• $9,6026
  • €11,1772
  • 557.158
  • 1470.58
4 Nisan 2013 Perşembe

YGS'de sıfır çekenler Somali'den mezun!!!

Ayrıca ben ÖSYM Başkanı Ali Demir hocaya lütfen basın toplantısı yapın demiştim. Sağ olsun bunu da yaptı ve sonuçları basın toplantısıyla açıkladı. Peki, YGS sonuçları bize ne söylüyor.
Bence YGS bu ülkeyi boşuna oyalayan öğrencilerin sadece zaman ve enerji kaybına uğramasına yol açan bir sınav. Düşünün 1.8 milyon öğrenciden sadece %5'ini elemiş yani eleme yapamıyor. 1.6 milyon öğrenciyi o kadar küçük aralıklarla dizmiş ki sıralama yapamıyor. Öğrencilerin yerleştirme puanına kolaylığından dolayı sadece %30 puansal katkı yapabiliyor ki. Bunun alanına göre %20'si zaten alan testleri, bu soruları LYS'de de sorabilirsiniz. Kısacası 1,8 milyon öğrenciyi, aileyi, sistemi, milli kaynakları, parayı YGS için harcamak sadece israftır. Bence ya gerçekçi olarak yeniden yapılandıralım olgunluk sınavı gibi ya da yapmayalım.

KİM GETİRDİ?
En önemlisi ise "0" çekenler sorunu. Bu sorunu kimse derinden sormuyor ben sorayım; bu öğrencileri kim mezun etti. Bu öğrenciler sanırım Türk liselerinden mezundur. Düşünün bu 6 bin öğrenci 12 yıl boyunca okula gitti. Bu okullarda bu dersleri gördü bu derslerden en az geçer not aldı. Sınıfı geçti, hatta bazıları belki de takdir teşekkür aldı. Sonra üniversite sınavına kadar geldi. Sınavda "1" soruya dahi doğru yanıt veremedi. Şimdi adama sormazlar mı? Bu çocukları buraya kadar kim getirdi? Bunlar nasıl sınıfı geçti? 
Bu öğrencilere sınıfı geçiren, geçer not veren öğretmene, okula, sisteme soruyorum, siz bu öğrencilere sınıf geçirirken öğrenip öğrenmediğini sormuşsunuzdur, neyle sınavlarla, bu sınavlarda bu çocuklar kopya mı çekti? Veya siz bu çocuklar soruları yapmasa da sınıfı geçirdiniz mi? Ne karşılığında bu çocuklar bu okullardan mezun oldu? Bunun hesabı sorulmalıdır.
Buradan ÖSYM'ye de çağrı yapıyorum. Bu 6 bin öğrencinin hangi okul mezunu olduğunu, bu öğrencilerin mezuniyet yıllarını, bu öğrencilerin okul bitirme derecelerini lütfen ilan edin. Eğer MEB bu garabetin peşine düşmezse bunu açıklamazsa bu okul sistemi sonsuza kadar bu şekilde kokuşmuş olarak devam edecektir. 

ÇALIŞMA BAŞLAYACAK MI?
Milli Eğitim Bakanlığı'na da soralım. 6 bin "0" soru yapan, 61 bin "1" soru yapabilen öğrenci grubunun başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Acaba bu sonuçtan sonra bu çocukları mezun eden liselerinizle ilgili bir çalışma başlatacak mısınız? Yoksa sizden öncekiler gibi üniversite sınavını ve dershaneleri suçlamaya devam mı edeceksiniz? Bir de bundan sanırım üç yıl önce ÖSYM'nin başarısız öğrenciler üzerinde yaptığı araştırmada bu çocukların dershanelere devam etmediği ortaya çıkmıştı. Şimdi ben düşünüyorum ya dershaneler olmasaydı bu öğrencilerin "0" çekeni ve barajı geçemeyeni kaç kat artardı âlim Allah.

 

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler