• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
1 Eylül 2010 Çarşamba

Avatar gazeteciliğinin doğru adı yeni medya

Süpermarket gazeteciliği, sitkom gazeteciliği kavramlarından sonra yeni bir gazetecilik kavramı daha attı ortaya Ertuğrul Özkök: Avatar Gazeteciliği...

Ne var ki bu kavramın tanımında, süpermarket gazeteciliği ve sitkom gazeteciliği kavramları için yaptığı tanımlar kadar tam isabetli değil bu kez.

Deneyime dayalı sezgisiyle, yani Anglosaksonların "wisdom" dedikleri yeteneğiyle, gazetecilikteki son trendlerden birini yine doğru bir şekilde yakalamış Özkök. Yakalamış ama tanımını yaparken kavramın etrafında dolaşmış, adını da yanlış bir kelimeyle koymuş.

Ertuğrul Özkök teknolojiye sıcak bakan, teknolojiyle barışık bir gazetecidir. Bilim ve teknoloji gazeteciliğini destekleyen bir genel yayın yönetmeni olmasına rağmen İnternet çağı gazeteciliğinin önümüze serdiği devrimci olanakları flu olarak görebilmesinin nedeni teknolojiyi fazla kullanmaması, belki de kullanmaya vakit bulamaması olmalı.

Yoksa hurriyet.com.tr'nin bugün gelmeye çalıştığı kullanıcıyla etkileşim seviyesini, daha on yıl önce çoktan gerçekleştirebilirdik. Hibrit gazetecilik altyapısını beş yıl önce kurabilirdik.

Genel yayın yönetmenliğinin ağır yükünü omzundan atan Ertuğrul Özkök'ün teknolojiyi günlük hayatında kullanmak için şimdi çok daha fazla vakti var. Süpermarket gazeteciliği ve sitkom gazeteciliğinden sonra, aslında daha eski bir medya trendi olan kendi taktığı isimle avatar gazeteciliğinin bu sayede farkına varmış olmalı.

Ertuğrul Özkök'ün avatar gazeteciliği dediği yayıncılık türü, aslında uzun bir süredir "yeni medya" olarak adlandırılarak tartışılan yayıncılık.

Avatar kelimesinin İnternet'te kullanılış biçimi, İnternet kullanıcısının İnternet üzerinde bürünmeyi seçtiği kimlik anlamına geliyor. İnternet kullanıcılarının bir bölümü İnternet'te gerçek hayatlarındakinden farklı bir isim, farklı bir görüntü ve farklı bir karakterle var olmayı seçiyorlar. Avatar işte tüm bunların toplamı olan yeni kimliklerine verilen ad.

Kullanıcı tarafından yaratılan içeriğin kullanımı 'yeni medya'nın en önemli özelliklerinden biri. Kullanıcı içeriğinin bir bölümünün altında avatar imzaların olduğu da bir gerçek. Öte yandan takma isimle yazı yazmak gazeteciliğin ilk yıllarından beri başvurulan bir yöntem. İnternet sayesinde doğası değişmeye başlayan gazetecilik türüne, avatar gazeteciliği adını takmak bu nedenle uygun değil. Avatar kullanımı İnternet'le birlikte evrim geçirmekte olan gazeteciliğe has bir yenilik değil.

Yeni medya'nın üç temel özelliği var:

- Kullanıcıyla etkileşimli içerik

- Kullanıcı tarafından yaratılan içerik

- Kullanıcı tarafından seçilen içerik

Alman gazetesi Bild'in gazetedeki ilanlar dahil tüm fotoğrafları üç boyutlu (3B) kullanması, medyadaki evrimin bir parçası değil. Bir fanteziden ibaret. Hoş bir fantezi ama hepsi o kadar. Medyanın bürüneceği yeni formda yeri olmayacak.

Yeni medya, içeriği hem kullanıcı hem profesyonel gazetecilerce üretilecek, kapak sayfasında yer alacak içerik hem kullanıcılarca hem profesyonel editörlerce seçilecek bir yapıda olacak.

Ve örneğin Hürriyet'in Pakistan'daki büyük felaketin mağdurlarına destek olmak için açtığı başarılı insani yardım kampanyasına destek olmak isteyenlerin karşısına, bugünkü hurriyet.com.tr'de olduğu gibi, hesap numaralarının sıralandığı bir sayfa çıkartmak yerine direkt kredi kartıyla "online" yardımda bulunmalarını sağlayacak bir sayfa gelecek. Yeni medyanın amacı okuyucuya okumak istediği habere ulaşması için kırk tık taklası attırmak yerine, en kısa yoldan ulaştırmaya çalışmak olacak.

Tahsin Berk'in Begonvil'i

Sevgili Oray Eğin, Tahsin Berk'in Bodrum Oasis'teki lokantası Begonvil için, “Hakkında tek duyduğum yorum yemeklerinin tatsız tuzsuzluğu” demekle haksızlık etmiş.

Tahsin Berk, Zeynep Casalini'yle evlenip magazin dünyasının ilgisini çekmeden önce de nam salmıştı Begonvil'le Bodrum'da.

İyi bir yemek deneyiminden çok, tek derdi sahneye çıkmak ve sahnedekileri dikizlemek olan bir kitlenin dediklerine bakıp, Bodrum Begonvil'in yemeklerine tatsız tuzsuz dememek lazım. Öyle "fine dining" iddiasında değildir Begonvil ama yemekleri çok lezzetli, modern bir esnaf lokantasıdır.

Bodrum'da birbirinin aynı mezeleri sunan balık ızgaracılarını ihya eden sosyetik zevat, modern esnaf lokantası Begonvil'i takdir etse şaşmak gerekirdi asıl.

------------------------

Yeni Sosyal Medya

 twitter.com/yurtsan - friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com 

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?