• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
15 Temmuz 2019 Pazartesi

İhaneti görmek, zaferi yaratmak

Türkler, 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde ihaneti gördüler ve buna cevap verdiler, 15 Temmuz bunun adıdır. İnanın, bu olay Fransa’da; İngiltere’de, ABD’de veya herhangi bir Batılı ülkede yaşansaydı Fransız Devrimi gibi tarihsel bir olay diye anılırdı. Aslında yaşanan olay, bir zamanlar kutsal bir kavram haline getirilen fakat bir türlü gerçekleşmeyen, kendi halklarına yabancılaşmış bir zümrenin dilinden düşürmediği tam anlamıyla bir ‘halk devrimidir’.

21. Yüzyıl bir halk devrimine şahit olmuştur. Ülkelerini işgal etmek isteyen yabancı bir servise, devşirilmiş faşizan bir cemaat vasıtasıyla bağımsızlığına son verilip, demokrasisi yok edilmek istenen bir ihanete, bir milletin doğrudan ayağa kalkarak cevap vermesidir. Tarihte böyle bir başka olay yoktur, ne Fransız devrimi, ne Rus devrimleri böylesine bir halk devrimleridir. Bugün bu olayı, objektif olarak yazamayanlar da, yarın bu gerçeği yazmak zorunda kalacaklardır; tarih, gerçeği tarihçilere kabul ettirmekte gecikse de netice değişmeyecektir.

İHANETİ GÖRMEK

15 Temmuz ihanetini zafere dönüştürmek üzere harekete geçen Türkler, insanlığa şunu haykırmıştır: Dünya sisteminin patronajı onun kirli elleri, gizli servisleri tarafından yönetilen bir darbe mağlup edilmiştir; ey dünyanın mazlumları, sistemin saldırıları altında yaşayan halkları, bağımlılık zincirlerini koparmak, ‘başı dik-anlı açık’ yaşamak için bunun bedelini ödemeye hazırsanız bunu başarabilirsiniz. Bugün, başta 15 Temmuz şehitleri ve gazileri olmak üzere millet, bu bedeli ödemiş olmanın onuruyla yoluna devam etmektedir.

Böyle olduğu içindir ki bu ihanetin arkasında olanlara bugün Türk devleti cevap vermekte, ihanetin hazırlandığı hava alanlarında S 400 savunma sitemiyle 15 Temmuz yıldönümü karşılanmaktadır. İşin esası, Batı sistemiyle kurulan bağımlılık ilişkileri artık bir dönüm noktasına gelmiş bulunmasıdır; Soğuk Savaşın cendereye sıkıştırdığı, batılılaşma süreciyle kafaları, dünya görüşleriyle teslimiyetçi hale gelen elitlerin, darbeci generallerin dünyası tarihe karışmıştır. Başta devlet Başkanı Erdoğan olmak üzere, Meclisiyle, halkıyla bağımsızlık iradesini ortaya koyan bu millete saygı duymayan hiçbir uluslararası ilişkinin artık anlamı kalmamıştır.

HALK DEVRİMİ

Herkesin 15 Temmuzun anlamını kavraması gerekir: 1- Türkiye yeryüzünde Batı emperyalizmini ilk defa birincisi Çanakkale’de ikincisi Milli Mücadele’de yenen bir ülkedir. 2- Tarih boşuna yaşanmamıştır; bu halk sahip olduğu devlet bilinciyle bağımsızlığının tehlikeye girdiğini, demokrasinin yani kendi iradesinin tehdit altında olduğunu gördüğünde, bunun arkasında hangi güç merkezleri bulunursa bulunsun teslim olmayacağını ortaya koymuş bulunmaktadır. 3- Türkiye’de toplumsal gelişme ilerledikçe, demokratikleşme sürecinde mesafe kat edildikçe, insanlar kazandıkları özgürlüğe yönelik saldırılara karşı daha duyarlı daha bilinçli cevap vermektedirler. 4- Bugün gelinen aşamada sivilleşme dinamiği demokratikleşme sürecini ileriye taşıyacak haldedir. 5- Demokrasi bilinci aynı zamanda ülkenin bağımsızlığına sahip çıkma bilincidir.

<p>Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?</p><p>Her şey saniyeler içinde oldu.</p><p>Yolculardan bir b

Uçaklarda en güvenli koltuk hangisi?

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu