• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
29 Temmuz 2010 Perşembe

Üvey evlat mı daha hayırlı öz evlat mı?


Bizim Milli Eğitim Bakanlığında öz üvey ayrımı hep vardır. Milli Eğitim Bakanlığında özel kurumlar bakan tarafından olmasa da bakanlığın diğer bürokratları tarafından hep üvey evlat olarak görülürler. 2010 SBS yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre ilk iki okul Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi ve Galatasaray Lisesi. Galatasaray Lisesi çok eski bir okulumuz, tam 530 yıllık.
Varlığı ve başarısıyla gurur duyuyoruz. Böyle köklü ve dünya çapında bir kurumumuz olduğu için ne kadar gurur duysak azdır. Yıllar yüzyıllar içinde aldığı yol hepimiz için gurur kaynağı.

HENÜZ 4 YILLIK BİR OKUL AMA!
Bir de birinci var zira Galatasaray Lisesi ikinci oldu. Birinci Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi 2008-2009-2010 yıllarında hep Türkiye birincisi, okulun kuruluşu 2006 yani okul henüz beşinci yılında. Kurulduğu günden bugüne kadar dünyanın birçok yerinde fen ve matematik alanında ülkemize altın madalya kazandırdı. Geçen yıl Dünya Robotik Yarışması'nda dünya birincisi oldu. O kadar ilginç bir okul ki herhalde ellinci yılında dünyanın en iyi lisesi olacak.
Peki, nereden çıktı bu okul? Kim kurdu?
Neden en başarılı öğrenciler bu okula koşuyor? Bu okul Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş, ABD'de benzerleri var.
Okulun müdürü Yrd. Doç. Dr. Sinem Vatanartıran. Sinem Hanım çok genç, dünyanın her tarafını gezmiş, eğitim sistemlerini incelemiş. "Bizim okulumuz benzerlerinden daha iyi çünkü bizim çocuklarımız daha iyisini hak ediyor" diyor. Sinem Hanım deyim yerindeyse okulda yatıp kalkıyor. Bütün hayatını öğrencilerine adamış. Okulda tüm öğrenciler burslu okuyor, yatılı kalıyorlar, cep harçlıklannı da vakıf veriyor. Dersler çok ilginç, derslerin birçoğuna mühendislik fakültesinden profesörler, doçentler giriyor. Okulda yazılım, genetik, mekatronik gibi dersler var. Öğrenciler öğretim hayatı boyunca en az iki kez Güney Kore, Japonya, ABD gibi ülkelere gidiyorlar. Oralarda eğitim alıyorlar, oradan hocalar geliyor.

ÜÇ YILDIR TÜRKİYE BİRİNCİSİ
Bunları niye anlatıyorum. Bu okul üç yıldır Türkiye birincisi oluyor. Bütün fen liselerini geride bırakıyor. Eğitimi farklı, yapısı farklı ve başarılı, ama gelin görün ki MEB'in umurunda değil. SBS sonuçları açıklandı. MEB'den herhangi birisi Sinem Hanımı arayıp kutlamamış veya bu okulu örnek alıp diğer fen liselerini bu yapıya kavuşturmak için herhangi bir girişimde bulunmamış. Sinem Hanım gayet mütevazı 'Bizim kapılanmız herkese açık istiyoruz ki ülkemizde bu tür okullar artsın. Bütün bildiklerimizi paylaşmaya hazırız' diyor.

GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ
Ben MEB'in yerinde olsam okuüann tabelasını değiştirip "Anadolu lisesi" yazacağıma bir komisyon kurup Fen ve Teknoloji Lisesi'ndeki sistemi tüm fen liselerine acilen uygularım. İşte o zaman Türkiye dünya çapında bilim adamları yetiştirmeye başlar. Nereden mi biliyorum?
Henüz 9. sınıfta dünya çapında başarılar elde etmeye çalışan fen teknoloji öğrencileri bugünden bu ülkeye büyük hizmetlerde bulunacaklannı ispatladılar. Son söz "Sinem Hanım siz üzülmeyin, güneş balçıkla sıvanmaz."

<p>İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik acımasız saldırı ve ambargosu 7 aya yak

Nuseyrat Kampı'ndaki Filistinliler yıkımın boyutunu aktardı

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü