• $15,5302
  • €16,2145
  • 902.311
  • 2416.27
20 Kasım 2011 Pazar

22 Kasım Orgazm Günü

İnternet sansürüne karşı çıkanlara yaptığı yersiz ve haksız özür çağrısından sonra Nazlı Ilıcak'tan, belki kendi bir özür yazar diye bekledim ama tabii boşuna.
Demokrat, liberal geçinen yazarlar 22 Kasım'da başlayacak İnternet sansürü uygulaması karşısında neden sessiz kalıyorlar diye sormuştum. Mehmet Barlas'tan, Emre Aköz'den, Engin Ardıç'tan beklendiği gibi ses çıkmadı. Bir tek Nazlı Ilıcak çıkıp aslanlar gibi savundu İnternet sansürünü. Tabii 'sansür' diyerek değil adını sansür uygulamacılarının propagandasına uyarak 'filtre' diye çarpıtarak.
Ilıcak'a göre 22 Kasım'da başlatılacak resmi İnternet sansürü 'tercihe bırakılmış bir filtre sistemi'nden ibaretti. Öyleyse kopartılan bu kıyamet neydi (otosansürle dut yemiş bülbüle dönüştürülmüş medyada İnternet sansürüne karşı sanki sesi çıkan varmış gibi)?
Ilıcak sansürü, filtre diye adlandırarak hoş göstermeye çalışmakla yetinmiyor bir de getirilecek uygulamayı eleştirenleri yalancılıkla suçluyordu.
İnternet sansürüne karşı çıkanların, hanımefendiye göre basmakalıp fikirlerle zihinleri esir alınmıştı. Düşünmeden, muhakeme etmeden verilen peşin hükümlerin sözcüsüydüler.
Oysa Nazlı Ilıcak'ın yazısında uygulamanın neden sansür olmadığını, neden basit bir filtre olduğunu anlatan tek bir satır yoktu. Başkalarını basmakalıp fikirlerin sözcüsü ilan eden yazısında demokrat hanımefendi kendisi tek bir sav ortaya koyamıyordu.
22 Kasım'da başlatılacak uygulamanın neden basit bir filtre değil sansür olduğunu defalarca yazdım. Buyurun Ilıcak hanımefendi, sansürcülerin sloganlarının sözcülüğünü üstleneceğinize, diyeceğiniz varsa bu düşüncelere düşünceyle karşı çıkın.
- 22 Kasım'da başlatılacak uygulamayla, yasaklı İnternet sitelerinin listesi merkezi olarak bir devlet kurumunca saptanacak. Kurulacak resmi kurul, hiçbir yargı kararına gerek duymadan istediği siteleri kara listeye alabilecek. Erişim sağlayıcı özel şirketler ise bu resmi yasak listesini uygulamakla yükümlü olacaklar. Kullanıcıların yasak listesi üzerinde hiçbir tasarrufu olmayacak. Devlet neyi yasaklamışsa, o yasaklara uyacaklar. Ne özel şirketler ne özel kullanıcılar devletin beğenmediği bir siteyi, bu site benim için önemli, filtremden çıkartmak istemiyorum diyemeyecekler.
- Kurulacak olan filtreleme altyapısı merkezi bir teknoloji altyapısı. Yani sistem devreye girdiğinde devlet, gerek duyduğu zamanlarda istediği siteyi istediği gibi kolayca sansürleme olanağına sahip olacak.
Bugün görünüşte çocuklara zararlı sitelere sansür uygulamayı sağlayan altyapı, ilerleyen günlerde devlet tarafından istendiği takdirde Facebook'un, Twitter'ın, Google'ın kısacası her türlü sitenin sansürlenmesinde kullanılabilecek.
- Sistemin tercihe bağlı bir filtre olacağı da masal. Filtre paketini kullanmayı seçmeyecek kullanıcılar da devletin sakıncalı bulduğu sitelere giremeyecekler. Filtre paketini seçecek kullanıcılar ise mevcut sansüre ek olarak devletçe çocuklara ve aile yapısına aykırı olduğu varsayılan sitelere de giremeyecekler. Seçim hakkı dedikleri 'az sansür mü, çok sansür mü'den ibaret kısacası.
Başlık notu: Yazımın başlığı neden mi böyle? Ne bileyim, İnternet sansürü gibi konulardan çok medya bu gibi konularla ilgileniyor gibi de sanki...

Yeni Sosyal Medya
twitter.com/yurtsan -
friendfeed.com/yurtsan - neonebu.com

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi

Kupa artık sahibinin ellerinde!