• $8,569
  • €10,1392
  • 496.2
  • 1360.75
18 Temmuz 2016 Pazartesi

17-25 Aralıktan 15 temmuza ihanetin darbesi

Türkiye ihanetin darbesini gördü. Bu toprakların yunmuş yıkanmış olduğunu, buraya ihanet etmenin cezasız kalmayacağını hesap edenler bir daha yanıldıklarını anladılar mı bilinmez ama yaptıklarının, yapmaya çalıştıklarının cezasını gördüler, ihanetin bedelini ödemeye başladılar.
Siyaset tarihinde darbelerin müdahalelerin eksik olmadığı bu ülkenin bu defa karşılaştığı diğerlerinden daha aşağılık, daha kanlı ve iğrenç olmuştur. Darbeci katiller, ilk defa Milletin Meclisi başta olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı’na, Genelkurmay’ına saldıracak kadar alçaklaşıp, düşmanın yapmadığını yapacak kadar iğrenç ve kanlı bir girişimde bulunmuşlardır. Yaptıkları katliamın, döktükleri kanın hesabını mutlaka vereceklerdir fakat bu ihanet asla unutulmayacaktır.

Karanlık yapının kirli yüzü

Bu darbe girişimiyle ortaya çıkan gerçek, 17-25 Aralık gerçeğinin ne olduğunu anlamayanlara, yolsuzluk vb. gibi gerekçelerle meseleyi örtbas ederek kabul ettirilmeye çalışılanlara esas meselenin ne olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuş olmuştur. Bu yapı Türkiye’de bir soygun çarkı kurarak hem kamu kaynaklarını hem saf insanların dini duygularını sömürerek, yağmalayarak büyük bir vurgun çetesi oluşturduğu için onların gözünde hırlı/ hırsız hiçbir şeyin kıymeti de farkı da zaten yoktur. Bu sebeple 17-25 Aralıktaki gerekçeleri ne kadar yalansa şimdiki darbe girişimlerini meşrulaştırmak için TRT den yayınlattıkları gerizekalı zihniyetli bildirideki gerekçeleri de o kadar yalandır.
Bu darbeyi Türk Milleti’nin kendi hukukuna sahip çıkma bilinci önlemiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesur yüreği, gökten ihanet kurşunları üstlerine yağarken sokakları dolduran halkının kahraman ruhuyla buluşunca fırtına kopmuş, milletine düşman sinsi darbeciler korkakça gerileyip kaçacak delik aramaya başlamaktan başka çıkar yol bulamamışlardır.
Açıkça altının çizilmesi, unutulmaması gereken hususlar vardır. Darbe sürecinin başında Başbakan Yıldırım’ın soğuk kanlı, akıllıca yaptığı açıklamalar, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kararlı tavrı Türk devlet aklının duruma hakim olduğu yönündeki algıyı güçlendirmiş, devlet televizyonunda yaşanan zaafın önüne geçilmesini temin ederek, duruma hakim olunması yönünde önemli bir stratejik avantaj yaratmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her türlü riski göğüsleyerek çabuk hareket etmesi, İstanbul hava alanında halkıyla buluşması ise tabloyu tamamen değiştirecek bir hamle olmuştur.

Paralel alçaklık

Bu darbe girişiminde bulunanların kimliği meçhul değildir. Onların paralel devlet örgütlenmesi daha önce bürokrasideki gizli örgütüyle ‘sivil darbe’ girişiminde bulunmuş, bunda başarısız olduktan sonra da sıra ordu içindeki gizli örgütlenmelerini harekete geçirerek ‘askeri darbe’ yapmaya kalkışmışlardır.
Meselenin demokrasiye inanmayan, kapalı bir örgüt yapısı içinde şahsiyetsizleştirilip robot haline getirilmiş, böylece her türlü kullanıma elverişli hale sokulmuş sosyal psikolojiye sahip güruhun yaptığı bir hareketten ibaret olmadığını söylemeye dahi gerek bulunmamaktadır. Böyle bir ihanet girişimini anlamaya/açıklamaya çalışırken Ortadoğu coğrafyasında, ülkemizde yaşananları, içinden geçilen konjonktüre Türkiye’nin verdiği ulusal ve uluslararası ölçekteki politik cevapları dikkate alma mecburiyeti vardır. Türkiye’yi bu konjonktürde bölgesel olarak etkisiz hale getirmek isteyenler, soğuk savaşın ‘yeşil kuşak tortusu’ karanlık yapıları kullandıklarını ilan edecek değiller ya!
Şimdi sıra paralel ihanetin başka dosyalarını açma zamanıdır. Türkiye’nin başına PKK terör yapılanmasını yeniden açmak için neler yaptıklarını, çözüm sürecine karşı hangi servislerle işbirliği içinde hangi ihanetleri sergilediklerini, terörle mücadelede hangi terör örgütüyle hangi tuzakları kurduklarını ortaya koyma zamanıdır. İhanetin sınırı yoksa, cezasının sınırı olur mu?
Bu arada darbeye geçit vermeyerek tarih yazan Türk Milleti’nin bir mensubu olmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim.

<p>Manavgat'ta çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyo

Manavgat'ta büyük yangın

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor