• $17,964
  • €18,3475
  • 1030.58
  • 2798.92
14 Kasım 2010 Pazar

Beyaz atlı Türkler Arap atlı Türkler

Beyaz Türk kavramını ortaya atanın Serdar Turgut olduğunu sanırdım. Ufuk Güldemir olduğunu birkaç yıl önce duydum. Serdar Turgut'un katkısı, okunan bir yazar olduğu için kavramın duyulmasınaymış.

Ama kavramları geniş halk kesimlerinin tedavülüne sokmakta kim ne derse desin Ertuğrul Özkök'ün üzerine yoktur. Beyaz Türk kavramında da öyle oldu. Önce yine çok okunan, etkili bir yazar olan Oray Eğin'in bir iki yazısında endam etti "Beyaz Türk" lafı. Sonra Ertuğrul Özkök yazdı ve çoktandır bir kenara terk edilmiş, mahsun mahsun duran "Beyaz Türk" kavramı birden hortladı. Üstelik dönüşü, doğumuna göre çok daha tantanalı oldu.

Ertuğrul Özkök'ün "Beyaz Türk klişe değildir, sadece bir klişe kafa, Beyaz Türk'ü klişe görür", diyerek daldığı yazının, benim "Beyaz Türk lafından gına geldi, bu klişeyi kullanarak faşistlik taslayanlara da iyice gıcık oluyorum", yazımdan hemen birkaç gün sonra gelmesine takılmıyorum.

Ben "Beyaz Türk" tanımının bir klişe olarak, basmakalıp bir sınıf tanımı olarak kullanılmasını eleştiriyorum. "Beyaz Türk klişe değildir" derken Ertuğrul Özkök de aslında aynı şeye, bu tanımla insanların basmakalıp sınıflandırılmasına karşı çıkıyor.

Twitter'da sordum: "Herkesin Beyaz Türk tanımı farklı. Sizinki nedir?" İşte Twitter sohbetinden alıntılar.

balemdar Bu ırkçı etiketi kullanmayın lütfen.

yurtsan Etiketi kullanmıyorum, etiketle dalga geçiyorum. Siz de öyle yapın. Örneğin Beyaz Türk beyaz pilav mı yer?

KeremTambien Beyaz Türk suşiyi çubukla yer :)

kararsizatom Beyaz Türk kişinin zihninin albino olmasıdır :/

rgetto R. Yeni moda kokulu Jasmin pirinçten yapılırsa yenir, bildiğimiz pirinç eskidi çünkü. Hele bulgur yiyenden hiç Beyaz Türk olmaz :)

bozavali Beyaz Türk olmayı beceremedim AMA fark etmeden Beyaz Kürt olmuşum TC vatandaşı bir Kürt olarak.

AliOzturk1945 Beyaz Türk'ün otomobili galeriden alındığı gün gibidir. Tespih, maskot, koltuk kilimi, arka cam yazısı bulunmaz...

yurtsan Peki tam tersi Türk'e ne diyeceğiz ve onun tanımı ne olacak?

neslihanacu Kavruk Türk.

yurtsan Beyaz leblebi ve kavrulmuş leblebi gibi...

tuyocu Turkuaz Türk :)

yurtsan Bu da iyiymiş. Peki Turkuaz Türk'ün tanımı, kimdir bunlar?

tuyocu Bunun için önce Beyaz Türk tanımını paylaşman gerekmez mi? Bakalım kimi tanımladılar, bilelim ki diğerlerini ötekileştirebilelim.

yurtsan Ortalıkta o kadar çok tanım dolaşıyor ki. Zaten o komik olan. Milleti iki kampa bölmenin yeni bir aracı oldu bu kavram.
 tuyocu Kesinlikle hemfikiriz. 70'lerin burjuva tanımı gibi. Aynı amaca hizmet ediyor.

ekimnazimkaya "Soluk Türk" bence. Renklere kapalı, tutucu, baskıcı, mutluluk arayışı olmayan, hak ettiklerine "öteki dünya"da kavuşacak olan...

murattali Bir de dönek olanları var. Peki kendini dindar sananlar, sermaye peşinde koşanlar, Kızılderililerin de Türk olduğunu söyleyenler?

yurtsan Kendini dindar sananlar tanımı da kötü. Kendini inançlı gören herkes inançlıdır. "Dini bütünler" kavramı da Beyaz Türk kavramı kadar ayrımcı.

ertanacar Halktır halk. Hani vatandaş olarak nitelenen insanlar...

yurtsan Beyaz Türkler denilenler "bulk" mı yani. Ne demek Beyaz Türk'ün karşıtı halk?

Son söz olarak:

Beyaz Türkler kavramı, Türk Yalanları filan gibi kendine yarayacak sansasyonlar yaratmaya meraklı Ufuk Güldemir'in saçmalıklarındandır. İşin kötü yanı herkesin toplumu gitgide kendine göre ikiye bölüyor olması ve "Beyaz Türk" kavramına kendine göre karşılıklar uydurması. Bu içi boş, cılız kavramın böylesine güçlü hortlamasının nedeni de bu.

------------------------

Yeni Sosyal Medya
 www.twitter.com/yurtsan - www.neonebu.com

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor