• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
12 Ocak 2012 Perşembe

Türk eğitimi dünyanın ilgisini çekmeye başladı

Dünyada son iki yılda olağanüstü değişimler yaşıyor. Bu değişimleri tetikleyen başta ekonomik gelişmeler ve krizler olsa da bunun yanında özellikle demokrasi isteği ve talepleri de önemli bir etken olarak kendini göstermekte. Ülkemiz bu değişimler sürecinde lider ülke olarak kendini göstermeye başladı, ekonomik göstergeleriyle örnek ülke olma yolunda.
Ancak lider ülke olmak için sadece ekonomik gelişmeler yeterli değil. Eğitim, kalkınma ve gelişmenin olmazsa olmazlarından. Hem kendi insanımıza kaliteli eğitim sunmak hem de sunduğumuz kaliteli eğitimi dünyayla paylaşmak durumundayız. Ülkemizde kaliteli eğitim yapan kurumlar yok değil ancak bu kurumların sürekli kendi içinde ve ülkenin eğitim sorunlarıyla boğuşmak durumunda kalması bizi eğitim alanında içe kapalı bir ülke haline getirdi.
Ülkemiz eğer bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmak istiyorsa eğitimde lider ülke olmak zorunda. Türk eğitiminin dünyaya açılma öyküsü için ilk adımı Enver Yücel attı. Kaliteli eğitimi bir yandan Türkiye'nin her köşesine taşımak için bir yandan da dünyanın her yerine götürmek için bir adım attı.
Türkiye'de kaliteli eğitim yapan kurumlardan Bahçeşehir Kolejleri dünyaya açılmaya karar vermişti. Bu hedefine sadece kendi kaynakları ve devlet desteğiyle ulaşamayacağını bildiği için dünyanın en büyük yatırım fonlarından Carlyle Group'la yatırım ortaklığı anlaşması yaptı. Şirketin yönetim, eğitim politikaları Bahçeşehir Kolejleri'nde olmak üzere birlikte çalışmaya karar verdiler. Yapılacak yatırım sadece Türkiye'de 300 milyon doları buluyor. Bu arada Carlyle Group direktörü 'Neden bu yatırımı yapıyorsunuz?' sorusuna 'Enver Yücel'in ve Bahçeşehir'in vizyonuna yatırım yapıyoruz' diye cevap veriyor.
Carlyle Grubu, 30 Eylül 2011 itibariyle 89 ayrı fon altında idare edilen 148 milyar dolarlık aktife sahip küresel bir alternatif yatırım yönetimi firması. Carlyle, dünyanın hemen her bölgesinde havacılık, savunma sanayii ve kamu hizmetleri, perakende, enerji, finansal hizmetler, sağlık, imalat, teknoloji & ticaret hizmetleri, telekomünikasyon & medya ve ulaşımın da aralarında bulunduğu çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. Özel öğretim alanında deneyimli bir yatırımcı olan Carlyle'ın sektördeki son yatırımları şöyle: 30 yıldır ABD'de faaliyet gösteren ve Phoenix Üniversitesi de dahil olmak üzere bünyesinde birçok özel öğretim kurumunu bulunduran Apollo Group, Çin'in özel yüksek öğretim hizmeti sağlayıcılarından HaoYue Education Group, İngiliz dili öğretim hizmetleri sunan küresel operatör Wall Street Institute, Meksika'da 4 kampusu bulunan Latinoamericana Üniversitesi ve Doğu Çin'in önde gelen dil eğitimi zincirlerinden NeWorld Education Group.
Şimdi bunu nasıl okumak lazım? Öncelikle Türkiye'nin her köşesine kaliteli eğitim yapan kurumlar yapılacak. Bu kurumlarda on binlerce öğrenci kaliteli eğitim alacak. Eşzamanlı olarak ABD'de, Avrupa'da, Uzakdoğu'da eğitim yatırımları yapılacak. Buralara Türk eğitim sistemi ve kaliteli eğitim taşınacak. Başta ciddi bir ihracat geliri elde edilecek. Ülkemizin prestijini yükseltecek ve en önemlisi eğitim alanında makus talihimizi yenerek Türk eğitimcisine ciddi bir cesaret verecek. Şunu unutmayınız ki bu eğitim kurumları Türkiye'de de dünyanın herhangi bir ülkesinde de başka isimlerle değil 'Türk Bahçeşehir Kolejleri' ismiyle faaliyet gösterecek.
Ülkemizde eğitim devlet eliyle yapılan bir iş. Rakamlara göre eğitimin %98'ini devlet %2'sini özel sektör üstlenmiş durumda ama dünyada bu oran Rusya'da bile %13'lerde. Bizim neden geride kaldığımızı geçen hafta yazmıştım ama dünyada eğitim alanında özel sektörün payı bu kadar artıyorsa bizim bu ülkelere giderek eğitim alnımızda ki tecrübelerimizi anlatmamız gerekmiyor mu?

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı