• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
08 Haziran 2009 Pazartesi

Sınavlar sorun mu sonuç mu?

Geçenlerde yapılan bir araştırma sonucunda ülkemizde bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca 700 civannda sınava katılması gerektiği sonucuna ulaşılmış. Burada sorulacak en uygun soru satpolat f nırım sınavların neden yapıldığıdır.
Bu sorunun cevabı sanırım tek. Sınav yaşamdır. Yaşamımızın her döneminde her anında sınavla karşı karşıya kalınz. Bu kadar çok sınavdan geçeriz. Ama nedense hep SBS ve ÖSS'yi konuşuyoruz. Ne zaman eğitimle ilgili bir sorun yaşansa herkes sınavlan suçlayarak işin içinden sıyrılmayı tercih ediyor. Yıllarca bizlere bu sınavlann sadece ülkemizde olduğunu söylemeyi de ihmal etmediler. Bizi yanılttılar. Şunu bilmeliyiz ki bir üst okula geçiş sınavlan dünyanın birçok ülkesinde yapılmaktadır. Nasıl mı?
Avrupa ülkelerinin birçoğu "bitirme sınavlan" yaparak öğrencilerinin öğrenme sevilerini ölçer.

Bu sonuçlara göre öğrencilerine gelecekte ne tür bir eğitim yapacağını planlar.
İşte ABD dünyanın en güçlü ülkesi, herkese yetecek kadar lise ve üniversite var. Ancak hem lise giriş sınavı hem de üniversite girişte önemli bir etken olan SAT var. Bunlara bir örnek; ABD'de NEW YORK eyaletinde lise giriş sınavı yapılıyor. Bu sınavı bölgedeki en önemli sekiz okula öğrenci yerleştirmek için yapıyorlar. Bu okullar; Bronx High School, Brooklyn Technical High School, High School Mathematics Science and Engineering at city College, High School of American Studies at Lehman College, Queens High School for the Sciences at York College, Staten Island Technical High School, Fiorello H.
LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts.
Bu sınav için önceden kılavuz hazırlanır, örnek sorular yayınlanır. Öğrenciler için kılavuzda okullar tanıtılır. Bu sınava 45.000 civannda öğrenci girer ve ortalama 4.000 öğrenci yerleştirilir. Bu sınav için öğrenciler kasımda başvuru yapar ve sınava alınırlar. Sınavda öğrencilere dil becerileri, matematik, geometri vb. konularda sorular yöneltilir.
Bizim eğitim sistemimizin en iyi işleyen taraflarının başında son derece adil ve tarafsız yaptığımız sınavlar bulunmaktadır. Dünyanın en büyük ve en gelişmiş ülkelerinin başında bulunan ABD sınavların önemini gün geçtikçe öne çıkarırken, biz çok başarılı yaptığımız sınav uygulamasını popülist yaklaşımlara alet etmekteyiz. Eğitim yapboz tahtası değildir.

Buradan sormak istiyorum. Yıllarca sınavların sadece bizim ülkemizde olduğunu söylediniz.

Bunun doğru olmadığını artık biliyoruz. Acaba bu sınavların ortaya çıkaracağı sonuçlar mı korkutuyor. Geçen yıl yapılan SBS' 1er de matematik dersini yapabilme ortalamamız %25 civarında yani matematik başarımız sadece %25 bence biz bunu konuşmalıyız.
Bırakın ülkemizin geleceğini doğru seçip, doğru yönlendirelim. Çocuklanmız bizim tek şansımız bırakın onlan doğru eğitelim.

<p>Çevre dediğimiz hadisenin sadece devletlere bırakılamayacağını söyleyen Oğuzhan Bilgin, konuya il

'Çevre, dünya ve tabiat bize emanet olarak bırakıldı'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kilo vermek için iştah kapatan besinler

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor