• $9,4883
  • €11,0526
  • 542.491
  • 1455.42
15 Ekim 2009 Perşembe

Yol arkadaşları arıyoruz

Türkiye kazan ben kepçe misali dolaşıyorum bugünlerde. Her gün bir ilde her gün bir başka yerde eğitimcilerle buluşuyorum. Konumuz hep eğitim. Öncelikle de yeni üniversite giriş sistemi. İl milli eğitim müdürlükleri ile Uğur Dershaneleri'nin organize ettiği toplantılarla okul müdürleri, rehber öğretmenler ve müdür yardımcılan başta olmak üzere yeni sınav sistemini tartışıyoruz. Geçen yıl 29 Ocak'ta YOK'ün değişiklik yapacağını bildirmesinden bugüne toplam 55 il ve 21 ilçede bazılarında ikişer kez olmak üzere sekseni aşkın toplantı düzenledik. Bu toplantıları Uğur Dershaneleri öncülüğünde yaptık. Amaç hep aynı eğitimde daha iyiyi yakalamak. Toplantılarda çoğu kez meslek liseleri ağırlıkta idi.
Hep soruldu "Ne olacak bu meslek liselerinin hali" diye. Çünkü meslek liselerinde okuyan 11. ve 12. sınıf öğrencileri üniversiteye giremeyeceklerini düşündükleri için üniversite sınavında soru sorulan dersleri ya görmediler ya da yeterince ilgilenmediler. Bugün gelinen noktada ise diğer liselerle aynı şartlarda bu sınava girecekler. Peki ama bu sorulan nasıl yapacaklar?
ikincisi; yeni sınav sisteminde meslek liselerinin kendi alanlannda eskiden olduğu gibi ek puanla yerleşebilecekleri bölümler var. Bu bölümlere YGS yani sınavın ilk aşamasından elde edecekleri puanlarla yerleşme şanslan bulunuyor.
Ancak bu çok zor. Çünkü alan dışı kavramı ortadan kaldınldığı için diğer lise adaylan bu bölümleri herhangi bir puan kaybına uğramadan seçebiliyor. Alan dışı kavramı ortadan kalkmış oluyor. Üstelik ek puan eskiden 300 puanda 24 iken yeni sistemde 500 puanda 30.
%5 oranında azaldı. Bir de sınavsız geçiş kaldınlırsa-ki kaldmlacak gibi görünüyor- o zaman başta sorulan soru doğru bir soru gibi görünüyor.
MEB bu konuda meslek liselerine seçmeli derslerle ilgili bir esneklik tanıdı ancak sorun fazla.
Birincisi; bu dersleri aktaracak öğretmen yok. İkincisi; hangi sınıfa hangi dersi okutacaklannı şaşırmışlar. Örneğin; fizik dersini 12.
sınıflara okutacaklar ama bu öğrenci 10. ve 11.
sınıfta fizik görmediği için 12. sınıf fiziğini nasıl öğrenecek? Üstelik öğretmenler de bu dersleri okutmaya pek de istekli değil. Öğrenciler ders istiyor, okulların kafası kanşık... îşte biz bu toplantılarda bunlara çözüm anyoruz.
İllere yetişmekte zorlanıyoruz. Dün Çanakkale'deydim. Yarın Balıkesir'de olacağım.
Keşke bu konuda başka kurumlar da yollara çıksa birlikte yürütsek bu projeyi.
Çünkü bu geleceğimizin şekillenmesi demek. Biz buna sosyal sorumluluk olarak bakıyoruz. Milli eğitim müdürlerimize, valilerimize şükranlarımı sunarım. Kapılarını sonuna kadar açıyorlar bizlere.
Son zamanlarda illerimizde, ilçelerimizde mülki amirler eğitimden başka bir şey konuşmaz olmuşlar. İşte özlenen Türkiye bu. Eğitim dışında kalkınma şansımız yok. Kastamonu'ya gittiğimde değerli il milli eğitim müdürüm, Kastamonu'nun basan raporunu çıkarmış. İlçe merkezleri taşımalı eğitim, bütün konulan ele almış ve diyor ki "Tek eksiğimiz var; o da öğretmen eğitimi". Daha ne istenir ki bir müdürden.
Bakın yanı başımızda neler oluyor? Komşulanmız daha iyi eğitim için bizim yıllardır basan ile yaptığımız ama beğenmediğimiz sınavlara başladılar. Ukrayna üniversite sınavları uygulamaya başladı. 1,5 milyon öğrenci giriyor.
Sınavı kim yapıyor biliyor musunuz? AİR. AİR kim; bir ABD ölçme değerlendirme firması. İlginç değil mi? Aynı firma şimdi de Gürcistan'ın sınavlarını almış. Biz ise dünyada en başarılı olduğumuz şeyi yani merkezi sınavlan yanı başımızdaki ülkelere satmayı bilmiyoruz. Neden; çünkü toplumumuz sınavı pek hoş karşılamıyor.
Her zaman söylediğim gibi eğitimin devleti-özeli olmaz. Eğitim bütün toplumun sorunudur. Bu sorunun çözümü de topyekun çabadır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin geldiği refah seviyesi için çalışalım. Çocuklarımıza daha aydın ve daha eğitimli bir gelecek bırakalım. Biz çizmelerimizi giydik yollardayız, yol arkadaşlarımızı bekliyoruz.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu