• $7,3656
  • €8,9089
  • 410.826
  • 1528.82
28 Nisan 2011 Perşembe

Mahkeme koridorlarındaki Galatasaray

Turgay Şeren
Turgay Şeren
YAZARIN SAYFASI

Biz Galatasaraylılar bizi Galatasaraylı yapan olaylarla büyüdük. Ama ne yazık ki bugün Galatasaray ayaklar altında. Mahkeme koridorlarında. Neredeyse paspas olacak. Oysa bize anılardan ulaşan şampiyonları dinleyerek sporculuğu büyüklerimizden unutamadığımız kişilerden öğrendik ve Galatasaraylı olduk.
Ama şimdiki Galatasaray'a bakabiliyor musunuz? Paylaşılamayan bir sarı-kırmızı forma var. Oysa o formanın bedeli ölçmekle bitmez. Bizler Galatasaraylılığı unutamadığımız kişilerden ve hala onlarla yaşadığımız için Galatasaraylılığımızla iftihar ediyoruz. Şimdi sıra küçüklerimizde. Onlarda bizim gibi Galatasaraylılık ruhu içinde yetişmeli değil mi? Ananevi bağlılık içinde yetişmeli değil mi? Ama nerede? Herkes birbirini yiyor. Galatasaray'ın özelliğini kemire kemire kopacak hale getirdiler. Oysa biz Galatasaraylılar için şampiyonluktan ve maddi üstünlükten de değerli şeyler vardır. Şimdi kulaklarınızı çok açın. Zira söyleyeceğim sözleri beyninize nakşedin.

NEREDE O RUH!..
Şampiyonluktan daha değerli şeyler var demiştim değil mi? Bunların başında Galatasaraylılık gururu gelir. Galatasaray öyle bir vücuttur ki, Galatasaray Lisesi'nden yetişenlerin etrafına o liseden yetişmemiş fakat iftihar edilecek kadar saygı duyulan Galatasaraylılık ruhuyla, gururuyla gelişmiş kişileri de bünyesinde toplar. Bu da nedir biliyor musunuz? Sakın gözleriniz yaşarmasın; GALATASARAY BAYRAĞIDIR.

Galatasaraylılık ruhu ve gururu Galatasaraylı olmayanlar için algılaması güç kavramlardır. Birçok kişi bunları tanımlamaya, ifade etmeye çalışmışsa da sözcüklerin yeterli olmadığını görüp olgularla anlatma yolunu tercih etmiştir. 1932 yılının mayıs ayında Ankara'da dünyaya gelen küçüklüğü İstanbul'da Osmanbey'de Şair Nigar Sokağında geçen bu çocuğun hayatı da o olgulardan biridir. Tekrar yazayım Galatasaray'ı nereye götürüyorsunuz beyler? Galatasaray bayrağını gönderde tutacağınıza ayaklar altına aldığınızın farkında mısınız? Mahkeme koridorlarında Galatasaray isminin geçmesi, tartışılması kabul edilir mi? Ama sizler için önemli değil. Siz parsayı Galatasaray yönetimine girerek koparmaya bakın da üst tarafı ne olursa olsun. Yok. Sizlere o parsayı yedirmezler. Yeter ki Galatasaraylılar kendi gururlarıyla sokağa çıksınlar.

<p>Fenerbahçe transferlerden beklediği performansı alabildi mi?</p><p>Galatasaray'da Mustafa Muhamme

Süper Lig'de çetin mücadele devam ediyor

Düzce'de altyapı çalışması sırasında şans eseri bulundu!

Her yerde uyuyabilen vurdum duymaz insanlar

Endonezya'nın Sinabung Yanardağı'nda hareketlilik