• $12,5779
  • €14,2284
  • 727.662
  • 1782.04
24 Ocak 2013 Perşembe

Türk eğitim sistemine Apple girdi

B en klasik eğitimle büyüdüm. Benim okulumda kara tahta, bir sürü kitap defter vardı. Benim okulumda öğretmenin anlattığı birçok şeyi hiç görmemiştim. Öğretmen söylediğinde bu nedir diye çok merak ettiğim şey oldu. Okulumda dersler çok sıkıcı ve renksizdi. Çok sıkılırdım bir an önce bitsin isterdim.
Hep düşünmüşümdür, çocuklar neden teknolojik aletleri çok seviyorlar. Neden telefonlarını, bilgisayarlarını çok iyi kullanıyorlar. Neden genç bir çocuk web tasarımı yapabiliyor da derste anlatılan basit bir konuyu öğrenemiyor. İşte bunların tamamının yanıtı çok basit çocuklar ve gençler teknoloji ile yatıp teknoloji ile kalkıyor. Teknolojiyi reddedeceğimize kullanmayı başarmalıyız. Bu çağ çocukları bizden daha hızlı öğreniyorlar ama tek farkla kullanılan araç teknoloji olursa.
BAHÇEŞEHİR BAŞARDI
Ülkemiz bu konuda çok büyük bir adım attı. Bunu takdir etmemek mümküm değil. Türkiye, FATİH projesi başlattı. Bu projeyle eğitimde teknoloji kullanımı başladı ama garip bir şekilde bu projeyi yapan MEB özel kurumların ne yaptığına pek bakmıyor.
Dünyada teknoloji denince akla ilk gelen marka Apple. Apple'ın Türkiye'de eğitim adına yaptığı hiçbir şey yok. Apple'ın ITunes programı dünyanın birçok ülkesinde ve okulunda öyle çok kullanılıyor ki bu programla dünyanın en büyük üniversite ve k12 leri derslerini ve içeriklerini öğrencilerine ve diğer öğrencilere sunmaya başladılar. Bu programla biz FATİH projesinin bütün içeriklerini hem de çok kaliteli ve akademik olarak sağlam içerikler sunabilirdik. Biz okullarımızda bu sistem aracılığıyla hiç yorulmadan Apple TV ile tüm okullarımızı biribirine bağlayabilirdik. Ama nedense MEB bunu başaramadı ve içerik konusunda çok kısır kaldı. Ama bunu birisi başardı. Bahçeşehir Kolejleri, Apple ile birlikte 'Digital Dünya Okulu'nu başlattı. Bu proje ile üç aşamalı bir iş yapılıyor. Birincisi I Tunes Türkiye içerikleri ilk kez yapılmaya başlanacak ve tüm Türkiye'ye sunulacak. İkincisi bütün okullar birbirine bağlanarak dersler digital ürünler yardımı ile IPad üzerinden yapılacak. Öğretmenler digital eğitim için eğitilecek. Üçüncüsü Bahçeşehir Üniversitesi'nde kurulan Apple İnovation Center'da digital eğitim ürünleri ve programları üretilecek.
EVDEN KONTROL
Apple, Türkiye'ye böylece Bahçeşehir Kolejleri ile girmiş oldu. Şimdi eğitimde ciddi değişiklikler olacak. Düşünün öğretmen yok ITunes Türkiye üzerinden istediğin yerden istediğin öğretmene istediğin yere ders anlattır. Öğretmenler, öğrenciler digital dünyadan istediği kadar örnek, film ve uygulama kullanarak ders aktarabilecek. Anında sınav yapıp değerlendirebilecek. Ev ödevi verip evden kontrol edebilecek. Sonuçta digital dünya bize çok büyük kapılar açıyor. Ama daha da önemlisi digital dünya bize büyük çözümler sunuyor. Bu çözümlerde en büyük sorun içerik yaratmak bu içeriği şimdi Bahçeşehir Koleji tüm Türkiye'ye bu içerikleri sunuyor. MEB'e de sunuyor. FATİH Projesi'nin daha sağlıklı ve daha öğretici olması için içeriklerin daha hızlı üretilmesi ve sunulması şart.
Bahçeşehir Koleji'nin başlattığı 'Dijital Dünya Okulu' projesi, başta MEB olmak üzere tüm eğitimciler tarafından desteklenmelidir. Bu proje Türkiye için bir dönüm noktasıdır. Eğer bu projeyi tüm okullarımıza ve FATİH Projesi içine alabilirsek Türkiye dijital eğitimde çok önemli bir yolu katedecektir.
Bu arada açılış dersinde İstanbul'un fethini izledik. Harikaydı ama dersi veren hoca dedi ki 'Atalarımız İstanbul'u fethederek ortaçağı bitirip yeni çağı başlattılar biz de bugün dijital eğitim çağını başlatıyoruz.' Bu proje beni çok heyecanlandırdı umarım herkes üstüne düşeni yapar, Bahçeşehir Kolejleri'ne gereken desteği verir ve bu proje uluslararası arenada Türkiye'nin hanesine çok büyük bir başarı olarak yazılır.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar