• $13,4584
  • €15,3333
  • 770.654
  • 1857.4
17 Temmuz 2013 Çarşamba

Twitter cumhuriyeti ve Öldür.com

Öldür.com”  filmini izlemişsinizdir. Bence bazıları izlemenin ötesine gidip hayat kılavuzu yapmış. 
Filimin konusu; internet ortamında işlenen cinayetleri araştıran ajan ve yaptığı cinayetleri internette izlenmeye açan bir seri katil. Cinayeti izlemek için siteye giriş sayısı arttıkça ölüm o kadar hızlı oluyor. Aslında katil bir kişi mi o da tartışılır. O siteye girip ölümü hızlandıranlar da en az o kadar suçlu. Bana göre vahşi bir senaryo. Bizim ülkemizin insanı asla bu tür bir suça alet olamaz demiştim(!) 
Büyük laf etmişim. 

***
Ama böyle düşünmemin nedeni;  bizler yetiştirilirken yazılı olmayan toplumsal kurallar ile yarınlara hazırlandık. İçimizden bazılarına bu erdemli hayat fazla geldi ve Batı’nın olumsuz yaşam tarzını kendine örnek aldı. Konuşmak yerine kavgayı tercih etti, onarmak yerine parçalamayı seçti. 
Şimdi bakıyorum da; twitter cumhuriyeti ile bazı dostlar, içinde sakladığı canavarı ortaya çıkarmaya başladı. Küfrün en okkalısını, kadına saldırının +18’i ve zıvanadan çıkmışlığın yaşandığı yer doldu.                                 
Twitter cumhuriyetinin kral ve kraliçelerinde nasıl da bir bastırılmışlık duygusu varmış meğer... 
Kibar ve nazik kırılgan bayanlar! Ne oldu size? İnsan hakları bildirilerini sular seller gibi ezberleyen ve hepimize demokrasi satmaya çalışan mutlu azınlığın hanımefendileri, beyefendileri, sizin gibi düşünmeyenlere karşı ne kadar da tahammülsüz oldunuz böyle... 
Takım elbiseler giyip, ağır abi modunda dolaşan beyefendiler ne oldu size? Birden hepiniz palalı gibi ortaya çıkıp vurmaya başladınız. Ama ne vuruş. Kimsenin kaçıp kurtulma şansı yok. Aileniz sizinle gurur duyuyor olmalı. Aldığınız terbiyenin hakkını verdiniz. Bravo size... 
İçinizden biriyle sokakta karşılaşsam adam sanıp saygı göstereceğim. Fake isimlerin arkasına sığınıp kendinizi kamufle edince daha güçlü olduğunuzu sanıyorsunuz. Belki çok yakınımdasınız, yanımda olduğunu söylüyorsunuz. Halen seni telefonla arıyorum ve konuşuyorumdur. Yazık, twitter cumhuriyeti ne hale soktu bizi. 

***
Devam baylar, bayanlar. Twitter cumhuriyeti ile bir günde ülkeyi kaos ortamına çevirmek için elinizden geleni yaptınız ve 5 cana mal oldu. Ve hâlâ bundan bir ders almaya niyetiniz yok anlaşılan. Yaklaşan bayramın bu ailelerimize tarifsiz bir acıyla geldiğinin farkında mısınız? Allah kimseye öyle bayram vermesin.  Adalet suçluları bulup cezalandıracak. Ama senin sosyal medyadaki asılsız paylaşımlarının ve kışkırtıcı tweetlerinin bu suçta hiç mi payı yok? 
Fake hesaplardan insanlara nasıl saldırıldığını gösterdiniz, demokrasi anlayışınız demek bu kadarmış. Birisi sizinle aynı düşünceleri paylaşmıyorsa “her kötülüğü” hak ediyor demek ki... Bir gün, çocuklarınıza anlatacağınız utanç hikâyeleriniz var artık. Devam twitter cumhuriyeti vatandaşları! 
“ Öldür.com” versiyonu olarak hazırlanan senaryonun gereğini yeteri kadar yaptınız. 

***
Ne ilginçtir ki, bu olayların öncesinde özel hayatlara ait çıkan haberlerden dolayı rahatsız olup devlet büyüklerine gidip şikâyette bulunanlar, twitter cumhuriyetini amansız bir silah olarak kullanmakta ve yüzlerce kişiyi yalan haberle sokağa dökmekte sakınca görmemişlerdir. Sosyal medya paylaşımlarının özgürce kullanıldığı ülkemizde, bu hak kişilere saldırı ve nefret üretme ortamı sundu maalesef. 
Her şerde bir hayır varmış ya, bu işin hayırlı yanı yüzlerdeki maskeler düştü ve gerçek yanları ortaya çıktı.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı