• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
2 Eylül 2019 Pazartesi

Yemen'de Suudi Arabistan ve BAE çatlağı

Yemen krizi Ortadoğu için önemli dönüm noktalarından birisi. İlk zamanlarda Suriye, Irak ve Libya kadar ilgi çekmese de jeopolitik sonuçları itibarıyla mezkur krizler kadar etkiye sahip. Hem Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleri, hem ABD-İsrail aksı, hem de İran ve bölgesel nüfuz çabası için hayati bir noktaya dönüştü.

ABD, Yemen’de Suudi Arabistan’ın beklentilerini karşılamayarak bir anlamda Körfez ülkelerinin Birleşik Arap Emirlikleri kolaylaştırıcılığında İsrail’le yakınlaşmasına yatırım yaptı. İran hem Suudi Arabistan’ın yanı başında bir kırılganlık yarattı ve caydırıcılığını artırdı; hem de Suudi Arabistan’ın Suriye’den ve hatta Lübnan’dan el etek çekmesine sebep oldu.

***

Suudi Arabistan’ın bölgesel askeri etkinliğinin azalmasının başlıca sebebi Yemen. Suudi Arabistan, Yemen krizinin patlak vermesinden sonra, başta Suriye olmak üzere başka ülkelerdeki angajmanını minimize edip Yemen’e yoğunlaşmak zorunda kaldı. Veliaht Prens’in kendini kanıtlama çabalarının merkezinde yer aldı, aynı zamanda kendisinin en bariz ve büyük başarısızlığı oldu. Yine de en büyük destekçisi Birleşik Arap Emirlikleri ile girdiği ilk askeri macera olarak kayıtlara geçti. Fakat yine Yemen, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ideolojik ittifaktaki ilk çatlağın da adresine dönüştü.

Aslında BAE’nin Suudi Arabistan’ı Yemen macerasına teşvik ettiği bile söylenebilir. Suud elbette İran’ın etkisini sınırlama gayretiyle Yemen’e müdahil oldu ama kısa süre içerisinde Yemen bir Timur ile Fil hikayesine dönüştü. BAE, Yemen’de kendi bölücü gündemini hayata geçirdi. Suud’un desteklediği hükümet güçlerini hedef aldı, Suud’un iş tuttuğu Islah Hareketi’ne türlü operasyonlar çekti, tüm yatırımını ülkeyi bölmek için yaptı. Gerçekçi olmak gerekirse BAE ile Suudi Arabistan’ın Yemen’de ortak-müttefik olduklarına delalet eden bir tane bile gösterge yok. Neredeyse tamamen zıt gündemlere sahip. Hatta BAE’nin bölücü gündeminin ve Suudi Arabistan’ın müttefiklerini hedef almasının İran’ın Yemen’deki nüfuzunu artırdığı bile iddia edilebilir.

BAE önce asker çekme kararı aldı, sonra İran’la anlaştı. Yemen’de Suudi Arabistan’ın başarısızlığa uğraması için tüm kartlarını oynadı. Nihayetinde Riyad’da BAE’ye karşı seslerin yükseldiğini Reuters uzunca bir yazıyla haberleştirdi. BAE kanadı ‘her şey yolunda’ mesajı vermeye çalışsa da işlerin yolunda gitmediği aşikar. Çatlak derinleşirse BAE, Suudi Arabistan’ın omuzundan İsrail’in memnuniyetiyle diğer bölgesel aktörlere ateş etme kabiliyetini kaybedebilir.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?