• $ 6,8668
  • € 7,7577
  • 399.41
  • 113225
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yine Gazze

Uzun zamandır İsrail ve Filistin arasındaki silahlı tırmanışın merkezi Gazze olmaya devam ediyor. İsrail Batı Şeria ile Gazze’yi sadece coğrafi olarak değil siyasi olarak da ayırmayı bir strateji olarak benimsemişti. En başta Netanyahu’nun hüsnükuruntusundan ibaret “ekonomik barış planını” uygulayarak Batı Şeria ile Gazze arasındaki ekonomik uçurumu genişletmeyi planlıyordu. İşgalin ve İsrail tahakkümünün derinleştiği Batı Şeria ekonomik olarak gelişmediği gibi Gazze de senelerdir uygulanan blokaj ve askeri saldırılar sebebiyle ekonomik olarak dibe ilerlemeye devam etti. Kısaca İsrail Filistinlilerin ekonomik olarak iki kötüden iyisini yani Batı Şeria ve Filistin otoritesini tercih edeceğini, bu esnada ise Gazze’yi yöneten Hamas’ın zayıflayarak “buharlaşacağını” umdu.

İsrail’in Gazze’ye ve Hamas’a yönelik sıklıkla kullandığı argümanlarının en absürtlerinden birisi, Hamas’ın Gazze’yi ekonomik olarak çökerttiğidir. Hamas’ın ekonomik performansı elbette tartışılır ve ekonomi-direniş öncelikleri sorgulanabilir. Fakat mevcut durumda Gazze’nin ve Hamas’ın ekonomik performansı (işsizlik vs.) üzerinden İsrail için argüman üretmek tam anlamıyla abesle iştigaldir. Çünkü; şehir senelerdir abluka altındadır. Şehre giren ürünler maksimum sınırlamalara ve Mısır ve İsrail’in iznine tabidir. Şehrin altyapısı İsrail tarafından sistematik olarak vurulmaktadır. Şehrin ekonomik can damarlarından olan balıkçılık faaliyetleri bile İsrail tarafından azami düzeyde sınırlanmaktadır. UNWRA gibi Gazzeliler dahil Filistinlilerin acısını hafifletmek için kurulan BM kuruluşları dahi İsrail ve ABD’nin yaptırımlarına maruz kalmaktadır.

Filistinlilere yönelik her saldırısında olayların kronolojisini önemsemeden ve sorunun asıl kaynağının işgal ve saldırganlık olduğunu konu bile etmeden faturayı Filistinlilere kesmek bir İsrail adeti oldu. Oysaki son saldırıda olduğu gibi hemen hemen tüm saldırılarda Filistinlileri suikastlarla, adam kaçırma teşebbüsleriyle, tecavüzkâr istihbarat operasyonları ve silahlı saldırılarla hedef alan İsrail, Filistinlilerin bu saldırılara karşı koymasını sorunsallaştırmaya çalışmakta. İsrail İslami Cihad’ın hatalarını Hamas’a yüklediğini söylüyor, bu durumda aynı metotla Hamas’ın hatalarının da İsrail’in hatalarından kaynaklandığını teslim etmeleri gerek.

İsrail’in kuruluş yıldönümü yaklaşıyor; aynı zamanda Eurovision şarkı yarışması, bu sene yarışmayı dünyada en fazla önemseyen ülkelerden birisi olan İsrail’de yapılacak. Böyle bir dönemde Netanyahu hükümetinin Gazze’de yeni bir tırmanışa ne kadar devam edeceği İsrail içerisinde tartışılıyor. Tartışılmayan ise Gazze’den bir güvenlik açığı ve ekonomik felaket çıkarmanın İsrail’in kendi eliyle ürettiği bir sorun olduğudur.

İYİ Partili ismin alçak paylaşımına tepkiler sürüyor...

İYİ Partili ismin alçak paylaşımına tepkiler sürüyor...

Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattı

Öğle namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne ş

Ece Erken'e Benan Mahmutyazıcıoğlu'ndan şok üstüne şok! İki ayrı dava açtı

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!

Bu özelliklere sahipseniz zor kişiliksiniz!