• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
30 Mart 2020 Pazartesi

Mücadele

Karşılaştığımız virüs tehdidi ve onun tahribatıyla mücadelede devletin kararlı tavrının toplumda güven oluşturması çok mühimdir. Güven duygusu, hem mücadelenin başarısı için hem de endişelerin, korkulara, onların da bir panik havasına dönüştürülmemesi için zorunludur. Türk devletinin başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bütün kurumlarıyla, süreci hem sağlık hem sosyal politikalarla yürütme konusunda gösterdiği hassasiyet, alınan tedbirlerle birlikte bu sorunun aşılması konusunda güven duygusunu olduğu kadar, mücadelenin toplumsal sorumlulukla birlikte başarılacağı inancını da kuvvetlendirmiş olmaktadır.

Her ne kadar sosyal medya üzerinden yürütülen kasıtlı haber çarpıtmaları, bilgi kirliliği sürdürülse de, FETÖ yapılanması bu süreci sinsice bir saldırı ortamı olarak kullanmaya kalksa da milletin bu aşamada verilen mücadeleye katılmasını ve bu sürecin sonunda mutlaka aydınlığa çıkılacağına inanmasını engellemek kimsenin haddine değildir.

NE YAPIYORUZ?

Bu günlerde, üniversiteye girişte dahi soru sahtekârlıklarıyla yerleştirildiği anlaşılan, sonradan akademik unvanlar verilip bilim adamı sıfatıyla kamuoyuna sunulan sahtekârlarla ilgili seri haberler yapılmasına şaşmamak lazımdır. Sunuluş biçimine bakarsanız bu sahtekârlar 15 Temmuzdan sonra yerleştirildikleri kurumlardan, üniversitelerden ‘KHK ile sökülüp atılmasaymış olağan üstü buluşlara imza atacaklarmış’; hatta neredeyse ‘Koruna Virüs salgınını çoktan alt edecek bir buluşun’ arifesinde olduklarını bile utanmadan söyleyenler oldu.

Bunların da diğer şizofrendik tiplerin karalamalarına da hatta muhalefet yaptığını sanarak yalan yanlış kampanyalar yapanlara da bu toplumun nasıl cevap vereceğini, daha öncekilerden kalkarak tahmin etmek zor değildir. Dolayısıyla şimdi mücadeleye odaklanıp, bu sağlıksız toplum düşmanı unsurları ciddiye almamak en doğrusudur. Burada meselenin sağlık boyutu yani virüsle mücadele çok daha önemlidir ve bu konuda sağlık sistemiyle, sosyal kurumlarıyla dinamik bir mücadele verilmektedir.

TOPLUM VE DEVLET EL ELE

Bugün yaşanılan olaylar yeryüzünde birkaç neslin görüp, karşılaşılacağı olaylar değildir. Küresel sistem dikkate alındığında dünyanın bir ucunda ortaya çıkan bir hastalığın birkaç ay içinde bütün yerküreye nasıl yayıldığını anlasak da işin böylesine bir felakete dönüşebileceğini düşünmek ancak komplo senaryolarının ya da kurgusal/gerilim filmlerinin işi olabilirdi.

Böylesine büyük bir soruna karşı dünyanın güçlü sağlık sistemlerinden birine sahip olan Türkiye’nin bu süreçte attığı diğer adımlar da önemlidir. Birinci aşamada çalışanları istihdamı ve emeği koruyucu desteklerin devreye sokulması; ikincisinde ise emekliler, yaşlılar, düzenli gelir sahibi olmayan kesimleri için koruyucu politikaların devreye sokulması önem kazanmaktadır. Üçüncü ise, Kredi desteği, faizlerin düşürülmesi ve diğer destek politikalarıyla üretim düzenin sürekliliğini sağlayacak tedbirlerin alınmasıdır. Açıklanan ekonomik paket, bugün olduğu kadar, salgın sonrası ekonomik yapının ayakta kalması açısından da hayati bir role sahip olacaktır.

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!