• $15,9773
  • €16,8078
  • 931.973
  • 2393.61
3 Temmuz 2011 Pazar

Bilim kadını kotası

Prof. Ahmet Rasim Küçükusta'nın 'bilim adamı' yerine 'bilim insanı' sözünün zorlanmaya çalışmasını eleştiren sözleri beklediğim gibi entelektüel tekelinin linçine uğradı.
Tartışmak ve fikir üretmek yerine dogmalaşmış inançlara aykırı düşünce, her zaman olduğu gibi hemen lanetlendi ve derdest edilip kapı dışarı konuldu.
Prof. Küçükusta'nın karşı çıkışında öne sürdüğü argümanda da sorun vardı gerçi ama konunun gündeme gelmesi 'bilim insanı' zorlamasından vazgeçmek için de bir fırsattı.
Ben de tam Prof. Küçükusta gibi düşünmüyorum. 'Bilim adamı' lafında ısrar etmemizin nedeni bilimle uğraşan kişilerin, icatlarda bulunanların çok büyük çoğunlukla erkekler arasından çıkması olmamalı.
Entellektüel tekelin bu konudaki itirazı yerden göğe kadar haklı. İcatlar daha çok erkek bilim adamları tarafından yapılıyor çünkü kadınlar için fırsat eşitliği yok. Fırsat eşitliği olsa tablo çok farklı olurdu.
Tabii bu 'bilim adamı' yerine 'bilim insanı' lafının zorlanmasını komik bir çaba olmaktan çıkarmıyor. Madem böyle bir duyarlılık var 'bilim adamı' yerine 'bilim insanı' lafını zorlayan entelektüel tekel 'balık adam', 'kardan adam' laflarıyla neden uğraşmaz? Entelektüel tekelin 'balık adam'ı, 'kardan adam'ı küçümserken, 'bilim adamı'nı bu denli önemsemesi bir çeşit aşağılık kompleksinin sonucu mudur?
Benzer bir entelektüel tekel dayatmasını da TBMM'ye kadın milletvekili kotası konması konusunda görüyoruz. Bu yıl meclise giren kadın milletvekili sayısında rekor kırıldı ama entelektüel tekelimiz tatmin olmadı. İlla kadın kotası konsun diye ısrar ediyorlar. Neymiş pozitif ayrımcılık yapılmalıymış.
Entellektüel bir düşüncenin pozitif bile olsa ayrımcılığa sıcak bakması anlaşılacak gibi değil. 'Pozitif' lafı filan aldatmaca tabii. Ayrımcılığın negatifi, pozitifi olmaz. Eğer ayrımcılık uyguluyorsanız, ister negatif deyin ister pozitif birilerinin hakkını yiyorsunuz demektir. Seçim kriterlerine göre bir başka adayı geçip, kazanmayı hak eden birinin hakkını gasp edip bir başkasına veriyorsunuzdur.
Pozitif ayrımcılığı savunmak, oy eşitliği ilkesine karşı çıkmaya kadar gider. Örneğin yarın biri çıkıp, falanca bölgedeki insanlar eziliyor, pozitif ayrımcılık yapıp onların oyunu çift sayalım bile diyebilir. Aslına bakılırsa meclise kadın kotası koymak pratik anlamda tam da budur. Kadın adaylara oy verenlerin oyunu, vermeyenlerin oyundan daha değerli saymaktır.
Meclise daha çok kadının girmesi benim de arzum. Bilim alanında çalışan, icat yapan kadınların sayısının erkekler kadar olmasını benim de hayalim. Ama bunun yolu zorlamalardan medet ummak değil kadını hayatın içine daha fazla katacak kültürel zemini hazırlamaktan geçiyor. Kadına eşit şartlarda hayata atılma olanağını sağlarsak, onlar yolunu bulup zirveye yerleşeceklerdir zaten, kimsenin
şüphesi olmasın.
Kadınların zekasından, aklından, gücünden en ufak bir şüphem olmadığı için böyle
düşünebiliyorum.

Güzelce'de Büyükşehir sahil terörü
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Güzelce'deki yazlıkların önündeki sahil şeridine takmış. Sahil yamacındaki bahçeleri kazıp, deniz seviyesine indirecek ve sahil şeridini halka açacakmış.
Kimsenin hakkı yenmiyor, tapulu arazisine girilmiyorsa güzelce bir girişim. Denizler ve sahillerden yararlanmak herkesin hakkı.
Ancak işin garipçe yanı sahil kazısının yaz günü yapılmaya başlaması. Koca kış çuvala girdi de iş milletin yaz tatili günlerine mi kaldı?
Güzelce yılın 8, 9 ayı bomboş bir belde. Hele sahildeki yazlıklarda kimse yok. Sahili bu boş mevsimde kazmak dururken herkesin tatile geldiği aylarda kazıp herkesi taciz etmenin anlamı ne? Kazıyı kış aylarında yapmayı akıl edecek kimse yok mu Büyükşehir Belediyesi'nde?
İşin bir başka ciddi boyutu ise kazıların gerekli mühendislik etütlerinin yapılmasına zaman bırakmayacak şekilde alelacele yapılması. Kazılar sırasında yamaçlardaki kimi evlerin birkaç metre yanına kadar girilecekmiş. O evlerin temelleri incelendi mi, toprak kaymalarına karşı istinat duvarları yapılacak mı? Bölgede yaşayanlara hiçbir bilgilendirme yapılmamış. Depremde hassas bölgelerden olan sahilde yarın öbür gün evler çöküp, insanlar zarar görmez inşallah.
Yeni Sosyal Medya
neonevar.naberler.com -
www.twitter.com/yurtsan

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister