• $7,3615
  • €8,9022
  • 410.547
  • 1528.82
15 Nisan 2011 Cuma

Masadan kalkmasını bileceksin

Turgay Şeren
Turgay Şeren
YAZARIN SAYFASI

Yazımın başlığı benim uydurduğum bir sözcük değil. Bir Fransız atasözüdür. Anlamı da şudur; bulunduğun yerde eğer kaybetmişsen orada daha çok bulunmayı düşünüyorsan ve bulunmak için de 88 dereden 88 su getiriyorsan daha çok kaybedeceksin ve sonunda boğulup gideceksin. Eğer bulunduğun yerde kazanıyorsan da hiç zannetme ki bu kazancın devam edecek. Belirli bir zaman sonra ibre aşağıya doğru dönecek ve kaybetmeye süratle koşacaksın. Ve sonunda kaybedeceksin.
O zaman Fransız atasözünden manalar çıkarıp yorumlar yapmak lazım. Yani adamlar diyorlar ki; kumar oynadığınızda kaybederken zorlamayın. Daha çok kaybedeceksiniz. Ne yapmalısınız biliyor musunuz, masayı terk edip gideceksiniz. Ve masadaki kaybınız sizi felaketlere götürmeyecek. Zira siz kaybınızın başında kalktınız gittiniz. Tabii bir de bunun tersi var. Masada kazanç üstüne kazanıyorsunuz. Asla bu devam etmez. Belirli bir yerde bu kazandıklarınızın sizi tatmin ettiği nokta da 'stop' demelisiniz ve masadan kalkmalısınız. Nedeni bir an gelecek kaybetmeye başlayacaksınız ve batacaksınız.

KAYBETTİN POLAT!
Şimdi gelelim tekrar Fransız atasözüne: Masayı terk etmeyi bileceksin. Yukarıda izah ettim. Yorumlar yaptım. Ama işin gerçeği şu; hiçbir zaman insan hayatta sürekli kazanamaz. Bir gün muhakkak ki ayağına bir çelme takılacaktır. O zaman kazançlıyken hayatını yahut işyerini düzene sokup öyle yoluna devam edecektir. Kaybede kaybede bir gün 'ben kazanacağım' dememelisiniz. Neden dememelisiniz? Bu kayıplar asla kazanca dönüşmez. Kaybede kaybede dağ olur ve siz bir daha o masaya oturamayacak şekilde orasını terk etmek mecburiyetinde kalırsınız. Yani kaybetmenin noktasını iyi ayarlayamamışsınızdır. Vidaları iyi sıkmamışsınızdır. O zaman yapacak bir şey yoktur. Hayatın bütün acı gerçekleriyle karşılaşacaksınız. Çünkü bunu siz istediniz.
Galatasaray'da özellikle camiada çok çirkin olaylar yaşandı. Yönetim arasında Adnan Polat'a gösterilen tepki, futbolda olan başarısızlığın verdiği sonsuz isyan Polat ve yönetimini bu raddeye getirdi. Sevgili Polat, sen bu hale gelecek bir yönetici değilsin. Yani Galatasaray başkanlığından bu şekilde gitmeyecektin. Sen 'Beni ve arkadaşlarımı istemiyor musunuz' deyip bundan çok daha evvel istifa edip Galatasaray'ın yeni oluşumuna yol verecektin. Ama bunu yapamadın. Ve ne yazık ki kaybettin. Hala konuşuyorsun, kaybetmeye de devam ediyorsun. Bunu sakın unutma!

<p>'Yıl 1908... Osmanlı topraklarında ikinci Meşrutiyet ilan edilmişti ve Meclis'i Mebusan o günkü a

Bunlar kimin milletvekili?

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik