• $ 6,9745
  • € 8,2202
  • 443.047
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Hiçbir fırsat kaçırma fırsatını kaçırmamak

Fırat’ın doğusunda Türkiye ile ABD’nin ortaklaşa devriye faaliyetlerine başlaması olumlu bir gelişme. Daha önce de helikopter devriyeleri başlamıştı fakat Türkiye kara devriyesine daha fazla önem verdiğini ifade etmekteydi. Zira saha şartlarını, PKK konuşlanmalarını karadan gözlemlemek daha sağlıklı olacak. Gerçi aradan geçen süre zarfında Türkiye zaten PKK konuşlanmalarına büyük oranda hâkim. Bu konuda terör örgütünün ve ABD’nin açıklamaları değil, Türkiye’nin topladığı istihbarat temel alınıyor.

Bu olumlu adıma rağmen ortada kayda değer bir güven bunalımının olduğunu da not etmek lazım. ABD’nin Türkiye’nin güvenlik endişelerine cevap verecek her adımında olduğu gibi bu sefer de süreci rayında çıkarmaya gayret eden bir ekip var. Bu ekip PKK’nın iki ülke arasında bir sorun kaynağı olmaya, Suriye hesaplamalarının merkezinde PKK’nın kalmaya devam etmesini sağlamak için türlü operasyonlar çektiler şimdiye kadar. İki taraf görüşmelere devam ederken dahi basın üzerinden 3-5 km’lik derinlik yemini ortaya attılar. Türkiye’nin kabul etmeyeceği açık olan argümanlara işlerlik kazandırmaya çalıştılar.

Meselenin garip tarafı, bu ekibin PKK ile uzun soluklu bir ilişki sürdürme ısrarı. Bu ısrarın legal tarafındaki sakıncalar oldukça açık. Bir terör örgütüne verilen açık askeri destek, bir gün ABD’de büyük bir skandalın patlamasına ve soruşturmaların açılmasına sebep olacak. Şu an konjonktür buna müsait olmasa da gün gelecek PKK’ya verilen silahlar ve PKK radikalizasyonu Batı’da sorun çıkarmaya başladığında şu an konuşulmayanlar konuşulacak. Suriye’den dönen PKK’lı teröristler ABD ve Avrupa’daki radikalleşmeleri profesyonelleştirecek, körükleyecek.

Bu ısrarın rasyonalitesi ise ABD’nin içerisinde olduğu stratejik sığlığı açık eder cinsten. Rusya asıl taşlarını PKK üzerine oynamıyor. Esed rejimini dahi PKK ile uzun dönemli angajmandan kaçınıyor. PKK ile Suriye dosyasında uzun süreli nasıl bir güç temerküzü yapılabilir? DEAŞ bahanesi de ortadan kalkınca, yani konjonktür değişince, terör örgütüne verilen destek uzun dönemli stratejik tıkanmalara sebep olacak.

Bunu görmemek konusunda ortaya koyulan ısrar, Türkiye’yle ilişkileri karşılıklı güven temelinde düzeltilmesine de engel oluyor. Ortak devriyeler bir fırsat, fakat ABD’nin bunu nasıl değerlendireceğini bekleyip göreceğiz.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü halatları üstünde işçilerin nefes kesen çalışması

Yavuz Sultan Selim Köprüsü halatları üstünde işçilerin nefes kesen çalışması

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?