• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
16 Aralık 2010 Perşembe

SBS'de yıl sonu başarı puanı adaletsizliği ne olacak?

İki yıldır yazıyoruz çiziyoruz. Ama ya anlatamıyoruz ya da başka bir sıkıntı var. Bu kez daha farklı yazmaya karar verdim.
Konu, şu SBS"de uygulanan ve okul başarısını ifade eden yılsonu başarı puanı. El insaf diyorum. Sorun o kadar büyük ve o kadar rahatsız edici hale geldi ki duyarsız kalmak mümkün değil. 2008 yılında ilk SBS uygulaması getirildiğinde gazetelere demeç verirken yeni sistemin tek sıkıntılı tarafının yıl sonu basan puanı olduğunu bunun sıkıntı yaratacağını söylemiştim. O günden bu güne kadar sürekli bunun sıkıntı olduğunu söylüyorum.
En sonunda YBP ile ilgili sorun benim de başıma geldiği için daha iyi anladım. Benim oğlum 7. sınıf öğrencisi. SBS'den 483 puan aldı. YBP'si 94. Okul birincisinin YBP'si ise 97. Oğlumun sınıf puanı 484 oldu. Benim oğlum gibi 6. sınıfta okuyan ancak notları sürekli şişirdiği bilenen başka bir okulda okuyan arkadaşının SBS puanı 483. Yani sınav başarıları aynı. Öğrencinin YBP'si aynı oğlum gibi 94. Yani her şeyleri aynı ama bu öğrencinin sınıf puanı 48 7'ye yükseliyor. Aynı okulda en yüksek YBP ile en düşük YBP arasında, sıkı durun, fark sadece beş puan. Yani okul birincisi 95, okul sonuncusu 90 puan almış. Nasıl olmuşsa herkes çok başarılı. Oysa oğlumun okulunda okul birincisi 98 okul sonuncusu 66 puana sahip.
Şimdi bu yazıyı okuyan herkes çok kolay anlamıştır ki oğlumun okulunda öğrencilere olması gerektiği gibi not verilmiş, diğer okulda notlar şişirilmiş. Peki bu şişirmeyi Sayın MEB yetkilileri görmüyor mu? Görmemeleri mümkün değil; her şey önlerinde. Ha görüp de bir şey yapmıyorlarsa, bir milyona yakın körpecik çocuğun hakkını gasp ediyorlar ya da edene çanak tutuyorlar demektir.
Bir de bunun okul tarafı var. Eğitim öğretimi adam gibi yapıp notları adam gibi veren okullar kötü okul oldu. Öğrencilere SBS'ye göre not veren okullar iyi okul oldu. Böyle bir şey olabilir mi? Okulunu tanıtırken tek kriter olarak SBS başansını anlatan bir okul, dershane midir okul mudur; siz karar verin. YBP uygulaması sürdükçe gerçek eğitim öğretim yapan okulları bir bir kaybediyoruz. Zaten az olan bu kurumlara sahip çıkılması gerekirken tam tersine bunlara köstek olunuyor.
Herhangi bir okula gidin ve sorun notlar nasıl veriliyor. Okulun son ayında nasıl not pazarlıkları döndüğünü size anlatsınlar. Bunları sağır sultan duydu; bir tek bizim MEB duymuyor. Bu kadar velinin bu kadar çocuğun feryadını duyup da nasıl uyuyabiliyorsunuz sayın yetkililer. Boğazınıza lokma gözünüze nasıl uyku giriyor anlayamıyorum. Bundan iki ay kadar önce Ankara'da bir toplantıda, üst düzey bir MEB yetkilisi, okullann notları şişirdiğini bildiklerini ama bunları bilgisayarlannda sakladıklannı kamuoyuna açıklamadıklarını söyledi. Bunun ahlaki bir tarafı var mı? Bu düpedüz çocukların hakkını yiyenlere çanak tutmak değil midir? Şimdi diyeceksiniz ki SBS'yi kaldırdık. SBS'yi kaldırdınız da ya YBP ne olacak.
Sayın Bakanım, Hep söylediğim gibi sizin bunlarla uğraşmanız mümkün değil ama sizin adaletinizi de çocuklara bakışınızı da iyi biliyorum. Sayın Bakanım ne olur bu işe el atın; siz el atmazsanız bu işe kimse dur demeyecek. Gecesini gündüzüne katan 12 yaşında 13 yaşında körpecik çocukların haklarını ancak siz koruyabilirsiniz. Web sayfanızda çocuklarla resminizi görüyoruz. Bir gün çocuğun birisinin size "benim hakkımı neden yedirdiniz Nimet Öğretmenim" demesini istemiyorsanız -ki bu cümleyi hak eden bu ülkede en son kişi sizsiniz- lütfen bu işi çözün, hem de en kısa zamanda.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak