• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
1 Mart 2012 Perşembe

Toplumu yasalar değil değerler yönetir

Bugün İstanbul'un soğuğunu bırakıp Antalya'nın sıcak ve güzel havasına geldim. Antalya'da hava güneşli ve insanlar sıcacık. Yazıma başlamadan mutlaka anmam gereken bir yer var ki söylemezsem olmaz. Antalya'nın pek çok ünlü şeyi var ama ben bu sefer en ünlü şeyini buldum: Antalya piyazı. Bu piyazı özellikle Piyazcı Ahmet'te yemelisiniz.
Peki soracaksınız Antalya'da ne işin var? Söyleyeyim Bahçeşehir Üniversitesi'nin yaptığı 'Dünya Değerler Araştırması' sunumu için buradayız. Sunumu Prof. Dr. Yılmaz
Esmer yapıyor. Sunumu dinledikçe toplumumuzu daha iyi tanıyorum. Tam da eğitim tartışmalarının olduğu dönemde bu sunum bana ilginç bir şey söyledi. Halka rağmen halkın değerlerine rağmen hiçbir şey yapamazsınız. Eğer yapmak istediğiniz şey toplum tarafından reddediliyorsa siz yasayla, yönetmeliklerle yapsanız da ters tepecektir.
MESLEKİ EĞİTİM YANLIŞLARI
İşte yeni yapılmak istenen kademeli 12 yıllık zorunlu eğitim. Siz yasayla yönetmeliklere ne yazarsanız yazın insanlar benimserse o
iş yerini bulur. Ben tasarının en çok mesleki eğitimle ilgili bölümüne takmış durumdayım. Mesleki eğitimle ilgili maalesef bilgilerimizin tamamı yanlış. Bizim de yasayı yapanların da bilgileri yanlış. Bunları düzeltmek isterim.
Birincisi mesleki eğitim bilinenin aksine dünyada erken başlamıyor tam aksine oldukça gecikiyor. Çünkü bireyin kendini tanıması için 11 - 12 yaş çok erken. Bilimadamları 'Bu yaş en az 17 olmalı' diyor. İkinci yanlış Avrupa'da mesleki eğitimin % 60'ın üstünde olduğu. Bu da yanlış, tam tersine artık genel eğitim yaygınlaşıyor. Ortalama oran lise sonrasında % 70'lerde ama ilköğretim ve lise seviyesinde % 40'larda. Dolayısıyla bugün mesleki eğitimle ilgili söylenen bu sav da yanlış.
Üçüncüsü 'Mesleki eğitime erken başlamak avantajdır'. Bu da yanlış. Eğitim bilimciler bireyin önce genel eğitimi 17 yaşına kadar alması, sonra yönlendirilmesinin daha doğru olduğunu söylüyor. Yani ülkemizde meslek lisesine kayıt olan her 2 öğrenciden birinin okulu biteremediği, bitiren her iki öğrenciden birinin de öğrendiği işi yapmadığını düşünürseniz mesleki egitime erken başlamanın maliyetli ve yanlış olduğunu apaçık gösteriyor.
DOĞRU ZAMAN 12 YIL SONUNDA
Dolayısıyla insanların okul seçimi, okul değiştirmesi bunların hepsi çözülebilir ancak 11 yaşında mesleki eğitime yönlendirilmek bir birey ve toplumumuz için büyük kayıp. Hele de eğitim sistemimizin çocukları tanımak ve tanımlamadan bu kadar uzak olduğu gerçeğini düşünürseniz. Bu yanlıştan dönülmeli ve ilk dört yıldan sonra mesleki eğitime yönlendirmenin sakıncalı olduğu bilinmelidir. Benim önerim 12 yılın sonunda mesleki eğitimdir. Ondan önce verilen mesleki eğitimin hiçbir anlamı yoktur.
Şunu da unutmamalısınız bu tür değişimlerde siyasi ve takıntılı bakmak bize hep kaybettirdi. 2007 yılında sekiz yıllık zorunlu eğitim geldiğinde biz daha sağlıklı düşünebilseydik okullarımız bugün bu vaziyette olmazdı. Lütfen sağduyulu ve ideolojik bakmayalım. Hükümet de, yasa yapıcılar da, sivil toplum da bilim adamları da gazeteciler de. Gün doğruyu bulma günüdür. Doğru da ancak objektif bakarak bulunur. Bağırarak değil.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?

Selimiye Meydanı kazılarında Roma döneminden kalma aile mezarlığı bulundu

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor