• $13,4548
  • €15,2972
  • 793.143
  • 2011.16
19 Ocak 2011 Çarşamba

Babam ünlü ben blogcuyum

Şimdi medyamızda yeni moda bu. Ünlülerin başka bir yeteneklerini gösterecekleri yaşa henüz gelmemiş kızları ve oğullarını, dahi blogcular olarak lanse etmek.
Medyamızın 'meşhur çocukları sosyetesi'ne moda uzmanı ilan ederek tanıştırdığı isimlerden biri de Fatih Terim'in blogcu kızı Buse...

Buse de medyatikliğin kurallarını şimdiden öğrenmiş. Daha ilk röportajında, popüler isimlerden birine çakmayı ihmal etmemiş. Moda dünyasının 20 yaşındaki otoritesi olarak, Acun Ilıcalı'nın giyim zevkini beğenmediğini söylemiş. Garanticilik Türk erkeklerinin genelinde varmış ama Acun biraz risk almalıymış.

Baksanıza Buse örneğin, bir gün kitap yazayım diyormuş, bir gün dergi editörü olayım. Stil danışmanlığında da gönlü varmış. Ama asıl kendi markasını yaratacakmış. Önce gece kıyafetleriyle başlayacak, müşterilerinin hayalini kendi yaratıcılığıyla birleştirerek hızlıca üretecekmiş.

Bir genç kız için güzel hayaller tabii. Umarım başarılı da olur. Ama işte medya keşke akan suyu yatağında bıraksa. Sıradan bir blog sayfasından yola çıkıp kariyerine henüz adım bile atmamış, öğrenimini tamamlamaya çalışan, başarı vaat eden bir genç kızı olmadık havalara sokmasa.

Böyle olunca çünkü iş çığrından çıkıyor. Genç kız, popüler TV yıldızlarından birinin giyimiyle ilgili bilgiçlik taslamaya kalkabiliyor. Oysa Acun'un, belki bazıları çok sade buluyor olabilir ama tarzı olan bir giyim zevki yani stili var. İngilizce'de 'clean cut' denilen tarz bu. Ve Acun'a yakışıyor.

Hayran sayfanızda çilingir sofrası
AKP'ye içmeye giden 130 bin kişilik grup bir gecede AK Parti'ye oy vermeye gitmeye karar verince tamam dedim... Sosyal medya iletişimini Facebook, Twitter ve Yahoo'dan ibaret gören bazı iletişimcilerimizin şimdi artık akılları başlarına gelmiştir herhalde...

- Sosyal medya gurusu diye getirilip beş yıldızlı otellerin, uluslararası kongre merkezlerinin salonlarında sahneye çıkartılanların büyük çoğunluğu aslında sosyal medya devlerinin sözcüleri, propaganda elçileridir.

- Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya devlerinin yöneticisi ya da danışmanı konumundaki bu kişilerin, 'Sosyal medya devlerinin hazır, tıkır tıkır çalışan, üstelik kullanımı bedava platformları dururken kendi sosyal medya platformlarınızı kurmanıza ne gerek var' diye pompalaması doğaldır.

- Bu reklama kanıp, oh ne güzel bütçemi de kısarım, üç kuruşa bir Facebook hayran sayfası kurdurtur, üç işsize de akşamları twit mesajı attırtır sosyal medya stratejimi oturttum diye patronuma caka satarım diye düşünmek de pek tabii mümkündür.
Ama sonra bir gün kalkıp...

- Facebook'taki şirket sayfanızı adı değişmiş,

- Ve hatta tüm içeriği ajansınızın kızgın bir çalışanı tarafından silinmiş,
- O güne kadar ücretsiz kullandığınız servisleri, sitenin bir kararıyla ücretli hale
getirilmiş,

- Oluşturduğunuz pazarlama veritabanı kullanımınıza kapatılmış,
- On binlerce insanı peşinize taktığınız sosyal medya devinin adresine erişim falanca mahkeme tarafından engellenmiş
...bulacak olursanız, boşuna ağlamayın.


Microsoft'ta kabak Ballmer'ın başına
Mobil dünyadaki büyük başarısızlıklarının Microsoft'u da tıpkı AOL, Yahoo, Digital gibi çöken dijital imparatorluklar girdabına hızla sürüklemekte olduğu izlenimimi aktardığım yazımın üzerinden daha on beş gün geçmedi ki, ABD'li teknoloji analistlerinden de peş peşe benzer yorumlar gelmeye başladı. Tek bir farkla ki ben faturanın Steve Ballmer'a çıkartılacağını tahmin etmemiştim. Kim bilir belki de henüz Microsoft'un başına geçmediği yıllarda yaptığımız sohbet sırasında beslediğim sempati engel olmuştur bu tahmini yapmama. Oysa ABD'de Steve Ballmer'ın Microsoft'un İcra Başkanı olmasının 11. yılını kutladığı 13 Ocak'tan itibaren kopan yorum fırtınasına bakılırsa, Microsoft'un mobil dünyadaki başarısızlığının faturası Ballmer'a çıkartılacak gibi bir izlenim doğuyor.

 Yeni Sosyal Medya
 www.twitter.com/yurtsan -
 www.neonebu.com

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı