• $13,6446
  • €15,5211
  • 783.236
  • 2004.55
23 Mart 2013 Cumartesi

YGS sizden korkuyor

Ama âdet olmuş dilemek ben yine de dileyeyim. Sınav öncesinde şimdiye kadar belki onlarca yazı yazdım ama bu sefer yazarken size farklı şeyler söylemek istedim. Çünkü bu sınav öncesi öneriler kısmı o kadar abartıldı ki son günlerde eczane camlarında ilaç. Reklamlarında bile "bu ilacı için sınavda daha fazla soru yapın" diye ilanlar bile var. Diyet uzmanları televizyonlara çıkıp şunu yiyin bunu yemeyin diye konuşuyorlar. Onun için ben bu işi artık daha mantılı yapmaya karar verdim. Bu yazımda size iki temel öneride bulunmak istedim. Bu önerilerimin birincisi bu işi çok abartmayın çünkü bu basit ve çok temel bir sınav üstelik bu sınav sizin için sadece ilköğretim bilgilerini sorgulayan zorlanmayacağınız bir sınav. O yüzden bu sınavı çok abartmayın. İkincisi ne olur normal yaşamınızı bozmayın. Çünkü sizin biyolojik bir dengeniz var bunu sakın bozmayın. İki demiştim ama üçüncüyü mutlaka söyleyeyim, yılların tecrübesiyle sabittir sınavda yanımızda götürmemiz gereken en önemli şeylerin başında anne baba gelir ki kendileri sınav kaygısını oldukça fazla tetikler bunu da unutmayın. 
KENDİNİ TEBRİK ET
Hadi sizi bir öğretmeninin mektubuyla sınava uğurlayayım.
"Sana Söyleyeyim...
Peşin peşin kendini tebrik et. Elinden gelenin en iyisini yapacağın için, her bir soruyu, seçeneğini sözcük sözcük okuyacağın için, sınav sırasında içinde bulunduğun ana odaklandığın için, sınav öncesi, sırası ve sonrasında yapıcı, pozitif tutumunu koruduğun için, sınava girip ak koyun-kara koyun belli olsun dediğin için, ömrünün sorumluluğunu üstlenip iyi ve güzel şeyler yapma gayretinde olduğun için.
Unutma ki bu sınav senin için hazırlanmadı, sen bu sınav için hazırlandın. Konu anlatımları, soru bankaları bile taş oldu, sen kılıç, keskinleştin. Çözdüğün her soru sana ya 'aferin bildin' ya da 'bak bunu da öğren lazım olur' dedi. Her seçenekte sen kârlıydın. YGS'nin seninle kişisel olarak bir alıp veremediği yok, asıl senin ondan istediğin şeyler var. Diyorsun ki ona 'İki milyona yakın aday var ve ben de buradayım. Öyle bir sına ki adil olsun. Emek veren ve tembel ayrılsın. Herkes kaleminin hakkıyla hissesini alsın.'
Her soluğunun zihnini aydınlattığını, geçen her saniyenin bilgini parlattığını düşünüyorum. Sana başarılar diliyorum. Sen de kendine başarılar dile. 
Ve zihninde canlandır. Salona girişini, kitapçığın masana düşüşünü, kalemin doğru seçeneği tazı gibi koklayıp buluşunu, silginin heyecanla kıpırdanışını, çevrilen sayfaların rüzgârını, burnunu çeken sana uğur getirecek çocuğu, tak tuk ayakkabısıyla dikkatini nereye vermen gerektiğini hatırlatan gözetmeni, şakır şukur çay bardağında yuvarlanan çay kaşığını, tıkanan bilgi kanallarını açan korna sesini, hatıra defterine dönmüş sıra üstünü ve sallanışını, cızıldayan florasan lambasını, tuhaf kokan havasını, saçından düşen teli, dökülen kepeği... Bunları düşlemek, o anı prova etmek için zaman ver kendine. Sonra gülümse 'ben ne olacağını biliyorum'u yerleştir yüzüne.
Bütün kalbimizle yanındayız... Sende emeği olan tüm öğretmenlerin adına Bora Serhat Çelik."

BİR YAŞLIYLA SOHBET
Öğretmeninizin sözlerine katılıyorum. Bir iki şey daha ekleyeyim; sınavdan önce mutlaka yaşlı birini bulup onunla sohbet edin. Çıkın dışarıya tişörtünüz su içinde kalana dek top oynayın. Sonra gökyüzüne bakın ve önünüzde yaşayacak o kadar çok aşk, o kadar çok kaygı, o kadar çok evet ve o kadar çok hayır olduğunu bir daha anımsayın. Son olarak sakın korkmayın çünkü sizi koruyan çok fazla insan var.       Başarılar.

 

<p>Sosyal medyada birçok dizi yayınlandığı gün TT listesinde kendisine yer buluyor. Tarih dizileri g

Kasım ayının en çok izlenen ilk 10 dizisi

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yerlerinden kopan kayalar evlerin üzerine düştü

2021 yılında Türkiye'de en çok yapılan aramalar

Trabzon'da 4 farklı noktada orman yangını