• $12,8089
  • €14,5022
  • 731.529
  • 1808.79
8 Nisan 2019 Pazartesi

Netanyahu'nun seçim vaatleri

İsrail’de Salı günü yapılacak olan seçimlerin, İsrail-Filistin ve genel manada Ortadoğu’da barış ihtimallerinin altını oyduğu söylenebilir. ABD’de Trump’ın başkan seçilmesi ile birlikte efektif olarak rafa kaldırılan (aksi savunulsa da) barış süreci, Trump-Netanyahu ikilisinin tarihe geçecek seviyedeki provokasyonları ve hukuk ihlalleriyle bir nostaljiye dönüştü. Trump, Amerikan iç siyasetinde de birlikte yol yürüdüğü Likud çizgisinin tüm saçaklanmalarıyla fiili olarak Filistin’in ortadan kaldırılması ve İsrail’in işgalinin normalleşmesi için ardı sıra adımlar attı.

Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması, Amerikan Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması, İran nükleer anlaşmasından çekilmesi, İsrail’in Golan işgalinin tanıması gibi adımlarla Trump, bir Amerikan başkanının bir İsrail başbakanına verebileceği hemen hemen tüm açık çekleri verdi. Trump Yönetiminin Amerikan çıkarlarından ziyade İsrail’in Likud çizgisinin çıkarlarını gözettiği noktasından hareketle Netanyahu, İsrail’in işgaline seviye atlatmak için seçimlere iki-üç gün kala yıkıcı bir vaatte daha bulundu. Seçilirse İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı yerleşimlerini ilhak edeceği vaadinde bulunan Netanyahu, Amerikan Yönetiminin de kendisine arka çıkacağından neredeyse emin.

Zira Netanyahu, ABD’nin Kudüs ve Golan kararlarının İsrail işgalinin derinleşmesi için emsal oluşturduğunu düşünüyor. Diğer bir deyişle BM’nin çok sayıdaki kararının ve uluslararası meşruiyetin hiçbir öneminin olmadığı, ABD’nin desteğiyle cebri olarak fiili gerçeklikler oluşturacabileceği noktasından hareket ediyor. ABD’nin, İsrail’e verdiği uluslararası hukuk ve meşruiyet açısından hiçbir değer taşımayan bu açık çekle, kendi kurucusu olduğu uluslararası sistemin altını oyduğunu fark etmeyecek kadar basireti kapanmış. Zira İsrail-Filistin dosyasını elinde tutan başdanışmanı, İsrail’e gönderdiği büyükelçisi, özel temsilcisi başta olmak üzere tüm takımı, sadece gözü kapalı İsrail taraftarlıklarıyla bilinmiyorlar; aynı zamanda yerleşimlerin ilhakını savunan çizgideler ve hatta yerleşimlerin finansmanını yürüten ekip içerisindeler.

İsrail’de yerleşimlerin ilhakına kamuoyu desteği yüksek. Soru, tüm yerleşimlerin mi yoksa ana yerleşim bloklarının (Maale Adumim, Etsion, Ariel) ilhakının mı hedeflendiği. Netanyahu, bu vaadi Amerika’nın açık çeki ve yaklaşan seçimler sebebiyle verdi. Günü kurtarma adına öncelikli hedefi, üzerinde yoğunlaşan yolsuzluk suçlamalarını (hakkında 3 ayrı dava var) bertaraf etmek olduğundan ilhak vaadinin içeriğini pek düşünmüşe benzemiyor. Eğer tekrar seçilirse ki Trump’ın seçim hediyeleriyle eli oldukça güçlendi, kendisini bekleyen yolsuzluk soruşturmalarını savuşturmak ya da kendisine yargı dokunulmazlığı tanıyacak yasayı geçirebilmek için İsrail-Filistin ve tüm bölgeyi ateşe attığını hiç önemsemeyerek ilhak gayrimeşruluğuna/provokasyonuna başvurma niyetinde.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor