• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
9 Aralık 2015 Çarşamba

Tarih değişirken oturup seyredilmez

Tarihin akışının değiştiği zamanlarda yaşıyoruz. Daha dün denilecek kadar yakın bir zamanda Sovyetler Birliği yıkılıp gitmişti. Öyle ki ‘Rusya’da komünizm yıkılacak, Sovyetler Birliği dağılacak’ diyenlere kızıp, öfkelenenler ortada kalakalmışlardı. MHP Genel Başkanı rahmetli Alpaslan Türkeş, ‘Sovyetler Birliği çökecek, Türki ülkeler bağımsızlığını kazanacak’ diye konuştukça bir taraftan, o zamanki ‘Bizim Radyo’ adında gizli Türkiye Komünist Partisi’nin yayın organı olan radyodan, Türkeş Bey’e ve milliyetçilere saldırılırken, içeride de bu partiyle organik ilişkili olsun olmasın kendisini sol diye tanımlayan çeşitli grupların koro halinde sesi yükselirdi.

Bazen kurulu yapılar, onların ürettiği ilişkiler hiçbir zaman değişmeyecek zannedilir. Nitekim Demirel kendisiyle o zaman yapılan mülakatta, 1990’da Sovyetler’de yaşanan olaylara ilişkin sorular üst üste gelince ‘çocuklar bana koskoca Sovyetler Birliği çökecek dedirttiremezsiniz’ diye çıkışmaktan başka bir yol bulamamıştı.

Haritayı yeniden çizmek

“Şimdi Ortadoğu’daki yüz yıllık statüko çökerken büyük sorunlar yaşanmaktadır. İran, ABD’nin Irak işgalinden sonra ortaya çıkan durumu değerlendirip, bu ülkeyi egemenlik sahasına katmak için epeyce mevzi kazanmış bulunmaktadır. İran’ın bununla yetinmeyeceğini anlamak için Suriye’de hamle yapmasını beklemek gerekir miydi acaba!”
Suriye meselesinin derinleşmesi, başlı başına yeni bir durum ortaya çıkarmıştır. İran’la birlikte Rusya’da bu topraklarda ortaya çıkan bu duruma karşı aktif olarak vaziyet almıştır. Burada kurulan denklemin unsurları arasında Rusya-İran-Suriye rejimi-PKK/PYD terör örgütlenmesi cephesinde konumlananlar ne yaptığını bilerek bir pozisyon almış, DAEŞ terör yapılanmasını alan genişletmek için araçsal hale getirmiş bulunmaktadırlar. BAAS rejimi, muhalif grupların eline geçen bölgeleri, bu örgütün kontrolüne vermek gibi bir strateji izlemektedir.
Doğrudan DAEŞ’le savaşmayan BAAS rejimi, onu muhalefetin direndiği bölgelere yönlendirip, sızmasını sağlayarak, ABD/Avrupa desteğindeki PYD ile birlikte DAEŞ’e karşı mücadele adı altında yeniden kontrolü ele geçirmek için kendisine fırsat yaratmaktadır. Dolayısıyla Batı’nın DAEŞ terörüne karşı mücadelesi Suriye’de BAAS-PKK/PYD ittifakının güçlenmesi neticesini hazırlarken, Suriye muhalefeti yani rejim tarafından katledilen, yurdundan yuvasından sürülüp çıkarılan halk çaresiz kalmaktadır.

Batı ne yapıyor?

DAEŞ’in rejim ve onun müttefikleri olan Rusya-İran-PKK/PYD’nin alan kazanma aracı haline getirildiğini, bunun bilinçli bir yayılma taktiği olarak kullanıldığını gören Batı'nın, politika üretememesi ciddi bir sorundur. Bu durumda çizilecek yeni harita için masada Rusya ve İran’ın cetveli ellerine almaya hazırlandıkları söylenebilir.
Batı’nın önünde, takip ettiği tutarsız siyasetin dışında bir başka yol bulunmaktadır: Türkiye ile birlikte hem DAEŞ, hem PKK/PYD terörüne karşı stratejik bir mücadele sürdürmek, hem de bu iki yapıyla birlikte, bu iki unsuru kullanarak ayakta kalmaya çalışan BAAS rejimine karşı açıkça Suriye muhalefetine destek vermek. Böylece, Rusya ve İran ittifakına karşı, kapsamlı bir biçimde, bölge ülkeleriyle birlikte hareket ederek, bir an önce Suriye’de ki rejimin çökmesini sağlayıp, muhalif unsurların kuracağı geniş katılımlı bir yönetimle Suriye’nin normalleşmesine katkı yapmak mümkün olacaktır. O zaman, DAEŞ, PKK/PYD gibi terör yapılarına yaşama alanı da bırakılmamış olacaktır.
“Bugün gelinen aşamada Batı’nın inisiyatif almada yetersiz kalması, ciddi bir tehlikeyi ihtimal dahiline sokmuştur; DAEŞ kullanılarak, bu örgütün diğer bölge ülkelerine sarkması ve İran’ın bununla mücadele gerekçesiyle, mezhep siyasetini Rusya desteğinde bölgeye yaygınlaştırmaya girişmesi.” Bölgenin haritasını yeniden çizmenin bir bedeli yok mudur?

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı