde irili ufaklı sayısız anıtlar bırakan.
Dünyanın yedi harikasından biri olan Büyük Piramit'in inşa edildiği yıllarda, bir Mısırlının ortalama ömrü 35 yılmış, yine de her birinin yapımı en az 20 yıl süren piramitleri inşa etmişler. Ortaçağ'da Parisliler ortalama 45 yıl yaşarmış, yine de inşası 137 yıl süren Notre Dame katedralini miras bırakmışlar gelecek kuşaklara.
Bundan on yıl önce kendi naçizane hayalimin ise yazılarımla Türkiye'deki tüm okulların İnternet'e bağlanmasına ön ayak olmak olduğunu yazmışım. Gerçek oldu olmasına ama gerçekleşmesi epey geciktiği için büyük bir eser olamadı.
Şimdi düşünüyorum da roman, hikaye, şiir filan yazmadıktan sonra bir fikir yazarının bırakabileceği tek eser etrafa saçtığı aykırı düşünce tohumlarının yeşermesi olmalı. Züğürt tesellisi işte...
* Aziz Nesin'in etkileyici tiyatro oyunu. Çocukluğumda 'Arkası Yarın' radyo programında dinlemiş ve çok etkilenmiştim. Aklımda kaldığı kadarıyla oyun insanların yaşayacak zaman hakkı kazanmak için bir şeyler yapmak zorunda olduğu bir ülkede geçer. Müfettiş doktor kapı kapı dolaşıp, herkesin ne yaptığını denetlemekte ve onlara yaptıkları işe göre yeni yaşam zamanı vermektedir. Görünürde hiçbir şey yapmıyormuş gibi duran ve herkesin 'Bir şeyler yap Met!' diye uyardığı Met, ölmek de istememektedir.
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com  www.twitter.com/yurtsan

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor