• $15,6412
  • €16,3784
  • 917.302
  • 2390.79
6 Şubat 2020 Perşembe

Türkiye, ABD-Rusya arasında mı kaldı?

İdlib’de yapılan son saldırı ve askerlerimizin şehit edilmesinden sonra, ABD’nin Türkiye’yi sözde haklı gören açıklamaları, Rusya tarafından meseleye gösterilen duyarsızlık hızlı bir biçimde Türkiye-Rusya-İran arasında Suriye konusunda oluşan ittifakın çökmediyse de çökeceği şeklinde bir kampanyaya dönüştürülmüştür.

Bazı yorumcular muhtelif medyalarda “Türkiye’de monşerler diplomasisi diye küçümsenen dış politika anlayışı yıkılmasaydı bunlar olmazdı” diye açıkça söylenmeye başladılar. Hatta şimdi politikaya atılmış, siyasal kimlikleriyle konuşan eski monşerler S-400’ü alma konusunda yaptıkları eleştirileri hatırlatarak ‘ABD çizgisinden ayrılmayalım uyarılarının ne kadar haklı olduğunu’ söyleyerek, gururlanmaktadırlar.

CIA’İN SESİ

Bu sürece bir de, ABD’nin istihbarat kuruluşları için çalışan, CIA’in yan kuruluşu olarak da tanımlanan RAND Corporation’un son ‘Türkiye Raporu’ndan bakılması gerektiğini söyleyeceğim. Burada söz konusu raporun geniş bir özetini vermeye gerek yoktur, fakat üzerinde durulması gereken birkaç önermesini/tezini dikkatinize sunmak isterim.

ABD emperyalizminin taleplerini dile getiren önermelerden ilki; bölgede biri ‘Radikal İslam’ diğeri ‘Ilımlı İslam’ diye niteledikleri iki eğilimin olduğu, kendilerinin bu ‘Ilımlı İslam’ı güçlendirmek istedikleriyle ilgilidir. İkincisi, Türkiye’nin ‘milliyetçilik eğiliminin, ülkeyi ekonomik kalkınma odaklı bir yaklaşımdan etnisite odaklı çatışma veya kutuplaşmalara yönelttiği’ şeklindedir. Üçüncüsü ise dış politikanın askerileştirildiği ile ilgili iddiadır.

Üç önerme de yanlıştır. Birincisi, ‘Ilımlı İslam’da ‘Radikal İslam’da muhtelif projelerin meydana getirdiği oluşumlardır. Klasik ya da geleneksel İslam anlayışı Türkiye’nin din anlayışının genel karakteridir. Din üzerinden Türkiye’yi istikrarsızlaştırıp operasyon hazırlayanların en bilinen örnekleri FETÖ, IŞİD gibi operasyonel yapılanmalarla bu farklılaşmaları sahneye koyduktan sonra, kendilerine bu tür gerekçeler hazırlamaktadırlar.

ABD YANLISI MUHALEFET

İkincisi, ABD’li iktisatçıların da yıllarca yazdıkları gibi milliyetçilik her şeyden önce bir modernleşme ideolojisi olarak Japonya’dan Türkiye’ye kadar birçok ülkenin politikalarının bu alana yani kalkınmaya yoğunlaşmasını motive etmektedir; etnik ayrımcılık, iç savaş kışkırtıcılığı ise en açık örneği bugünkü Ortadoğu’da başta CIA olmak üzere Batılı servislerin işidir. Dış politikanın askerileştirildiği iddiası ise tamamen tirajı komiktir; çünkü ABD’ye bağımlı dış politika doğrudan NATO’cu askerlerin militarize ettiği, daha çok da darbe yönetimleri eliyle yürütülen politikadır. Bugünkü dış politika ise, uzun yıllar sonra sürdürülen ‘bağımsızlıkçı’ aynı zamanda ‘demokratik’ bir yönetimin dış politikasıdır.

Bu raporda amacın Erdoğan’ı 2013 ‘te tasfiye etmek için ABD yanlısı bir muhalefet ve kamuoyu oluşturmak olduğu açıkça belirtiliyor. O zaman şimdi Batı Türkiye’yi yeniden eski bağımlılık ilişkilerinin içine çekmek isterken; Suriye rejimi veya bölgedeki terör gruplarını bu stratejiyle ne ölçüde, yönlendirmekte veya kullanmaktadır sorusu önem kazanmaktadır.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı