• $13,3422
  • €15,1003
  • 763.47
  • 1809.65
16 Nisan 2020 Perşembe

Dünyanın büyüsü nasıl bozuldu

Virüs salgının bütün dünyayı kasıp kavurduğu bir zamanda, insanların daha çok düşünmeye zamanı olduğu için değil daha çok düşünmek durumunda oldukları bir sorunla karşı karşıya olduğunu belirtmek isterim. Bu sorunun kaynağında Batılı hayat tarzı ve bir dünya görüşü bulunmaktadır.

Sakın Virüs Çin’de ortaya çıktı sorular neden Batıyla ilgili olsun gibi şeyler sormayın, çünkü Batı uygarlığının yükselişinden sonra bütün dünyanın aklı fikri Batı olduğu için ‘dünyanın batılılaşmasından’ bahsedilmektedir. Çin dediğiniz yer, kendi uygarlık ve kültürüyle bağlarını çoktan kaybetmiş, Batıyı taklit etmeye, üstelikte bunu ‘Komünist Parti’ adı altındaki bir örgütün vesayetinde Amerikan kapitalizminin vahşetini bile geride bırakacak uygulamalı örnekleriyle yapmaya çalışmaktadır. Bunun başarısız bir kapitalizm taklidi olduğunu kim söyleyebilir!

İNSANA DÖNMEK

Batı uygarlığı on sekizinci yüz yıldan itibaren yükselişe geçerken insan ve tabiat arasındaki, bütün geleneksel ilişki biçimlerini kopararak kendisi açısından büyük bir başarıya imza atmıştı. Her şeyden önce bu sürecin başarı diye nitelenmesinin sebeplerinden bahsetmek gerekir.

Birincisi, Batının bu süreçte Doğu-Batı karşıtlığında ilk defa, Doğuya karşı egemen konuma geçme fırsatını elde ettiğinin üzerinde durmak gerekir. İkincisi, Batı bütün dünyanın zenginliklerini yağmalayarak elde ettiği ‘birikimle’ büyük bir refah zamanın alt yapısını oluşturan sanayi çağını yaratmış. Üçüncüsü ise, öylesine bir dünya görüşü yaratmıştır ki tabiat güçlerini kullanarak tabiatı tahrip edecek, doğal dengeleri yıkacak üstelik bütün bunları yaparken tükettikçe tatmin olacağı varsayılan ama doyumsuz olan bir insan tipini, güçlendikçe daha fazla güç ve zenginlik isteyen kapitalist sınıfları, başka ülkeleri yağmalayıp, insanlarını katlettikçe güçlenen emperyalist devletleri oluşturmuştur.

Batı uygarlığının kapitalist süreçte yükselişini ve bunun yol açtığı sorunları ele alan ve esas büyük tahribatını ‘insana’ yönelttiğini gören birçok büyük düşünce adamından söz edilebilir. Yirminci yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan E. From Batı uygarlığının ‘on dokuzuncu yüzyılda Tanrıyı öldürmeye çalıştığını, nihayetinde bugün insanı yok ettiğini’ söylerken, maddesel haz peşinde koşan insan tipinin, yabancılaşma sürecine uğrayarak sosyalitesi parçalanmış bir toplum, güçsüz, aynı zamanda bencilleşmiş bireylere dönüştüğünü vurgulamaktaydı. Kısaca büyünün bozulmasının köklerine gitmeden bugünkü krizi anlamak zordur..

DEVLET ADAMI OLMAK

Geçtiğimiz Cuma gecesi bazı insanlar, sokağa çıkma yasağını duyunca kapalı olması gereken yerlerden alışveriş yapmak için sokakları doldurmuştu ve İç İşleri Bakanı Soylu konudan sorumlu olduğunu söyleyip istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan devlet bilinciyle, 15 Temmuzdan bu yana FETÖ, PKK başta olmak üzere bütün terör örgütlerini susturan, depremden salgın sürecine her şeye karşı kamu düzenini başarıyla ayakta tutan Cumhuriyet tarihinin en başarılı İç İşleri Bakanına sahip çıkarak liderliğin ne olduğunu bir kez daha ortaya koymuş oldu: Devlet ve sorumluluk bilinci.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor