• $8,0654
  • €9,6783
  • 461.08
  • 1408.14
03 Mart 2011 Perşembe

Tüm partilere soruyoruz...


Ben eğitimciyim, siyaset yazmam. Beni eğitim ilgilendiriyor ama eğitimi yönlendirenler de siyasetçiler olduğuna göre ve önümüzde bir seçim olduğuna göre bir şeyler söylememiz gerekiyor diye düşündüm.
Neden mi? Çünkü her siyasetçi her seçim döneminde "eğitim önemli" der; "eğitim şart" denir. Ama nedense eğitimin sorunlan bir türlü çözülmüyor. Gerçi ben bunun nedenini anladım. Nedeni şu, eğitim meyvesini geç veren bir ağaç. Düşünün eğitimde bir çocuğu bugün eğitmeye başlayan verimi on beş yirmi yıl sonra alırsınız. Oysa hükümetlerin ömrü sadece beş yıl böyle olunca da eğitimi iyileştirmek için karar almak yerine günlük kararlarla eğitimi yönetmek daha kolay geliyor. Örneğin eğitimin verimliliğini ölçmek yerine, sınavı değiştirmek veya öğretmen ataması yapmak siyasetçilere daha kolay geliyor.
Bunu söylerken geçmişten günümüze tüm sorumlulardan bahsediyorum.
Peki eğitimin sorunlarını çözmek adına bir şey yapılmayacak mı? İşte ben bugün buradan tüm siyasi partilere bir çağnda bulunacağım. 12 Haziran seçimlerinde halktan oy isteyeceksiniz. Bir sürü ekonomik ve sosyal projelerden bahsedeceksiniz. Eğitimi ise bir iki süslü sözle geçiştireceksiniz. Şu sorulara tüm siyasi partilerin cevap vermesini istiyoruz.
¦ Milletvekili adaylarını belirlerken listelerinize kaç eğitimci alacaksınız. Eğitim kökenli adaylara yer verecek misiniz? Eğitim önemliyse şu anda Meclis'te neden bir elin parmaklan kadar eğitimci var?
¦ Okuryazarlık oranımız halen %95 ve bilmeyenlerin büyük çoğunluğu kadınlar bunu %100'e nasıl tamamlayacaksınız?
¦ Dünyanın her yerinde olduğu gibi eğitim gibi büyük bir işin sadece devletin görevi olmadığını ve özel öğretimin Rusya dahil %10'unun altında olmadığını düşünürsek.
Özel öğretimi, şu anda %2 bile olmayan payını nasıl yükselteceksiniz? Özel öğretimin sadece zenginlerin değil fakir aile çocuklarının da ulaşabileceği bir hizmet olduğu gerçeğini fark edebilecek misiniz?
¦ Eğitimde her hükümetin yaptığı gibi sürekli yaptığınız derslik sayısı ve atadığınız öğretmen sayısıyla mı övüneceksiniz, yoksa "kalite'Mi eğitim için çalışmalar mı yapacaksınız?
¦ Okul öncesi eğitimi gelişmiş ülkelerde olduğu gibi nasıl %80'lere hatta %100'lere taşıyacaksınız?
¦ Öğretmenlerin üretken olması ve üretkenliğine göre ücret aldığı performansa dayalı bir sistem uygulayacak mısınız?
¦ Vakıf üniversitelerinin özel üniversite olmadığını ve ülkemizde özel üniversite açmanın yasak olduğunu bilerek devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin rekabet edebilirliğini sağlamak için ne yapacaksınız?
¦ Öğretmen yetiştirme ve öğretmen verimliliğini sağlamak için bir projeniz var mı?
¦ Bilim adamı yetiştirmek için kurulan ama bu amacı yerine getiremeyen ve çökmüş olan fen lisesi sorununu nasıl çözeceksiniz?
¦ Yurtdışında daha fazla öğrenci okutmak için projeniz var mı?
¦ Doğu ve Güneydoğuda öğretmen açığını kapatmak için projeniz var mı?
¦ Atanamadığını söyleyen öğretmen adaylan var, öğretmen arayan kurumlar var, okullanmızda öğretmen açığı var. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?
¦ PİSA, TİMSS gibi uluslararası sınavlarda sonunculuk kaderimizi değiştirecek bir çalışmanız olacak mı?
¦ Tunus'ta, Mısır'da bir toplumun %50'den fazlası ingilizce bilirken, ülkemizde halen %20'lerde olan yabancı dil bilme oranını nasıl geliştireceksiniz?
Sonuç olarak önümüzde seçim var. Eğitim sorunlannı çözen ülkelerin gelişmişliği ortada halen bunun farkında değilseniz ne diyelim vay halinize. Eğitim gündeminizde mi bilemiyorum ama 10 milyon öğrenci, bir milyona yakın eğitimci size oy verecek. Sanınm onlann oyunu önemsiyorsunuzdur...

<h3>Akupunktur Derneği Onursal Başkanı Dr. Murat Topoğlu iftarda tüketilmesi gereken besinleri AKŞAM

İftarda neler tüketmeliyiz?

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Nisan 2021)