• $18,1057
  • €18,2297
  • 1019.01
  • 3028.26
18 Kasım 2013 Pazartesi

Diyarbakır buluşması ve ‘Angry birds’

Kasım ayı bereketiyle geldi: Önce Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun paradigma kaydıran Irak ziyareti, ardından Başbakan Erdoğan’ın bozduğu ezberlerle statükocu çatlatan Diyarbakır ziyareti. Her ikisi de Türkiye’ye iç ve dış politika anlamında yeni sayfalar açan, bu esnada el yapımı sorunların karakterize ettiği eski sayfaları kapatan ziyaretlerdi.
KBY lideri Mesud Barzani’nin Türkiye’ye gelmesi veya Başbakan Erdoğan ile görüşmesi değildi önemli olan. Toplantının yerindeki sembolizm, her iki liderin de konuşmalarında verdiği güçlü mesajlar, kulaklarımızı tırmalasa da değerli olan İbrahim Tatlıses-Şivan Perwer düeti ve meydanı dolduran halkın her “barış” dendiğinde kendinden geçmesiydi.
Meselenin çözümüne dair ortaya koyulan samimi irade ve ardından atılan somut adımlar belli ki halk nezdinde büyük karşılık buluyor. Halkın itibar ettiği, devletin müspet bir kendine güvenle bu meseleyi güvenlik parantezinden çıkarıp siyasi adımlarla sınıf ayrımına tabi tutulmayan vatandaşlar çıkarma iradesidir. İşte bu irade, Kürt meselesini kendi doğal mecrasında eriten ve halkı Kürt meselesinin Türk, Kürt ve ecnebi hamilerinden blok halinde uzaklaştıran bir iradedir.

PARADİGMANIN YILMAZ BEKÇİLERİ

Eskiden bir Kürt meselesi vardı Türkiye’de, dikkate alınmayan ve çözümü için çözümsüzlükten başka bir şey üretilmeyen. Gönül rahatlığıyla artık Türkiye’de Kürt meselesi diye bir şeyin kalmadığını, çözüm için atılan adımlara “angry birds” edasıyla karşılık verenlerin, yılmaz paradigma bekçileri olduğunu söyleyebiliriz.
Türkiye ile KYB arasındaki yakın ilişkiler yeni bir gelişme değil. Bu denkleme yeni eklenen Türkiye-Irak merkezi hükümeti yakınlaşması, Türkiye-KYB ilişkisini daha da değerli kılıyor ve paradigma bekçilerinin karşı hamlelerine sebep oluyor.
İran, Türkiye-Irak yakınlaşmasını dikkatle izliyor. Irak’ta muazzam bir operasyonel kabiliyete sahip olan İran, yakınlaşmanın kendi çıkarlarına dokunma ihtimaline karşı hazırlıklı. Öncü saldırılar tezviratta mahir medya eliyle yürütülüyor.
Suriye Baas rejimi, Türkiye’ye karşı PYD-PKK eliyle operasyonel kabiliyet kazandığı Kürt kartının elinden alınmasından rahatsız. El bebek gül bebek büyüttüğü ve semirttiği PYD’nin Türkiye-Erbil kıskacına alınması, Baas rejimini endişelendiriyor.

PYD-BAAS ORTAKLIĞI

Bir Baas projesi haline dönüşen PYD ise hem Türkiye’deki çözüm sürecinin hem de Türkiye-Irak yakınlaşmasının kendileri aleyhine çalıştığının farkında. Baas’la aralarındaki organik ilişkiyi örtbas etmek için uydurdukları mağduriyet edebiyatı, küçük bir grup Baas ve PKK sever dışında karşılık bulamadı. Şimdi ise Suriye Kürt halkına yaptıkları zulmü global İslamcı fobisini kullanarak örtbas etmeye çalışıyorlar. Barzani’nin “PYD-Baas ilişkisi” üzerine yaptığı açıklamalar, PYD-PKK çevrelerini ve destekçilerini oldukça endişelendiriyor. Çünkü Türkiye ve Barzani arasında kalmış bir PYD, hem coğrafi hem de ekonomi politik açıdan tam bir kıskaç içerisine giriyor. Bu sebepten her geçen gün Baas rejimine biraz daha fazla sarılıyor.
PYD ve hamisi Baas rejimi, Türkiye’deki çözüm sürecini kullanarak Türkiye’nin PYD’ye dolayısıyla Baas rejiminin sınırdaki operasyonlarına göz yummasını sağlamaya çalışıyor. Bunun için demode milliyetçi söylemlerden Nusaybin’deki provokatif saldırıya kadar birçok yola başvuruyor.
Türkiye’de Kürt meselesi tarih olurken PYD, Baas rejiminin ürettiği Kürt meselesini Suriye’de daha da derinleştirip bu meseleden güç devşirme uğraşında. İlginç olan Suriye’de Kürt meselesinin PYD-Baas ortaklığıyla alevlendirilmesi. Belki de PKK-Ergenekon ilişkisini düşündüğümüzde durum çok da ilginç değildir, ne dersiniz?

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi