• $15,9339
  • €16,8804
  • 943.897
  • 2393.61
26 Temmuz 2010 Pazartesi

Şu tercih dedikleri nedir ki?

ÖSYS tercih efsanelerini bilir misiniz? Mutlaka kulağınıza geliyordur. Ee tabii ki bir milyon kişi on beş gün içerisinde büyük bir koşuşturma içinde üniversite tercihi yaparsa efsanelerde doğal olarak ortaya çıkar. Efsaneler bazen bilinçli olarak çıkarılır, bazen kendiliğinden ortaya çıkar. Bu efsaneler hep "bir arkadaşım dedi ki.." diye başlar ve devam eder..
Bir düşünün tercih döneminde biz ne yapıyoruz? Biz tercih döneminde ülkemizin beş yıl sonraki insan kaynakları yönetimini yapıyoruz, öğrencilerin gelecek planlarını yapıyoruz. Peki, nasıl yapıyoruz? Öğrencilerin hepsinin elinde bir kılavuz oradan oraya koşup duruyorlar. Herkes hesap yapıyor. Bölümlerin puanları ve basan sıraları üzerine tüm logaritmik, türevsel, sinüs kosinüs hesapları yapılıyor. Rehber öğretmenler tam bir matematik profesörü edasında, sorulan sorulan tek kelimeyle yanıtlıyorlar, "giremezsin", "olmaz" "yerleşemezsin" veya "benim hesaplarıma göre yerleşirsin" veya "kesinlikle yaz". Bu dönemin lugatıda farklı, örneğin, ÇEKO, l.Ö, BAŞARI SIRASI vb. garibim velide ne yapsın hızla lügati öğreniyor.
Sonra rehberden rehbere koşuyor. Hocam falanca üniversite nasıl? Hoca hayatı boyunca görmemiş araştırmamış, ama ne desin sonuçta uzman yorum yapması şart, "orayı yazma, daha önce bir öğrencim gitmişti.." diye anlatır.
Aslında' birçok kişinin birçok üniversite ....
ve meslek hakkında bilgisi yoktur. Araştırmamış ve bilmiyordur. Ama sözüm ona uzmandır. Yıllarca "vakıf üniversitelerine gitmeyin bursunuz kesilir, kalırsınız ortada..." dediler. Öğrencilerin bursu kesilmeyince bunu da söyleyemediler. Bazı üniversitelerin adını beğenmedikleri için kötü dediler. Bazı üniversiteler hakkında efsane ürettiler, "falanca üniversite ODTÜ'den ayrılma bence yaz" diyebildiler.
İşletme ile iktisadı aynı listeye yazdılar.
"hocam ne olurum" sorusuna ise "işletmeci" dediler. Bazen "yaz burayı gidenler 2. sınıfta iş sözleşmesi yapıyor" dediler. Hep iddia ediyorum geçen yıl çok yüksek taban puanı olan bir bölümü bu yıl kapatalım ama kılavuza da yazalım. Yine de taban puanı düşmeyecektir. Çünkü ezbere yazıyoruz, ezbere.
Taban puan nedir? Halen taban, puanın birileri tarafından belirlendiğini sanan rehberler var. Taban puanın o bölüme yerleşen son öğrencinin puanı olduğunu ve sadece o yıla ait tesadüfen olmuş olduğunu bilmeyen var. Dolayısıyla yazmazsanız o taban puan da olmayacaktır.
Kısacası bu ülkenin geleceği olan gençler ve o geleceğin şekilleneceği üniversiteleri buluşturma yöntemimiz o kadar sağlıksız ki akıllara ziyan. Öğrenciler "lise boyunca hele bir puanım gelsin ona göre tercih yaparım", veliler "puanını ziyan etme yavrum", rehber öğretmenler, "başarı sırana göre burayı yazmalısın" diyorlar. Allah'ınızı severseniz, bu cümlelerin hangisi sağlıklı söyler misiniz?
Bu puanlar nedir? Tercih nedir? Tercih istemek değil midir? Benim isteklerim vardır.
İsteklerimi yazarım olur tercih. Her öğrenci isteklerini yazsa, bütün üniversiteleri araştırsa, biz daha okuldayken öğrencinin yeteneklerini ve ilgilerini belirleyerek yönlendirsek, şimdi tercih döneminde yaşadığımızı bu arb.edeyi yaşar mıyız?
Tabii problemin başladığı yer alan seçimi aşaması onu da MEB yeni bir yapıya kavuşturdu. Şimdi tam zamanı öğrencileri başarılanna değil yapabilecekleri, yetenekli olduklan derslere kanalize edersek en azından sınav sonundaki on beş güne bu kadar önemli bir işi sığdırmamış oluruz. Bir adım daha atalım. Lisede her yıl öğrencilerin okumak istedikleri programları ve üniversiteleri tercih toplar gibi toplayalım. Daha sonra üniversiteler bu öğrencilere kapılannı açsınlar, öğrenciler istedikleri üniversite istedikleri bölüme gidip ders dinlesin ve araştırsınlar. Sonra öğrenciler sınavdan sonra son listelerini yapsınlar. Bakın nasıl düzeltiyoruz tercih işini. Yoksa bu iş gittikçe şehir efsanesine dönüyor'

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister