• $17,9436
  • €18,2875
  • 1016.65
  • 2980
19 Mart 2018 Pazartesi

Afrin terörle mücadele konseptini değiştirdi

Pazar sabah saatlerinde Afrin’in merkezinin düştüğü haberleri tüm dünyaya yayıldı. Pazarın gelişi 57 gün öncesinden belliydi. Türkiye 57 gün önce başlattığı harekatı ilmek ilmek işledi. Sahadaki şartları hazırladı. PKK’nın hareket alanını kademe kademe kısıtladı. Zorluklara karşı çözümler geliştirdi. Sadece askeri değil tüm halkını psikolojik olarak mobilize etti. 80 milyon zihnen Afrin’deydi. Sabahları yaşadıkları yerin hava durumuna bakmadan Afrin’in hava durumunu kontrol eder durumdaydı herkes. Köy köy Afrin ilçesi tüm Türkiye tarafından ezberlendi. Türkiye desteklediği ÖSO unsurlarıyla birlikte sadece PKK’yı değil, yaygın terörle mücadele konseptini de alt üst etti. Ezberleri bozdu. Düşmana karşı caydırıcılığını artırdı. Dostların göğsünü kabarttı. Suriye krizinin gidişatını, iç ve dış aktörlerin Suriye hesaplamalarını değiştirdi.

Afrin şehir merkezinde PKK’nın hızlıca çözülmesi kimseyi yanıltmasın. PKK çekildi tarzı iddialar kimseye teselli olmasın. Zeytin Dalı Harekatı’nın tüm hamleleri, tüm dizaynı Afrin’de PKK’nın direnebilme kabiliyetini tamamen yok etme üzerine kuruldu. Tıpkı Bülbül’de, Rajo’da, Cinderes’te, Şeyh Hadid’de ve en son Maabatlı’da olduğu gibi akrebin etrafı sarıldı ve kendisini zehirleyerek öldürmesi beklendi. Tüm hamleler Afrin merkez dahil köy, kasaba ve beldelere herhangi bir fiziki zarar vermemek, Afrin halkıyla hukukumuza halel getirmemek üzerine kuruldu. Afrin’de PKK zelil olduysa, bu 57 günlük ustalık işi nokta atışlar yüzündendir. PKK Afrin’deki terörist sayısını abartıp duruyordu; şimdiye kadar etkisiz hale getirilen 4000 civarında PKK’lı üç aşağı beş yukarı PKK’nın Afrin’de sahaya sürebileceği veya dışardan toplayabileceği rakamdı. Zoru görüp kaçan PKK’lılar ise Türkiye’nin bir sonraki hamlesinden endişe ederek yaşayacaklar.

Türkiye Afrin’de yıkmadan ve sivilleri katletmeden terörle mücadelenin mümkün olduğunu gösterdi. Bu yönüyle Zeytin Dalı terörle mücadele konseptini değiştirdi. Afrin yıkılmadı, PKK yıkıldı. An itibarıyla Afrin halkının dönebileceği evleri, tedavi olacakları hastaneleri, alışveriş edecekleri sağ salim duruyor. Türkiye imha üzerine değil inşa üzerine bir terörle mücadele yürüttü. Afrin’i ele geçirdiği gün Antep’te Afrinli kanaat önderlerini toplayarak, istikrar harekatına vakit geçirmeden başladığını gösterdi. Bu çalışmaların önemini ileriki günlerde daha iyi anlayacağız.

15 Temmuz sonrası Türkiye’nin askeri kabiliyetlerini sorgulayan CENTCOM’un propagandistleri terörle mücadele görsünler. FETÖ’den temizlenen Türk ordusunun PKK’yı nasıl temizlediğine baksınlar. Artık Türkiye’ye karşı tezviratları bir kenara bırakıp askerinden istihbaratına, korucusundan askere çay taşıyan amcaya kadar ortaya koyulan kararlılığa saygı duysunlar. ATAK’ımızla, Bayraktar’ımızla, Cirit’imizle velhasıl tüm milli teknolojimizle Suriye’nin kuzeyinde kurduğumuz gerçekliklerimize alışmaya çalışsınlar.

Afrin’de temizlik ve istikrar operasyonları devam edecek. Menbiç ve ötesi sırada. Türkiye’nin terörle mücadelede yolu uzun; ama Zeytin Dalı sonrasında bu yolda daha emin ve kararlı yürüyor olacağız.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler