• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
10 Ağustos 2015 Pazartesi

Demirtaş, İsrailli bir ırkçı kadar bile terörü kınayamadı

Bilen bilir, Naftali Bennett İsrail'in en ırkçı siyasetçilerinden birisidir. Knesset'te temsili olan partiler arasında sağın en ucunu temsil eden Yahudi Evi partisinin lideri olan Bennett, dini Siyonist bir çizgiden gelir. Bu tiksinç siyasi çizginin sosyolojik tabanı İsrail'in yerleşimci lobileriyle örtüşür. Yani İsrail içerisinde insanlıktan çıkmış bir yaratık kitlesi olan bu yerleşimcilerin Knesset'teki en önde gelen temsilcisi Bennett'in Yahudi Evi partisidir. Şu günlerde İsrail'in Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Bennett'in zihin dünyasını "Şimdiye kadar birçok Arap öldürdüm, bunda yanlış bir şey yok" sözleri anlatmaya yeter sanırım.

Daha önce Yahudi yerleşimcilerinin önde gelen lobilerinden Yeşa Konseyi'nin direktörlüğünü de yapan Bennett, yasadışı yerleşimlerin kurulmasını sağlamayı ve mevcut yasadışı yerleşimlerin yıkılmasını veya yerleşim inşasının dondurulmasını engellemeyi siyasi platformunun merkezine yerleştiren bir siyasetçi. Diğer bir ifadeyle meşru siyasi kariyerini gayrimeşruluğu yaymaya adamış siyasi bir ara form.
Geçtiğimiz hafta içerisinde İsrail'de iki "medyatik" olay yaşandı. Bir ultra-Ortodoks Yahudi Kudüs'teki homoseksüeller yürüyüşüne bıçakla dalıp altı kişiyi yaraladı ve bir kişiyi öldürdü. Ardından Batı Şeria'da Duma Köyü'nde Ali Devabşe isimli 18 aylık bir çocuğun da içerisinde bulunduğu Filistinli bir ailenin evi Yahudi teröristler (İsrailliler tarafından da kullanılan bu ifadeyi teröristlerin Yahudi olduğunu belirtmek için kullanıyorum) tarafından ateşe verildi. Yavrucak ve babası bu hain saldırıda şehit oldular. Büyük ihtimalle kundakçı teröristler son seçimde oylarını Bennett'in partisine vermiştir.
Bu yaşananların üzerine aralarında Netanyahu gibi sağcıların da olduğu siyasetçiler, PR ve uluslararası tepkiyi dindirmek amacıyla da olsa, bu terör eylemiyle aralarına mesafe koydular. Evet, o terör eylemi mezkur siyasetçilerin de sahip olduğu sakat ideolojiler tarafından beslenen ve hayata sokulan bir eylemdi. Hatta aynı siyasetçiler bu gayrimeşruluğun içerisinde yer aldılar, hâlâ alıyorlar. Fakat, ırkçı siyasetçiler de dahil hiçbir siyasetçi bu menfur saldırının arkasında duramadı, mağduru suçlayamadı. Bennett de bunlardan birisi. New York Times'a yazdığı makalede şunları diyor: "Bu saldırıları yapan radikal Yahudi aşırıcılar, Tanrı adına hareket ettiklerini söylüyorlar fakat tam tersini yapıyorlar... Kendilerinden başka kimseyi temsil etmiyorlar... Onlar teröristler... Onları durdurmak için elimizden geleni yapmalıyız..."
İsrailli ırkçıların bile aralarına mesafe koymak zorunda kaldıkları terörle, son birkaç haftada 20'yi aşkın şehidimize, uyurken, babasıyla konuşurken, karısı ve çocuklarıyla gezerken, hamile kadını hastaneye ulaştırmaya çalışırken şehit veya gazi olan vatandaşlarımıza rağmen başta Demirtaş olmak üzere HDP ve yandaşları aralarına mesafe koyamadı. Kalpten söylemelerini beklemiyorduk ama İsrailli ırkçılar gibi sözde de olsa, siyaseten de olsa çıkıp "Bu saldırıları yapan radikal PKK aşırıcıları, Kürtler adına hareket ettiklerini söylüyorlar fakat tam tersini yapıyorlar. Kendilerinden başka kimseyi temsil etmiyorlar. PKK’lılar teröristler. Onları durdurmak için elimizden geleni yapmalıyız" diyemediler.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi