• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
20 Aralık 2019 Cuma

Cilt bakımı hakkında bilmedikleriniz

Yasemin Miras
Yasemin Miras
YAZARIN SAYFASI

Bu hafta sizlerle soru cevap yapmaya ne dersiniz? En çok sorulan sorularla karşınızdayım. Cildimizi bozan gıdalar ya da cildinize hangi ürünleri nasıl kullanmalısınız? İşte sorular ve cevapları…

Kullanmakta olduğum cilt ürünleriyle güneşe çıkabilir miyim?

Bazı cilt bakım ürünleri cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı daha hassas hale getirir. Bu nedenle dermatoloğunuzun önermiş olduğu ürünün güneş altında nasıl bir reaksiyona gireceğini mutlaka sormanızda yarar var.

Cildime ne sıklıkta peeling yapmalıyım?

Peeling, cildi ölü hücrelerden ve makyaj kalıntılarından uzaklaştıran bir uygulama; ancak doğru kullanılmadığında cildinize zarar verebilir. Hassas ciltlere sahip olan bireylerin genelde küçük tanecikli peeling ürünlerini tercih etmeleri gerekiyor. Yağlı ya da karma cilt tipine sahip bireyler ise daha iri partiküller barındıran peeling ürünleri kullanmalı.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?

Cilt kusurlarının birçoğu, yiyecek alerjilerinden ve yanlış yiyeceklerin tüketilmesinden meydana gelir. Cildinizin hangi besinlere ihtiyaç duyduğunu, hangi yiyecekten ne kadar miktarda tüketmeniz gerektiğini ve hangi yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Yüz maskesi kullanmalı mıyım?

Spa’ya gitmek ve cilt bakımına girmek oldukça rahatlatıcı olabilir, ancak buradan zarar görmüş bir yüzle ayrılmak bütün gününüzü mahvedebilir. Bu nedenle yüz maskesi yaptırıp yaptıramayacağınızı, yaptırabiliyorsanız ne çeşit maskeler yaptırmanız gerektiğini mutlaka dermatoloğunuza danışmalısınız.

Aknelerimin kaynağı ne?

Şimdiye kadar akne problem yaşamamış olan çok az kişi vardır. Akne tedavisinde en kalıcı yöntem, bu aknelerin kaynağının ne olduğunun bulunması ve ona göre bir tedavi uygulanmasıdır.

Cildimdeki izlerden nasıl kurtulabilirim?

Cildinizdeki her iz ya da yara farklı sebeplerden oluşur ve farklı tedavilerle giderilebilir. En uygun tedaviyi uzmanlar eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Cilt tipim için en uygun olan nemlendirici hangisi?

Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, mutlaka nemlendirici bir ürün kullanmalısınız. Nemlendirilmiş ciltlerde kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri daha geç yıllarda ortaya çıkar. Bu nedenle, dermatoloğunuzun önermiş olduğu nemlendiriciyi her gün, düzenli olarak kullanmalısınız.

Hangi ürünler cildime zarar vermez?

Her markanın her ürünü cildinize iyi gelmez. Ne kadar güvenilir olursa olsun, kullandığınız ya da kullanmak istediğiniz ürünleri iyi seçmelisiniz.

Güneş cildi kurutur mu?

Güneş, hem ısı, hem de ışın etkisiyle derinin nem kaybına neden olur. UV ışınları cilt yaşlanmasına, deri kalınlaşmasına, lekelere; uzun dönemde deri kanserine neden olur. Güneşin zararlı UV ışınları, DNA yıkım ve foto ürünlere bağlı mutagenez ve immün sistem bozukluğuna neden olur. Deri kanserlerinden korunmak ve kozmetik açıdan kaba ve kuru bir deri görüntüsünden uzaklaşmak için, yaz ve kış ayları boyunca güneş koruyucu ürünler kullanmak gerekir. Güneş koruyucuları, deri hasarını ve derinin kurumasını engeller.

<p>Canlı yayında giderek hararetlenen tartışma, tokat ve yumruklarla son buldu.</p><p>Tofilat'a masa

Moldova'da canlı yayında eski diplomatlar yumruklaştı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?