• $13,4396
  • €15,2417
  • 795.357
  • 2014.21
28 Mart 2016 Pazartesi

Türkiye düşmanlığı nerelere uzanıyor?

İngiltere’nin ünlü gazetesi ‘The İndependent’ kâğıda basılı yayınını durdurdu. Son sayısını geçen cumartesi günü yayımlayan gazete, bundan sonra hayatını dijital ortamda sürdürme kararı aldığını açıkladı. 30 yıldır yayımlanan gazete, bir zamanlar yarım milyona ulaşan tirajını kaybedip 40 bine kadar düştükten sonra aldığı bu kararı, son nüshasındaki baş yazıda cesur olarak nitelerken ‘esas değerlendirmeyi zamanın yapacağını’ ifade ediyordu. Başyazıda ‘Bugün baskı durdu, mürekkep kurudu ve yakında kâğıt da kırışmayacak. Bir dönem kapandığında, yeni bir dönem açılır ve İndependent ruhu ilerlemeye devam eder’ deniliyor. İndependent ruhu ilerler mi yoksa biter mi bilinmez fakat bilinen bir şey vardır ki o da bir dönem kapandığında mutlaka yeni bir devrin başlayacağıdır.

Birçok insanın devrin değişmesini anlamak bir tarafa, çoğu kez fark etmemelerine şaşırmamak elde değildir. Ayrıca yaşanan değişimin aydınlar, siyasetçiler, elitler arasında fark edilmemesi veya kavranamaması daha büyük problemlere yol açabilir.

Bir devir değişir yenisi başlar

Bu zümrelerin devrin değişimini anlamada neden zorlandıkları sorusu ilginç olmakla beraber zor bir sorudur. Çünkü bir toplumda bırakınız değişimi anlamayı, değişim yaratması gereken grupların değişime karşı tavır takınmaları, onların sahip oldukları ‘zihin dünyasının’ muhtelif sebeplerden dolayı içine kapandığını hatta gerçeklikten koptuğunu göstermez mi? Bu körleşme, zamanın ruhunu kavrayamama, yeni devri hazırlayan süreçlere uzak kalmakla birlikte yeni dönemin getirdiklerine karşı bir direnç oluşturarak hastalıklı bir tavrın ortaya çıkmasına yol açmaktan başka bir sonuç yaratmaz.

Geçtiğimiz günlerde İranlı işadamı Reza Zarrab’ın ABD de tutuklanması üzerine Türkiye’nin belli bir medya grubunda ve resmi aydınlar korosunda neredeyse bir kampanya başlatıldı. Bilindiği gibi Türk kamuoyu bu adı, ilk defa İran’a dönük ABD ambargosunun devam ettiği günlerde duymuştu. Zarrab’ın ambargoyu delen petrol ve altın ticareti içinde önemli bir rolü bulunduğu söylenmişti.

Oysa ABD ambargosu altında para trafiğinin ABD’li işadamlarının kontrolündeki şirketlerden Halk Bankası’na kaymasının asıl sorunu oluşturduğu ve 17/25 Aralık operasyonlarının da ABD üzerinden ‘The Cemaat’ tarafından sadece bu mesele ile sınırlı olmayan bir şekilde, başka nedenlere de dayanarak bürokratik bir darbe teşebbüsüne yöneltildiği bilinmektedir.

Düşmanlık psikolojisi

Şimdi ABD’de gözaltına alınan bu ‘işadamının’ durumundan kalkarak yarı resmi aydın-bürokrat, akademisyen, gazeteci-yazar, medya patronu gibi muhtelif grupların ‘Türkiye’yi ABD ambargosunu delen ülke, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da bu sürecin Başbakanı’ diye suçlama yarışına girmelerinin nedeni nedir dersiniz?

Bu hastalıklı tavır sahipleri, bugün Türkiye düşmanlığında ittifak yapmış görünmektedirler. Bir ülkede muhalif olmak Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nı eleştirmek, hatta onlara alternatif siyaset üretmek olması gereken, beklenen bir tavırken; PKK/PYD başta olmak üzere Suriye’den, Mısır’ın Sisi’sinden, İran’dan, Rusya’dan sonra ABD’den Türkiye’ye karşı bir siyaset, bir hamle beklentisine girmek, ülke düşmanlığına ümit bağlamak nasıl bir ruh halidir? “İşin dramı şuradadır: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalif olmak yerine düşman olmayı seçenler, demokrasi sayesinde yükselen bir lider karşısında demokrasiye düşman oldukları gibi, giderek Türkiye’yi büyüten bir siyasete karşı da ülke düşmanı bir konuma kaymış bulunmaktadırlar.”

YILMAZ HOCA’YA RAHMET / Her an göremese de varlığından güven duyduğu, kapısını çaldığında dostluk elini esirgemeyecek birinin olduğunu bilmek ne güzel bir duygudur. Bu kapılardan birinin kapanması nasıl bir acı verdi anlatamam. Geçen perşembe günü Bayburt’umuzun yiğit evladı, sevgili ağabeyim, dava arkadaşım, hafızı Kur’an Yılmaz Saka hocamızı Hakk’a uğurladık. Mekânı cennet olsun...

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında