• $9,5913
  • €11,1186
  • 555.657
  • 1521.72
22 Mart 2012 Perşembe

Yeni sistem 4+4+4 (ortaokul)

Geçtiğimiz hafta 4+4+4 sistemini yazmaya başladığımı söylemiştim. Geçen hafta en az tartışılan kısmı yani ilk 4'ü yazdım. Bu hafta en fazla tartışılan ikinci 4'ü yazacağım. Tekrar belirtmek isterim amacım sadece bilgi vermek.
Yeni sistemin en fazla tartışılan ve belirsizliğin en fazla olduğu kısmı ikinci aşama yani ortaokul kısmı. Birinci dörtten mezun olan öğrenciler ikinci dörtte ortaokula geçecekler. Bu okullar bağımsız kurulabileceği gibi özellikle özel okullarda aynı binada kurulabiliyor. İsteyen kurumlarda lise altında bağımsız ortaokul kurabilecek. Bu durumda bu okullara aynı okulun orta kısmına devam ederek, başka bir ortaokula kayıt olarak, açılan bağımsız liselerin altındaki ortaokullara giderek kayıt olabilecekler. Ancak bazı ortaokullara girmek için ciddi seçme kriterleri olacağı kesin görünüyor. Yani çocuğunuzu Robert Koleji'nin ortaokuluna nasıl yazdıracaksınız? Veya daha başarılı olduğunu düşündüğünüz başka bir okula nasıl yazdıracaksınız bu belli değil? Benim kanaatim buraya bir sınav geleceği yönündedir.
Bu okular 5. 6. 7 ve 8.sınıftan oluşacaktır. Öğrenciler her dört yılda haftalık 32 saatlik programın 20 saati zorunlu derslerden kalan 12 saat ise seçmeli derslerden oluşacak. Seçmeli dersler paketler halinde Talim Terbiye Kurulu'nca belirlenecek ve öğrenci tarafından paket olarak seçilecek. Her öğrenci zorunlu olarak, matematik, fen ve teknoloji, Türkçe, yabancı dil, sosyal bilgiler (inkılap tarihi), beden eğitimi derslerini alacak. Zorunlu dersler dört yıl boyunca okunması zorunlu olup notla değerlendirilecek.
Seçmeli dersler ise paketler halinde düzenlenecek ve öğrenciler bu paketlerden birisini seçecek. Paketlerden birisini seçen öğrenciler isterlerse ikinci yıl paket değişimi yapabilecek. Seçmeli ders paket örnekleri; Kültür ve turizm paketi, Sanat ve tasarım paketi, Bilgisayar ve teknoloji paketi, Din ve din bilimleri paketi, Spor paketi, Mesleki beceri ve teknik paketi vb.
İşte size en büyük soru?  Bu paketteki dersleri kim anlatacak? Belli değil. Eğer bu dersleri uzmanlar gelip anlatırsa harika olur. Aksi takdirde şu an okullarda okutulan 'medya okuryazarlığı' dersinde olduğu gibi gereksiz hale dönüşür bu paketler veya okulda bu paketi okutacak öğretmen yoksa bu paketler seçilemeyecek mi?
Bu paketi alıp başarı ile mezun olan öğrenci isterse bunun devamı olan meslek lisesine direkt geçiş yapabilecek. Her öğrenci bir paket seçmek zorunda ama isterse bir yıl sonra paketi değiştirebilir. Bu işin işleyişi için rehberlik çok önem kazanıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken durum paketler seçilirken okulun imkanları ve öğretmen durumu gözetilerek öğrenci yönlendirilirse bu sistem başarılı olamaz.
İkinci dört yılı bitiren öğrencilerin seçmeli ders paket başarısı meslek lisesine girişte önemli olacak. Ancak diğer liselere girişte etkisiz olacak. Yani öğrenci fen lisesine girişte bu derslerin başarını kullanamayacak. İkinci 4 yani ortaokuldan sonra öğrenciler; fen ve sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri (bütün klasik liseler Anadolu lisesi olacak), Anadolu öğretmen liseleri, teknik ve meslek liseleri, özel liselere girebilecek.
Ama burada da bir sıkıntı var. Ülkemizde her yıl ilköğretimi 1.2 milyon öğrenci bitiriyor. Ortaöğretim zorunlu değilken ilköğretimden liseye 800 bin öğrenci geçmekte idi. Şimdi liseye 1,2 milyon öğrenci geçmek zorunda olacaktır. Bu durumda lise kapasitesi %50 artıyor.
Ortaokuldan liseye geçişte SBS devam edecek. Ortaokulu bitiren 1,2 milyon öğrencinin 500 bini Anadolu liselerine (tüm klasik liseler Anadolu lisesi olacağı için), 400 bini meslek lisesine, 40 bini fen ve öğretmen liselerine sınavla, 150 bini özel liseye, kalan öğrencilerin ise açık öğretim yoluyla lise okuyacağı hesaplanıyor. 
Yeni sistemin en sıkıntılı tarafı ikinci dört aşamasıdır. Eğer bu aşama iyi işlemezse seçmeli dersler iyi yapılandırılmaz, öğrenci istediği paketi seçemez okul zorunlu paket seçtirirse işte bu işin patladığı yer orası olur. Benim önerim paketleri her yerde profosyonellere teslim etmektir. Yani 'teknoloji' paketini o ildeki teknoloji firmaları anlatmalıdır. Aksi halde bu iş sonuç vermeyecektir.

<p>Korku filminden bir sahne gibi. Binlerce karga gökyüzünü kapladı. Ortaya bu görüntüler çıktı.</p>

Binlerce karga gökyüzünde

Tarım arazilerine zarar veren kahverengi kokarca ile ''samuray arıları'' savaşacak

Uyuşturucunun ''kimyasal parmak izi'' suçun kaynağına ulaştırıyor

Dev kayayı balta ile parçaladı! Ortaya bakın ne çıktı?