• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
3 Mayıs 2015 Pazar

Türkiye’nin en büyük kampusu Batman’da açıldı

“Geleceği düşündüğümüz için eğitime yatırım yapıyoruz” bu sözler Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları başkanı Enver Yücel’e ait.

Bu hafta sonu Batman’a gittim. Gidiş sebebim aslında Cumhurbaşkanımızın programını takipti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Batman’da tesisler açtı. Bunların hepsi çok güzel ve bu ülke için değerli şeyler ama açılışını yaptığı bir tesis daha vardı ki işte o beni hayretler içinde bıraktı. Bu tesis Batman Bahçeşehir Hasankeyf Kampusu idi. Türkiye’nin en büyük okul kampusu gördüğünüzde inanamayacağınız kadar muhteşem bir eğitim kampusu. Cumhurbaşkanımız siyasi hayatında birçok tesis açmıştır ama böyle bir tesisi sanıyorum ilk kez açtı. Açılış töreninde “Bahçeşehir kolejleri 30 milyon liralık bir yatırımla Batman’a Türkiye’nin en büyük kampusunu yaptı. Batman’a hayırlı uğurlu olsun” dedi. İşte Türkiye’nin geleceğini ve bölgenin kaderini ancak bu kurumlarla değiştirebiliriz.
Bundan on yıl önce Batman’a böyle bir okul yapılacağı söylense ben kesinlikle çılgınlık derdim. Çünkü 30 milyon liralık bir yatırım, birçok üniversitede olmayan imkanlar ve en önemlisi 21. yüzyılın eğitim felsefesinin gerekliliklerini içinde barındıran bir yapı. İlginç tarafı fiziki mekanları düzelenirken anaokulundan üniversiteye kadar herşey var bu kampüste. Neler var; 5 tane uzaktan eğitim dersliği var sordum neden diye? Cevabı Enver Yücel verdi;”BAU dünya kampuslerini Batman’a bağlayacağız. Örneğin Washington kampusunden buraya ders anlatacağız. Berlin BAU’dan buraya tasarım dersi yapacağız. Roma kampusu ile burası arasında kültür etkileşimli dersler yapacağız.” İnanılmaz bir vizyon. Robotik ve yazılım laboratuvarları yapılmış amaç bölgede yazılım alanında yetenekli çocukları bulup BAU silikon vadisi kampusu ile birlikte Batman ve güneydoğuda yetenekli çocukları bulup eğitmek. Sanat sınıfları, müzik atölyeleri, tasarım atölyeleri herşey düşünülmüş.
Spor ve sosyal tesisler inanılmaz; bir kapalı bir açık havuz, tenis kortu, bütün spor branşları için tesisler yapılmış. Her branşta takımlar kurulacakmış. Bölgenin en büyük konferans salonu yapılmış. Ben sorma gafletinde bulundum “Bu salon neden bu kadar büyük” diye cevabı hemen aldım “bu bölgede, tabipler odası ile sağlık, esnaf ve sanatkarlar ile pazarlama, baro ile hukuk, iletişim ve en önemlisi de öğretmen eğitimi yapacağız. Bunu da tüm bölge için yapacağız. Bölgede herkese eğitim sunacağız” dediler. Daha sonra bu eğitimlere dünyanın dört bir yanında bulunan BAU kampuslerinden hocalarında geleceğini öğrenince çok sevindim.
Kampüste bir yapı daha var burası Bahçeşehir üniversitesi sürekli eğitim merkezi olacakmış. Batman ve bölgeye mesleki eğitimler verip sertifikasyon ve yetkinlik belgeleri verecekmiş. Yazılımdan, donanıma, teknik elemandan, çağrı merkezi personeline, otomativden, enerjiye her alanda eğitimler yapılacakmış. En önemlisi de BAU’nun yurtdışı üniversiteleri ve kampusleri ile ortak çalışmalar yapılması planlanmış.
Bahçeşehir Uğur eğitim kurumları Başkanı Enver Yücel kampusun her noktasını santimetresine kadar tasarlıyor. Ama her tasarımı söylerken eğitim açısından neyi hedeflediğini anlatıyor. O kadar heyecanlı ki “Türkiye’nin en büyük okul kampusunu Güneydoğu’ya Batman’a açmak beni heyecanlandırıyor” diyor. Sanırım Yücel’i diğer eğitimcilerden farklı kılan iki şey var birincisi her yeni adımında bir öncekinin üstüne yeni bir şey eklemesi, ikincisi ise Beyaz Saray’a yüzadım mesafede üniversite açarken hissettiği ile yeni bir okul açarken hisettiği duygunun aynı olması.
Batman Bahçeşehir Hasankeyf Kampusu açıldı. Türkiye dünya standartlarında bir eğitim kampusune kavuştu. Bana artık Batman’a hayırlı olsun demek düşüyor.Şunu söylemem de abartı olmayacaktır; artık Batman’a gelmeniz için iki sebebiniz var birincisi Hasankeyf, ikincisi ise Batman Bahçeşehir Hasankeyf Kampusu...

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!</p>

Saklambaç Ustası Bu Tarla Faresini 'Görmelisin'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi