• $13,7298
  • €15,5598
  • 788.228
  • 1910.41
24 Temmuz 2013 Çarşamba

Benim ülkem gavurdağı salatası

Toprağımın her miliminde destanlar yazıldı. Sıkıntılı anlarında tek yürek tek yumruk olan benim ülkem, yine destan yazıyor. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, hepimiz bir bütünüz. Bugünlerde bu bütünlüğü bozmaya kast edenlere cevabı yine birlikte vereceğiz. 
Neden bu bütünlüğü bozmak isterler ki? İçimizde Çerkez’i, Laz’ı, Kürt’ü, Alevi’si, Ermeni’si, Rum’u, Gürcü’sü, Balkan göçmeniyle birbirimizi ayrı gayrı görmedik. Ama birileri bizi tekleştirmeye ötekileştirmeye karar verdi ve oyun kurdu. Uzaktan yönetmenlik yapacak ve izleyecek, yanan yine bizim canlar olacak. En kolay senaryo ve elindeki tek silahtı öteki yapmak. 
Sen açık, sen kapalısın, sen Alevi sen Sünni’sin. Yeter artık,  bu topraklarda etnik kimliğiyle yaşayan insanları elinde oyuncak gibi oynamayı bırak, bırak bir nefes alıp kendine gelsin bu millet. 

BÜTÜN TATLAR BİR ARADA

Her ülkenin kendine has bir tadı vardır. Bu tat yaşam tarzı ve diğer sosyal yapılar ile belirlenir. Bana göre bazıları baharatlı, bazıları acı, bazıları serinlik verir bazılarının ise hiç tadı yoktur. Oysa benim ülkem, en güzel tatları içinde toplamış ve toplumsal barışın en güzel lezzetini oluşturmuştur. 
Gavurdağı salatası vardır ya;  her biri kendine has özelliği olan tatlar. Acı, ekşi, tuzlu ve baharatlı, sebze ve yemişten oluşan harika bir salata. 
Acısı genzinize kadar gider ama ekşiliğiyle bunu anlamazsınız. Belki sevmiyor olabilirsiniz bunca çeşidin birlikte olmasını, belki siz ayırmaya çalışırsınız içinden bazılarını ama yapamazsınız. Onlar öyle kaynaşmıştır ki, tatlar bütün olmuştur, ayrıca bir parçası eksik ise o gavurdağı salatası olmaz. Bu toprağın rengi ve tadı artık gavurdağı salatası gibi, tüm farklı tatların kaynaşması ve zengin bir görünümüdür. 
Ne zaman ülkece “artık bu ülkede güzel şeyler oluyor” demeye başlasak, moralimiz düzelmeye başlasa, anında kâbusa çevirmek için birileri düğmeye basıyor. Ramazan’ın diriliş ikliminde tüm dualarımız birlik ve beraberliğimiz için… 

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler